Москві тепер буде складніше порушувати міжнародне морське право — експерти про виключення РФ зі ще однієї ради ООН 

Прапор IMO. Фото: itfglobal.org

Росія втратила місце в Раді Міжнародної морської організації ООН (ІМО). 1 грудня 2023 року в Лондоні Асамблея ІМО обрала новий склад Ради на наступні два роки. Уперше там не представлена Російська Федерація. 

Міжнародна морська організація об’єднує 175 держав-учасниць і трьох асоційованих членів. Її завдання — регулювання безпеки міжнародного судноплавства та запобігання забрудненню навколишнього середовища. 

Агресору не місце в міжнародних організаціях 

До нового складу керівної ради до 2025 року увійшли 40 країн-членів Міжнародної морської організації ООН. Серед них — США, Велика Британія, Греція, Італія, Японія, Норвегія, Китай, Південна Корея і Ліберія.

8 листопада 2023 року російська ракета влучила в цивільне судно під прапором Ліберії, яке заходило в український порт у Чорному морі. Внаслідок цього загинув лоцман. Три члени екіпажу — громадяни Філіппін — і співробітник порту дістали осколкові поранення. І це — один із безлічі фактів порушення Росією міжнародного права і свободи судноплавства.

РФ була одним із кандидатів на членство в Раді Міжнародної морської організації ООН у категорії “А”. У Міністерстві закордонних справ Великої Британії заявили, що, якщо РФ хоче зробити внесок у глобальне управління, вона має дотримуватися своїх міжнародних зобов’язань.

“За останні кілька тижнів Росія не була обрана до Міжнародного суду, Ради з прав людини, Виконавчої ради ЮНЕСКО та Виконавчої ради Організації із заборони хімічної зброї. Їй не вдалося обратися до Ради Міжнародної морської організації. Така картина невдач не випадкова — будь-яка держава, яка незаконно вторгається в чужі країни, чинить численні порушення прав людини, нападає на цивільні судна, запускає ракети по об’єктах всесвітньої спадщини та порушує Конвенцію про заборону хімічної зброї, явно не гідна ролі в цих організаціях”, — йдеться в заяві на сайті МЗС Великої Британії.

Раніше президент України Володимир Зеленський виступив перед членами 33-ї Асамблеї ІМВ і наголосив, що Росії не місце в міжнародних організаціях і, тим більше, в її керівних органах.

“Я вітаю це справедливе рішення. За останнє десятиліття жодна країна не зробила більше для підриву свободи судноплавства, ніж Росія. Я вдячний державам-членам ІМО за цей надважливий крок”, — прокоментував Зеленський. 

Уперше з 1958 року Росія зазнала невдачі під час переобрання до категорії “А” Міжнародної морської організації ООН. До її складу включають тільки першу десятку найвпливовіших держав.

Думки експертів

Чому для Росії було важливим місце в Раді Міжнародної морської організації ООН і як виключення вплине на російське судноплавство? Яким чином Кремль використовує міжнародні майданчики для побудови проросійської мережі у світі? На ці питання в ефірі телеканалу FREEДOM шукали відповіді:

  • Михайло Подоляк, радник глави Офісу президента;
  • Андрій Риженко, капітан 1-го рангу запасу, заступник начальника штабу ВМС України (2004-2020 рр.);
  • Сергій Братчук, спікер Української добровольчої армії “Південь”.

МИХАЙЛО ПОДОЛЯК: Росія використовує всі міжнародні майданчики у своїх цілях 

— Виключення Росії з будь-якої міжнародної організації — це і болісно для Кремля, і не дуже болісно. 

Росія зараз перебуває в такому специфічному стані, коли отримує або все, або нічого. Якщо вона цю війну повноцінно програє, то їй уже буде байдуже, чи входить вона до ЮНЕСКО, чи входить до Ради ООН з прав людини тощо. 

У Росії поки що залишаються основні інструменти на зовнішньополітичному майданчику — право вето в Радбезі ООН. Це ключовий інструмент, який дає змогу чинити абсолютний і жорстокий вплив на цілу низку країн, на цілі континенти, щоб вони не підтримували правильну стратегію щодо Росії. Зі свого боку, це опосередковано впливає на все, що відбувається і в Європі, і в Україні. 

Росія користується і продовжуватиме користуватися всіма міжнародними майданчиками для просування свого порядку денного. 

Кремль побудував у міжнародних інституціях велику проросійську мережу. Десь були громадяни Росії на керівних посадах, десь РФ платила додаткові премії громадянам інших країн, які займали проросійську позицію.

АНДРІЙ РИЖЕНКО: Росія використовувала місце в Раді для просування своїх інтересів на морі

— Виключення РФ із Ради Міжнародної морської організації ООН — це серйозна іміджева і репутаційна втрата. “Десятка”, в якій завжди була Росія — розвинені країни. І те, що вона туди не потрапила — це дуже боляче. 

Росія використовує місце в організації міжнародного судноплавства, для того, щоб постійно просувати свої інтереси на морі.

Ми знаємо, що вже досить довго Росія б’ється над тим, щоб збільшити свою морську економічну зону в Північному Льодовитому океані. Для цього росіяни пішли на проведення дослідницьких робіт, використовуючи свій спеціальний секретний підрозділ — Головне управління глибоководних досліджень при Міноборони.  

Присутність у Північному Льодовитому океані важлива для Росії, бо там великий запас нафти і газу. Відповідно, вони не хочуть пускати на цю територію інші країни, які теж заявляють свої вимоги на те, щоб вести видобуток у відкритих водах. 

Зараз Росія робить великі ставки на Північний морський шлях, тому що це найкоротший шлях з Європи в Азію. Беруть великі ставки за прохід. І всю цю морську діяльність РФ потрібно постійно підтримувати. 

Той самий Кримський міст вдалося побудувати всупереч усьому міжнародному законодавству, ймовірно, саме завдяки присутності в Раді Міжнародної морської організації ООН. 

Останні півтора року багато країн-учасниць Міжнародної організації судноплавства зіткнулися з тим, що велику кількість сільськогосподарської продукції з України не було поставлено в країни Азії та Африки. А вони цього потребували. Я думаю, тому сформувалася колективна думка і Росію не було обрано до Ради. 

Проте з боку Росії загроза в Чорному морі залишається високою. Вони постійно атакують українську портову інфраструктуру. Зараз нас рятує “зерновий коридор”, таким чином можна продовжувати експорт. 

Дуже скоро 93% узбережжя Балтійського моря буде під контролем НАТО — коли Швеція вступить до Північноатлантичного альянсу. 7% — під контролем Росії. РФ дуже важливо, щоб Балтійське море було відкрите для судноплавства, тому що там два великих порти — у Санкт-Петербурзі та Приозерську.

Для Росії важливо мати доступ до Датської протоки, яка з’єднує Балтійське море з Атлантичним океаном і є однією з найжвавіших проток у світі. 

Я думаю, що місце в Раді організації міжнародного судноплавства якраз використовувалося для того, щоб забезпечувати цю безпеку. Зараз це буде робити складніше. 

СЕРГІЙ БРАТЧУК: Потрібно посилити морські санкції проти РФ

— Якби санкційні пакети ЄС і США включали в себе повне позбавлення можливості заходу російських кораблів у порти — це б моментально подіяло. Ми прекрасно розуміємо, щоб би це означало для РФ. Але, на жаль, це неможливо. 

Така позиція Міжнародної морської організації ООН щодо Росії мала бути висловлена набагато раніше.

На сьогоднішній день немає дієвого інструменту, який зміг би позбавити РФ повноважень у цій організації та посилити морські санкції, які сьогодні ще не повністю працюють щодо і російських моряків, і російського торгового флоту. Але в будь-якому разі такі рішення позитивні для нас. 

Хочеться вірити, що будуть ще й практичні кроки в цьому напрямку, крім позбавлення РФ статусу в Міжнародній морській організації. На жаль, це для Кремля не так важливо і не заважає Путіну вести війну проти України. 

Подивимося, до чого це все призведе. Можливо, ті проєкти морського цивільного судноплавства, які планувала Росія, вже опинилися під великим знаком питання.

Все, що може якимось чином грати на зменшення ресурсу країни-агресора у веденні війни проти України, я розцінюю тільки як позитивний факт. 

Читайте також: Захист “зернового коридору” в Чорному морі: досягнення та ризики українського експорту в умовах війни обговорили експерти

Прямий ефір