Московська біржа припинила торгувати доларами та євро. Сталося це після того, як російські фінансові установи потрапили під американські санкції, повідомляє FREEДОМ.
Московська біржа з четверга, 13 червня, оголосила про припинення торгів доларом та євро. У день Росії, 12 червня, Міністерство фінансів США зробило РФ подарунок: внесло Московську біржу, найстаріший і найважливіший майданчик валютних торгів, до списку санкцій. Також під обмеження потрапили Національний кліринговий центр та Національний розрахунковий депозитарій, які є посередниками при торгах доларами на російській валютній біржі.
“Сенс цих обмежувальних заходів американського Мінфіну не в тому, щоб зробити складнішим життя кожного росіянина, а в тому, щоб зробити складнішим імпорт всього того, що Росії потрібно для продовження воєнних дій, і щоб зменшити доходи від експорту нафти. Як говорив нещодавно один зі співробітників американського Мінфіну, мета санкцій — це підсипати пісок у механізм російської економіки. Це саме такий пісок, який все не ламає, але робить дещо повільнішим, складнішим, важчим і менш вигідним”, — пояснив експерт Центру аналізу європейської політики Олександр Коляндр.
Московська біржа — є важливою частиною всієї російської фінансової системи. Саме там банки, бізнес та інвестори купують та продають валюту — як долари, так і євро з юанями. Залежно від ходу торгів, російський Центральний банк встановлював курс рубля, який впливав на курс у банках. Але нові санкції систему зламали.
“Зараз йде з усієї цієї структури один такий важливий майданчик, де можна було купувати долари та євро, тобто тепер це буде багато розрізнених гравців, і ЦБ вже заявив, що він визначатиме курс цих валют, ґрунтуючись на даних позабіржового ринку. Тобто він збиратиме в щоденному режимі якийсь фідбек від банків, і за результатами виводитиме середній курс, який тепер стане офіційним курсом ЦП на практиці. Це означає для звичайних людей, що, швидше за все, буде трохи менш вигідно і ще трохи складніше купити валюту”, — прокоментувала ситуацію кореспондент видання Financial Times Анастасія Стогней.
Пророкують, що тепер торги можуть проходити безпосередньо між банками без участі біржі. Так було в 1990-х, до старту електронних торгів. А це повернення на 30 років тому.
“Я вам просто наведу практично цитату урядовця Міністерства фінансів Росії. Він у відповідь на ці анонси наступних американських санкцій сказав, що це приблизно ситуація 1995-96 років. Тобто це відкидає Росію в період інфляції-гіперінфляції середини 1990-х. Я зараз рекомендую стежити за курсом російського рубля, який, я очікую, тільки від анонсів цих санкцій продовжить своє стрімке падіння. Це буде найоб’єктивніший критерій, наскільки ці санкції працюють”, — висловив думку економіст Андрій Новак.
Експерти не виключають, що те, що відбувається, позначиться на інфляції. Насамперед це стосуватиметься імпортних товарів — вони подорожчають.
“Для експортерів це створить проблеми: їм менш зручно буде продавати валюту, для імпортерів — дорожче купувати. Це, на мою думку, позначиться на інфляції. Повинен трохи подорожчати імпорт через невизначеність курсу та через те, що спред між купівлею та продажем розшириться”, — вважає експерт Олександр Коляндр.
Аналітики не очікують на дефіцит валюти, проте прогнозують, що в країні можуть виникнути відразу кілька курсів — офіційний і чорного ринку.
Після того, як російська фінансова система втратила зручний та безпечний інструмент для обміну валют, передбачати курс рубля фахівці не беруться. Банки, своєю чергою, стверджують, що на їхню роботу нові санкції не вплинуть. Однак відразу після новини про обмеження в деяких фінустановах курс долара впевнено перевищив 100, а десь сягав 200 рублів. І вже зараз у російських містах вишиковуються величезні черги біля обмінників.
Читайте також: Ізоляція РФ: США посилюють санкції проти Росії та вводять нові (ВІДЕО)
Нагадаємо, США та Велика Британія ввели санкції проти Московської біржі.