Вірменія не є союзником Росії у її війні проти України. Про це заявив прем’єр-міністр Вірменії Нікол Пашинян. За його словами, Єреван може переглянути своє членство в Організації договору про колективну безпеку, інформує FREEДОМ.
З 1 лютого у Вірменії набув чинності Римський статут, а це означає, що країна приєдналася до Міжнародного кримінального суду. Держави, які ратифікували документ, зобов’язані заарештувати президента Росії Володимира Путіна у разі його приїзду на територію країни згідно з ордером Міжнародного суду в Гаазі. Москва вже назвала цей крок Єревана “недружнім”. Пашинян на запитання, чи заарештують Путіна у разі його приїзду, сказав, що це вирішуватимуть відповідні юридичні органи.
“Щодо юридичних тонкощів. Я не можу зараз проводити юридичний аналіз, бо це робота юристів. Вірменія як відповідальна держава повинна залишатися прихильною до всіх своїх міжнародних зобов’язань. Дозвольте мені відкрити вам секрет. Після 2018 року у Вірменії відбулися великі демократичні реформи. І я не вирішую, кого заарештовувати, а кого не заарештовувати”, — зазначив Пашинян.
Росія більше не може бути основним військовим партнером Вірменії з об’єктивних та суб’єктивних причин, упевнений Пашинян. За його словами, Єреван прагне більш тісних зв’язків зі Сполученими Штатами, Францією, Індією та Грузією і не є союзником Росії у війні проти України.
“Коли війна в Україні тільки-но почалася, я давав інтерв’ю CNN і сказав, що в цій ситуації ми не є союзником Росії. І це реальність. Це не означає вибір між Росією та Заходом, незважаючи на наслідки війни в Україні”, — заявив прем’єр-міністр Вірменії в інтерв’ю The Telegraf.
Раніше в оборонному секторі Вірменія співпрацювала здебільшого з Російською Федерацією. Однак тепер країна може переглянути своє членство у Організації договору про колективну безпеку. 2023 року країна відмовилася проводити навчання ОДКБ на своїй території, а також не брала участі в роботі цієї організації і в Білорусі. У листопаді 2023 року очільник уряду Вірменії не приїхав на мінський саміт лідерів ОДКБ.
Водночас у вересні країна провела на своїй території спільні зі США військові навчання, завданням яких була підготовка до участі у міжнародних миротворчих місіях. За словами експертів, щоб стати повністю незалежною від Росії, Вірменія має шукати нових союзників.
“Російська влада — це зло, яке завдає нам шкоди, яке постійно на нас давить. Коли ми зрозуміли, чого російська влада намагається досягти у війні в Україні. Ми зрозуміли, що ми маємо бути двома руками та ногами за Україну. Бо сьогодні Україна бореться за всіх нас”, — каже політолог Давид Степанян.
У вересні 2023 року Вірменія вперше передала Україні гуманітарну допомогу. А вже за місяць президент України Володимир Зеленський та прем’єр-міністр Вірменії Нікол Пашинян уперше провели зустріч на полях саміту Європейської політичної спільноти у Гранаді. Лідери обговорили двосторонню співпрацю та міжрегіональні економічні проєкти.
Читайте також: Вірменія бореться за свій суверенітет: чому Єреван змінив позицію щодо Москви, пояснив експерт