Європейський Союз передасть Молдові обладнання для перехоплення безпілотників, повідомив посол ЄС у республіці Яніс Мажейкс. Це допоможе запобігти вторгненню російських дронів у повітряний простір Молдови, зазначив дипломат. Країна все ще вразлива перед російськими БпЛА, визнали в Міністерстві оборони Молдови. Детальніше — в матеріалі журналістів FREEДОМ.
У ніч на 10 листопада Росія атакувала Україну рекордною кількістю безпілотників. Країна-агресор запустила 145 ударних дронів. Уранці поліція Молдови виявила безпілотник, що впав в околицях села Фирледень, другий — поблизу села Боросеній-Ной, третій — на околиці Кошерниці. БпЛА виявилися дронами-пастками, які Росія використовує, щоб ввести в оману українську протиповітряну оборону. 19 листопада літальний апарат виявили на півночі Кишинева, а 3 грудня — біля села Підгорени. Їхній тип встановлюють, повідомили в Міноборони Молдови.
“Існують безпілотники різних моделей, з різними цілями. Останні справді належать до категорії тих, які використовуються для відволікання протиповітряної оборони від дронів, начинених вибухівкою і націлених на об’єкти інфраструктури. Попередні були типу “Шахед”, оснащені вибуховими речовинами і становили підвищену загрозу для інфраструктури та громадян. На жаль, Республіка Молдова залишається вразливою до інцидентів, пов’язаних із порушенням повітряного простору”, — заявив міністр оборони Анатолій Носатий в інтерв’ю агентству IPN.
Президентка Молдови Мая Санду наголосила: сам факт того, що безпілотники потрапляють у повітряний простір країни, є приводом для занепокоєння. Молдова повинна зміцнити протиповітряну оборону.
“З першого дня війни ми робили все для захисту повітряного простору Республіки Молдова, зокрема провели закупівлі, щоб виявляти і не допускати ситуацій, що створюють небезпеку для громадян. За повідомленнями фахівців, ці дрони не становлять небезпеки для громадян, але продовжуємо зберігати пильність. Слід придбати необхідні технології, щоб захистити всю країну, а всі громадяни почувалися в безпеці”, — акцентувала Санду.
Для моніторингу ситуації в повітряному просторі Молдова у 2023 році отримала французький трикоординатний радар середньої дальності Ground Master 200. Він здатний виявляти повітряні цілі на відстані до 250 км і на висоті до 24 км.
Також Міноборони Молдови замовило чеську пасивну радіолокаційну систему від компанії ERA. Виявлення літальних апаратів було пріоритетом Кишинева. Тепер же Молдова очікує поставки обладнання для перехоплення безпілотників.
“Якщо це обладнання надійде в Молдову, це допоможе запобігти ситуаціям, коли безпілотники з-за кордону проникають на територію Республіки Молдова. Обладнання надійде до Молдови не раніше 2025 року”, — заявив посол ЄС у Молдові Яніс Мажейкс.
Поки невідомо, про яке саме обладнання йдеться. Це можуть бути як засоби радіоелектронної боротьби, так й інші системи.
Читайте також: Обладнання для перехоплення дронів отримає від ЄС Молдова
Нагадаємо, Євросоюз і Молдова в травні 2024-го підписали угоду про безпекове партнерство, яку називають першим подібним документом для Брюсселя. Це партнерство має дозволити країні реагувати на безпекові загрози спільно з ЄС.