Російська сторона намагається у різний спосіб заблокувати експорт українського продовольства з чорноморських портів. Через дії РФ за останні 3 місяці світ недоотримав 10 млн тонн українського зерна, повідомляє FREEДОМ.
У вівторок, 11 квітня, Росія фактично заблокувала роботу “зернового коридору”. За умовами Чорноморської зернової ініціативи, представники Росії, Туреччини та Організації Об’єднаних Націй інспектують судна на шляху до українських портів і назад. Того дня Україна подала назви трьох суховантажів у черзі. Російська сторона їх викреслила та внесла свої варіанти. У результаті на перевірці опинилися пів сотні суден.
“Сьогодні ми маємо критичну ситуацію. Росіяни порушили умови Чорноморської зернової ініціативи. Вони вирішили в односторонньому порядку змінити плани українських портів. Це є неприйнятним”, — прокоментував заступник міністра розвитку громад, територій та інфраструктури України Юрій Васьков в інтерв’ю The Guardian.
Блокування роботи “зернового коридору” призвело до того, що Україна вимушено скоротила експорт зерна. Із 3 до 9 квітня в портах Одеської області було завантажено 16 суден, тижнем раніше — 20 суховантажних суден.
“Так, на 36-му тижні роботи середньоденний показник проходження кораблями інспекції становив 2,3. Водночас, максимальний середньодобовий показник проходження інспекцій становив 5,5 судна на день”, — йдеться у звіті Українського клубу аграрного бізнесу.
За даними ООН, більша частина українського зерна прямує до країн Азії та Африки, а також до Іспанії, Італії та Нідерландів. Спроби Росії перешкодити експорту українського зерна Чорним морем можуть вплинути на ціни на продовольство у світі. Вони можуть зрости на 15%. Щоб уникнути цього, Україна негайно обговорила дії росіян із Туреччиною та ООН. Уже наступного дня, 12 квітня, роботу чорноморських портів було розблоковано.
“За словами наших колег з Об’єднаного координаційного центру, нам кажуть, що сьогодні було проведено планові перевірки у межах Чорноморської зернової ініціативи. Після інтенсивних дискусій у межах ОКК, явно підтриманих нами та Туреччиною, наше послання таке. Ми закликаємо всіх учасників виконувати свої зобов’язання, щоб суди продовжували плавно та безпечно рухатися на користь глобальної продовольчої безпеки”, — заявив прессекретар генерального секретаря ООН Стефан Дюжаррик.
У межах гуманітарної програми президента України Володимира Зеленського “Зерно з України” Кенія отримала десятки тисяч тонн пшениці для боротьби із наслідками посухи, яка загрожує життю мільйонів людей. З листопада 2022 року за програмою нужденним африканським країнам доставлено понад 140 тис. тонн пшениці.
“Чорноморська зернова ініціатива знижує світові ціни на продовольство, заспокоює волатильність ринку, покращує глобальну продовольчу безпеку та рятує життя. Вона має продовжуватися надійно та стійко”, — заявила пані посол США в Кенії Маргарет Вітман.
З 1 серпня 2022 року, за повідомленням міністра розвитку громад, територій та інфраструктури України Олександра Кубракова, в межах зернової угоди Україна вже надіслала 25 млн тонн агропродукції. Водночас, головним викликом для ініціативи є прискорення інспекційних перевірок у Туреччині.
“Це дозволить світу отримати ще більше української агропродукції. Також продовжуємо роботу щодо приєднання до зернової ініціативи портів Миколаївської області та розширення номенклатури вантажів”, — повідомив міністр розвитку громад, територій та інфраструктури України Олександр Кубраков.
18 березня зернову ініціативу продовжили на 120 днів. Хоча російська сторона заявила, що дала згоду лише на половину цього терміну — до 18 травня. Так Росія продовжує свій шантаж, але поки що безуспішно.
Читайте також: Зернова угода: Україна виконує свої зобов’язання щодо постачання продовольства (ВІДЕО)
Чорноморська зернова ініціатива (коротко — зернова угода) є угодою про безпечний експорт українського продовольства морем, повністю зупинений із початком повномасштабного вторгнення РФ в Україну в лютому 2022 року. Підписантами угоди є Україна, Росія, Туреччина та Організація Об’єднаних Націй. Дві останні виступають гарантами виконання угоди.
Документи було підписано у Стамбулі 22 липня 2022 року. Експорт українського продовольства морем розпочався у серпні.
29 жовтня 2022 року РФ призупинила участь в угоді нібито через атаку на російські військові кораблі в порту Севастополя. Але вже 2 листопада відновила участь у ній.
19 березня 2023 року дію зернової угоди продовжено ще на 4 місяці (120 днів). У Росії стверджують, що продовжили угоду на 60 днів.
7 квітня міністр закордонних справ РФ Сергій Лавров, перебуваючи з візитом у Туреччині, пригрозив розірвати зернову угоду, посилаючись на те, що через санкції Росія обмежена в експорті зерна та добрив, хоча їх санкції не торкнулися.
“Це і можливість відключення від системи SWIFT. Це і можливість страхувати і перестрахувати вантажі на нормальних умовах. Це і можливість заходити в порти, скажімо, середземноморські для російських суден, можливість іноземних суден заходити в російські порти. Якщо й далі не буде жодних зрушень у знятті перешкод на шляху експорту російських добрив та зерна, ну, ми тоді думатимемо, чи потрібна ця угода“, — заявив Лавров.