Мобілізація в РФ: Одні тренуються в капцях, інші — не доживають до фронту

Мобілізовані у Ростові-на-Дону. Фото: kavkazr.com

Мобілізація в Росії вже відгукнулася скандалами у всіх куточках країни. Чоловіки, покликані на війну проти України, не проходять медогляд належним чином, не одержують навіть елементарних засобів екіпірування. У деяких російських регіонах мобілізованих збирали буквально в полі, в інших — відправляли додому через відсутність місць у частинах, третіх — перенаправляли до сусідніх областей, де теж немає умов для розміщення військових.

Наприклад, на сайті республіканського Закзібрання Дагестану з’явилася фотографія з мобілізованими, на якій, як звертає увагу газета “Нова справа”, вони одягнені в різне взуття, а один із солдатів стоїть перед депутатами не в берцях, а в чорних капцях.

Мобілізація в Дагестані. Фото: ndelo.ru

Російські сім’ї вже підрахували: щоб самостійно зібрати чоловіка в армію, потрібно витратити від 50 до 100 тисяч рублів, а обіцяні місцевою владою дрова чи баран не рятують ситуацію.

Відповідальність за забезпечення мобілізації намагаються перенести до глав регіонів. Однак поки що чиновники обходяться погрозами на адресу незадоволених та “цікавими” пропозиціями на зразок одруження мобілізованих перед відправкою на фронт. Мобілізовані самі повинні подбати про те, щоб не спати на голій підлозі і хоча б щось їсти під час зборів.

За словами жінок з Уфи та Челябінська, їхні рідні сплять у верхньому одязі на матрацах, усіяних клопами, мерзнуть, голодують і марнують час, очікуючи, коли почнеться обіцяна бойова підготовка. Але вже надходять повідомлення про те, що для деяких підготовка так і не розпочалася — чоловіків одразу ж відправили до окупованих районів України, ближче до лінії фронту.

Так, російське видання “Верстка” описує історію одного з мобілізованих Семена: спочатку він дзвонив рідним і розповідав, що всі мобілізовані їдять те, що привезли із собою. Ті, у кого більше їжі, діляться з голодуючими. За кілька днів він повідомив рідним, що навчання не буде і його разом із іншими мобілізованими перекидають до Луганська. Він попросив купити і передати йому тактичні рукавички та мисливський ніж. Видані солдатам ножі виявилися тупими. Ще через два дні чоловік вийшов на зв’язок з окупованого Луганська і попросив перерахувати йому чотири тисячі рублів на продукти. Гроші, що він узяв із собою, у нього скінчилися.

Видання також пише, що мобілізовані зляться, лаються через дрібниці і навіть б’ються між собою. Під час бойової підготовки чоловіки травмуються. У різних куточках Росії вже відомо про смертельні випадки — самостріли, падіння з поверхів, серцеві напади та хронічні захворювання, які раптово загострюються.

Наприклад, як пише російське видання “Сірена”, у навчальному центрі Міноборони у Свердловській області на початку жовтня загинули троє мобілізованих.

“Один мобілізований помер від нападу, а інший вчинив суїцид. Третього списали та відправили додому, де він одразу помер від цирозу печінки”, — заявив депутат Держдуми від Свердловської області Максим Іванов. У версію про цироз родичі померлого не вірять. Вони припускають, що його побили.

Видання News Tracker з посиланням на джерела повідомило 27 вересня про смерть Бориса Шаваєва, мешканця селища Зоряний у Кабардино-Балкарії. Попередня причина смерті — тромбоемболія (закупорка судини тромбом, що відірвався). Напередодні мобілізації він пройшов медкомісію та був визнаний придатним до військової служби.

Далеко не всі мобілізовані росіяни хочуть воювати, але й їхати з країни теж поки що не поспішають. Чи можна якось допомогти таким людям і що радять юристи, FREEДOM поговорив із головою проекту “Служба підтримки” Іллею Красильщиком та адвокатом Миколою Полозовим.

Російська влада за класикою заграє з центром і нехтує околицями, — Полозов

— Найголовніша рада — це наскільки можна залишити територію Російської Федерації. Якщо це не виходить, то в жодному разі не брати повістки. Бажано не жити за місцем реєстрації, ні в якому разі не з’являтися у військкомат, не намагатися навіть пояснити чи показати свою відстрочку. Краще відправити поштою копії документів і знати, що за неявку до військкомату навіть за спрощеною повісткою передбачено лише адміністративну відповідальність — штраф від 500 до 31 тисячі рублів. Тому головне намагатися уникати будь-яких контактів із правоохоронними органами, з представником військкомів.

Влада, розуміючи, що мобілізація може викликати осередки невдоволення, намагається проводити її таким чином, щоб місця, де ці осередки невдоволення потенційно можуть виникнути, були не дуже критичними для неї. Тобто невдоволення у великих містах може вилитися у різні масштабні акції, чого владі зовсім не хотілося б. У селах, у невеликих містах ніхто не протестуватиме. А якщо й буде, то досить легко це придушити наявними репресивними засобами поліції, російської армії тощо.

Перш ніж іти у військкомат, росіянину треба зрозуміти, що його життя — обман, — Красильщик

— В нас є власна служба підтримки, куди нам люди пишуть із питаннями, пов’язаними з репресіями та військовою агресією російської держави. З 1 червня по 21 вересня ми допомогли 5 тисячам тих, хто звернувся. А 21 вересня нам написали ще 9 тисяч людей, тобто майже вдвічі більше, ніж за попередній час. Усі ці запити були про мобілізацію.

Головний обман — це війна в Україні, і те, як росіянам показується роль їхньої країни у світі, і відносини їхньої країни з рештою світу. Влада їм промиває мозок, що, виявляється, є якісь міфічні нацисти в Україні, коли влада сама на них схожа набагато більше. А казати, що відбувається війна, вчинена Росією, — це погано, це незаконно. Коли тобі кажуть, що весь світ збожеволів, а ти — єдиний нормальний — ось це головний обман. Коли тобі кажуть, що одна людина при владі 20 років — це нормально. Але це брехня.

Вже багато разів сказано, що війна в Україні — це війна Володимира Путіна з реальністю. Він зіткнувся зі справжньою реальністю, і ця реальність виявилася сильнішою. І далі під це вже доводиться робити мобілізацію. Ти ж не можеш робити повну мобілізацію, якщо ти не маєш війни. Отже, буде “часткова” мобілізація. Але що таке “часткова” мобілізація ніхто не знає, її немає у законах. Цей термін вигадано на ходу.

Ти використовуєш систему військкоматів, яка взагалі не працювала. Вона двічі на рік когось там призиває, когось може, а потім затихає. А тут тобі раптом треба війну влаштувати, але не війну. З ким? Незрозуміло з ким. І ще ми приєднаємо якийсь шматок країни під назвою Донбас, але чомусь ще Херсонську та Запорізьку області. Але в яких межах, ми не знаємо. А чому? А тому, що там фашисти.

Там усе — обман, розумієте? Це головне, що ми намагаємось пояснити людям. Людина хоче думати, що у світі є якийсь здоровий глузд. Коли вони йдуть до цього військкомату, вони намагаються повірити, що є якийсь здоровий глузд. А ми намагаємося їм пояснити: хлопці, його немає, це все брехня. Вас ніхто не врятує.

Читайте такожКремль обходить дані ним же гарантії та обіцянки мобілізованим: ТОП-5 обманів

Прямий ефір