Президент України Володимир Зеленський підписав указ, яким набуло чинності рішення Ради національної безпеки і оборони України у відповідь на спробу Росії анексувати українські території. Документ закріплює неможливість переговорів з президентом РФ Володимиром Путіним, а також схвалює звернення України до НАТО із заявкою на вступ до Альянсу в прискореному порядку, інформує FREEДОМ.
Як заявив Володимир Зеленський, відмова від переговорів з Путіним — чіткий сигнал світові, що Україна ніколи не поступиться своїми територіями.
“Україна була і залишається лідером з переговорних зусиль. Саме наша держава завжди пропонувала Росії домовитися про співіснування на рівних, чесних, гідних і справедливих умовах. Очевидно, що з цим російським президентом це неможливо. Він не знає, що таке гідність і чесність. Тому ми готові до діалогу з Росією, але вже з іншим президентом Росії”, — наголосив президент України.
Володимир Зеленський ввів у дію рішення Ради національної безпеки і оборони України “Про дії України у відповідь на спробу Російської Федерації анексувати території нашої держави з метою забезпечення безпеки євроатлантичного простору України та відновлення її територіальної цілісності”.
“Констатувати неможливість проведення переговорів з президентом Російської Федерації В. Путіним”, — йдеться в першому пункті документа, який опублікований на сайті Офісу президента України.
Особливо чітко проявилася ця позиція України на тлі скандалу з висловом у Twitter Ілона Маска. Власник компаній Tesla та SpaceX запропонував свій варіант досягнення миру, який передбачає суттєві поступки України на користь Росії, та закликав підписників проголосувати.
“Для миру між Україною та Росією:
Провести повторні вибори в анексованих регіонах під наглядом ООН. Росія піде, якщо такою буде воля народу.
Крим формально входить до складу Росії, як це було з 1783 (до помилки Хрущова).
Водопостачання Криму має бути гарантованим.
Україна стає нейтральною країною”, — написав Ілон Маск у Twitter.
Пізніше він назвав перемогу України у війні проти Росії “малоймовірною”. Одним із перших відреагував на допис мільярдера радник глави Офісу президента України Михайло Подоляк. У Twitter він запропонував інші варіанти завершення війни: визволення Україною всіх своїх територій разом з Кримом, демілітаризація та денуклеаризація Росії, а також трибунал для воєнних злочинців.
“Tesla — хороша машина. Але сьогодні я віддаю перевагу HIMARS”, — додав Подоляк.
Також на повідомлення Маска відреагував президент України Володимир Зеленський, запропонувавши опитування у відповідь у Twitter.
“Який Ілон Маск вам подобається більше? Той, що підтримує Україну? Той, що підтримує Росію?”, — написав глава Української держави.
Твіти Маска прокоментували багато хто.
“А після цього Росія має повернути собі Аляску… Декому так легко розпоряджатися життям та землями українців”, — зазначив радник міністра внутрішніх справ Антон Геращенко.
Постійний представник України в ООН поцікавився, чи Маск ще не займається сантехнічними роботами.
“Наступного разу, коли мені потрібен буде сантехнік, я зателефоную Ілону. Він не займається сантехнікою? Тоді якого біса він говорить про міжнародні відносини й внутрішнє право? До речі, гарний сантехнік кращий, ніж думка Маска про незаконно окуповані території іноземної держави”, — вважає він.
Не залишився осторонь і президент Литви Гітанас Науседа.
“Шановний Ілоне Маску, коли хтось намагається вкрасти колеса вашої Tesla, це не робить його законним власником автомобіля чи коліс. Хоча він стверджує, що вони разом проголосували за це. Просто кажу”, — написав він у Twitter.
Деякі аналітики вважають, що твітами про війну в Україні Маск намагався відвернути увагу від падіння акцій Tesla на понад 9%. На зниження акції пішли відразу після звіту про постачання. А це сталося до того, як Маск опублікував свої висловлювання в соцмережі, наголосив інвестиційний банкір Сергій Фурса.
“Маск не хоче, щоб говорили про причину падіння. Маск хоче, щоб говорили про щось інше. І він робить твіти про Крим та компроміс із Путіним, знаючи, яку реакцію це викличе у преси. Цей твіт не для українців. І цей твіт не призвів до падіння вартості акцій. Все-таки світ не є україноцентричним. Але падіння вартості акцій призвело до цієї теми. До цього твіту”, — висловив свою думку аналітик, інвестиційний банкір Сергій Фурса.
А от політтехнолог Олег Постернак схильний вважати, що причини публікації таких твітів Ілона Маска є іншими.
“На мою думку, на Заході з’явилася певна група еліти, яка починає просідати під ще не активним ядерним шантажем Путіна. Ситуація з “Посейдоном”, тепер ситуація з ядерним ешелоном, який начебто рухається до прифронтової території України. Тобто для якоїсь частини західної еліти потрібна пауза з фіксацією позиції сторін, що протистоять одна одній”, — сказав він.
До речі, пізніше Ілон Маск спробував виправдатися за повідомлення у мікроблозі Twitter про свій варіант “мирного плану” для Москви та Києва. Він нагадав, що завжди був і залишається на боці України, а його кампанія SpaceX витратила на підключення та підтримку інтернету Starlink у країні 80 млн дол., тоді як підтримка федерації становить 0 дол.
Читайте також: “Ляпнув, не подумавши”: спроби Ілона Маска грати в політику через Twitter розібрали експерти