Молдова зміцнює енергетичну безпеку, долаючи газовий шантаж Кремля (ВІДЕО)

Гагаузія та Придністров'я. Ілюстрація: alfanews.md

Завдяки підтримці ЄС та стратегічних партнерів, Молдова робить кроки до енергетичної незалежності. Однак загрози РФ гібридного характеру, включаючи газовий шантаж та інформаційні атаки, продовжують залишатися значними викликами для країни, інформує FREEДОМ.

ЄС дозволив Молдові збільшити імпорт електроенергії, повідомив держсекретар Міністерства енергетики країни Костянтин Боросан. Причина в тому, що з 1 січня 2025 року, в разі повної зупинки постачання російського газу в Придністров’я, Кишиневу загрожує дефіцит електроенергії. Уряд заявив, що Молдові вдасться уникнути кризи в електропостачанні завдяки підтримці Брюсселя та партнерів у Румунії, Україні, Польщі, Словаччині, Угорщині.

Не зумівши вплинути на результати президентських виборів у Молдові та референдуму про євроінтеграцію країни, Кремль вирішив вдатися до улюбленого методу — газового шантажу. З 16 грудня Молдова живе в режимі надзвичайного стану, оскільки з 1 січня 2025 року “Газпром”, ймовірно, зупинить постачання газу в Придністров’я. Тим часом регіон повністю залежить від безплатного російського газу. Уряд Молдови допустив, що у разі кризи Кишиневу доведеться організувати евакуацію вразливих груп населення.

Кремль історично використовував газовий та енергетичний шантаж у спробах дестабілізувати ситуацію в Молдові та, можливо, використовує відмову України продовжити газову транзитну угоду, щоб посіяти паніку та недовіру до прозахідного уряду [президентки Молдови] Санду“, — зазначили аналітики американського Інституту вивчення війни.

23 грудня у Службі зовнішньої розвідки Росії заявили, що президентка Молдови Майя Санду нібито готує силове захоплення електростанції у Придністров’ї після закінчення терміну російсько-українського договору про транзит газу. У Кишиневі російський фейк спростували.

Антимолдовська істерія, що спостерігається останніми днями у Тирасполі (столиця Придністров’я, — ред.), а також спроби Москви та її союзників з обох боків Дністра звинуватити уряд Кишинева у можливій енергетичній та гуманітарній кризі у східних районах країни підтверджують гіпотезу. Поширення нібито “оперативної інформації” про вигадану молдовську військову операцію в регіоні також сприяє цьому. Все це вказує на спроби російської влади та її місцевих партнерів дестабілізувати ситуацію в Молдові“, — наголосив глава адміністрації президента Молдови Адріан Белуцел.

Москва, очевидно, створює інформаційні умови для операції під фальшивим прапором у Придністров’ї, вважають в Інституті вивчення війни.

Прем’єр-міністр Молдови Дорін Речан назвав черговий фейк російських спецслужб частиною гібридної війни Кремля. Одним з її складників є газовий шантаж. Організація проросійських мітингів, поширення пропаганди, підкуп виборців та чиновників — Москва намагається утримати Кишинів у сфері свого впливу та завадити євроінтеграції країни.

Європейська інтеграція — це наш шлях до безпеки та добробуту. Але давайте не будемо сприймати її як квиток бізнес-класу до раю. Це не чудове розв’язання наших проблем. Французи не приїдуть вершити правосуддя над нами, данці — збирати наші відходи, а німці — керувати митницею. Ми самі відповідаємо за своє життя і за свою країну“, — заявила президентка Молдови Мая Санду.

Черговій спробі Москви дестабілізувати ситуацію в іншій державі не судилося досягти успіху. Молдова отримала можливість збільшити квоту на імпорт електроенергії з ЄС. Нова схема передбачає постачання невикористаних потужностей спільної квоти Молдови та України та активізацію ліній електропередач між Молдовою та Румунією.

Читайте також: Росія втручається у вибори країн ЄС: як далеко готовий зайти Кремль — розбір (ВІДЕО)

Нагадаємо, що Мая Санду принесла присягу на другий президентський термін 24 грудня.

Читайте також: Росія все ще хоче взяти під повний контроль Молдову: інтерв’ю з політиком Оазу Нантоєм

Прямий ефір