Миколаїв готується до блекауту. На випадок масового відключення електроенергії та теплопостачання місцева влада обладнає спеціальні пункти для мешканців міста. Вони оснащені генераторами та всім необхідним для тимчасового перебування. Зараз таких об’єктів шість, але їх буде вдвічі більше, інформує FREEДОМ.
З початку повномасштабного вторгнення Росії Миколаїв перебуває під постійним обстрілом. Вже восьмий місяць місто живе без питної води. Опалювальний сезон поки що не розпочався.
“Опалення немає, і ніхто не знає, коли воно буде. Один господь”, — каже мешканка Миколаєва Ніна Петрівна.
Містяни скаржаться, що в будинках холодно.
“На вулиці сьогодні був нуль вночі. У будинку вже досить прохолодно. Чекаємо і сподіваємося, що увімкнуть і воно буде, бо в будинку двоє маленьких дітей. Мерзнемо”, — розповідає місцевий житель Володимир.
Приватний сектор віддалених районів міста місцева влада забезпечує дровами. У самому Миколаєві містяни поки що економлять електроенергію і обігрівачами не користуються.
“Я відключаю все, крім інтернету. Намагаюся не користуватися. Бігаю, збираю дрова. Користуюся буржуйкою. Інколи вмикаю газ на прогрівання всієї кімнати. Так переважно в одній і перебуваю. Вже нічна температура починає падати”, — каже мешканець Миколаєва Юрій.
Люди зізнаються, що вдома доводиться тепліше одягатись, щоб не замерзнути.
Місцева влада обіцяє запустити опалення найближчим часом. На випадок повного блекауту готують спеціальні пункти у кожному районі міста. Всі вони обладнані власною котельнею та генераторами. Завдяки міжнародним та волонтерським організаціям у них є все необхідне: спальні місця, пральні машини, засоби гігієни та посуд.
“Ми не знаємо, в якому вигляді буде опалення, бо обстріли відбуваються постійно. Куди прилетить наступна ракета — ми не знаємо. Ми готуємо 12 пунктів тимчасового перебування, куди люди можуть прийти погрітися, заправити Power Bank, випити чаю, кави. Побути кілька днів і визначитися, куди рухатися далі. Також будуть пункти, де можна буде проживати триваліший час”, — прокоментував ситуацію заступник міського голови Миколаєва Анатолій Петров.
Водночас тут зможуть розмістити тисячу людей. Але розраховано це тільки на крайній випадок, для тих, хто не зможе виїхати. Де зимувати — мешканцям Миколаєва треба думати вже зараз.
“Ми повинні готуватися до гіршого. Всім, хто має можливість переїхати в будинки з пічним опаленням або можливість організувати опалення без централізованих систем енергопостачання, рекомендую переїхати туди, щоб зберегти своє життя та здоров’я, а не чекати — пощастить чи не пощастить. Тобто план Б у кожної людини має бути свій”, — зазначив міський голова Миколаєва Олександр Сенкевич.
З метою безпеки публічно адреси пунктів не розголошують. Сповіщатимуть мешканців голови ОСББ та керуючі будинками.
“Ми сподіваємося тільки на краще і на перемогу. Тому що треба якось доживати. Зараз уже, кажуть, люди похилого віку перестали вмирати. Чому? Тому що кожен вирішив, що він повинен дожити до перемоги й подивитися, як це все вийде”, — каже мешканка Миколаєва Діна Антонівна.
До повномасштабної війни Миколаїв був містом, де жили пів мільйона осіб, наразі тут залишаються майже 220 тис. жителів.
Читайте також: Бахмут та Миколаїв: як тримаються східний та південний форпости України, показали журналісти FREEДІМ (ВІДЕО)