Москва намагається відновити вплив в Африці за допомогою зерна — подробиці (ВІДЕО)

Ілюстративний скріншот: uatv.ua

Росія почала постачання зерна деяким африканським країнам. Перші одержувачі — Сомалі та Буркіна-Фасо, також Москва пообіцяла зерно Зімбабве, Малі, Еритреї та Центральноафриканській Республіці. До кінця року загальний обсяг поставок має становити 200 тис. тонн. Це незначна частина зерна, яке споживає населення шести африканських країн, кажуть експерти. Москва намагається відновити свій вплив на континенті після втрати головного силового важеля тиску — контингенту ПВК “Вагнер”, повідомляє FREEДОМ.

Блокування судноплавства, удари по портовій інфраструктурі України та саботаж роботи “зернового коридору” — Москва робила все, щоб спровокувати глобальну продовольчу кризу. Росія вкрала мільйони тонн зернових на суму близько мільярда доларів на тимчасово окупованих територіях. Унаслідок атак російської армії на кораблі та об’єкти української портової інфраструктури знищено 220 тис. тонн зерна, більша частина якого мала вирушити до найбідніших країн світу.

“Наша позиція принципова — ми вважаємо, що ніхто у світі не має права блокувати вільне мореплавство, перетворювати на зброю дефіцит продовольства. Використання голоду як зброї — це елемент політики геноциду. І будь-яка держава, яка зазіхає на це, має за це відповісти. Це, перш за все, ще й глобальний моральний обов’язок усіх держав світу — не допускати, щоб хтось у світі страждав, у сучасному світі, страждав від голоду”, — заявив президент України Володимир Зеленський.

До початку розв’язаної Кремлем повномасштабної війни Україна була одним із найбільших постачальників зернових у світі. Міжнародний комітет порятунку попереджає — у довгостроковій перспективі скорочення експорту української агропродукції призведе до посилення глобальної продовольчої кризи. Понад мільярд людей можуть постраждати від голоду через зростання цін на продукти.

“Кремль використовує голод як зброю. Путін хибно стверджує, що “розв’язав” проблему, яку він сам погіршив своїм неспровокованим та невиправданим повномасштабним вторгненням в Україну та завданням ударів по українських зернових складах і транспортних вузлах. У 1930-х роках Сталін використовував голод як зброю проти України, внаслідок чого загинули мільйони українців. Майже століття потому інший жорстокий господар Кремля використовує голод як зброю проти всього світу”, — йдеться в заяві на сайті Держдепартаменту США.

Кремль намагається повністю заблокувати постачання українського зерна в африканські країни, а натомість пропонує своє продовольство Сомалі, Буркіна-Фасо, Зімбабве, Малі, Еритреї та Центральноафриканській Республіці.

“Україна займала у світовому еквіваленті понад 40% зернового експорту. Тому, очевидно, забрати Україну з цього ринку означає, що Росія може зайняти цю нішу. І тут питання лише в тому, наскільки санкції дають змогу це робити, і наскільки, скажімо, лідери африканських країн готові купувати таке зерно, адже це зерно, як-то кажуть, воно, в принципі, таке саме, але ціна цього зерна зовсім інша. Ціна в плані не тільки фінансовому, але й у реальному — це зерно окроплене кров’ю”, — сказав експерт із міжнародних питань Тарас Семенюк.

Москва використовує загрозу голоду як інструмент посилення впливу в регіоні, впевнені експерти.

“Росія робить це не просто так, вона отримує доступ до золотих копалень цих країн, до країн, які видобувають корисні копалини, особливо щодо нафти й газу, але й діамантів, залізної руди, яка, своєю чергою, потім продається в багатші країни. Тобто це свого роду такі країни, багаті природними ресурсами, які, очевидно, Росія використовує для власного збагачення”, — сказав Семенюк.

Київ разом із міжнародними партнерами налагоджує судноплавство в Чорному морі. Лише за перший рік існування ініціативи Grain From Ukraine до Сомалі, Ефіопії, Кенії та Ємену доставили 170 тис. тонн українського зерна. До відправлення готується черговий суховантаж, який доставить у порт Нігерії зерно для забезпечення продовольством близько 400 тис. осіб.

Читайте також: Росія має завдання витіснити Україну зі світового зернового ринку, — Божко

Нагадаємо, російське Міністерство оборони створює так званий “Африканський корпус”. Підрозділи використовуватимуть для “вирішення військових завдань і протидії впливу Європи”. Тобто фактично вести повномасштабні бойові дії на території третіх країн.

Прямий ефір