На 77-ій Генеральній асамблеї ООН українська делегація вимагає створити спеціальний міжнародний трибунал, щоб притягнути до відповідальності президента РФ Володимира Путіна та все вище військово-політичне керівництво Росії. Київ закликає розробити чіткий механізм, який дозволить покарати Кремль за злочини агресії, повідомляє FREEДОМ.
Світ знову заговорив про необхідність трибуналу над Путіним та всім військово-політичним керівництвом Росії після виявлення масових поховань понівечених тіл українців у звільненій від російської окупації Харківській області.
“Я закликаю до якнайшвидшого створення спеціального міжнародного трибуналу, який розслідує злочин агресії”, — заявив міністр закордонних справ Чехії Ян Липавський у Twitter.
Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба вважає, що світові лідери вже пройшли шлях від заперечення ідеї створення спеціального міжнародного трибуналу до роботи над форматом. Деякий час точилася дискусія про те, що судити Росію потрібно в Міжнародному кримінальному суді, але до його юрисдикції не входять злочини агресії. А це і є причиною всіх інших злочинів російської армії в Україні, вважають експерти.
Лідери західних демократичних держав переконані, що російська верхівка має понести справедливе покарання за воєнні злочини, скоєні в Україні.
“Велика Британія і Канада — дві найсильніші країни у підтримці України, у протидії незаконним діям Росії, які все частіше включають воєнні злочини, зокрема абсолютно неприйнятні злочини. Згадаймо, що ми знайшли у Бучі, чи про виявлення масових поховань на відвойованих Україною територіях. Росія має нести повну відповідальність. Необхідно провести належне прозоре розслідування. А Володимир Путін, його прихильники та російські військові мають бути притягнуті до відповідальності за звірства, які вони вже вчинили та продовжують вчиняти в Україні”, — висловив думку прем’єр-міністр Канади Джастін Трюдо.
Як стверджують експерти, є три шляхи створення трибуналу над військово-політичним керівництвом Росії. Перший — після зміни режиму нова влада федерації добровільно видасть злочинців ООН, а вона вже заснує трибунал. Другий — судити Путіна та всіх винних у розв’язанні війни будуть вже після перемоги України.
“Першу скрипку має грати Україна. Якщо ми згадаємо історію створення трибуналу Нюрнберзького, то там до цього всього, що ми знаємо, що всі державні органи СРСР були складовою машини репресій, але в цьому випадку генеральна прокуратура виступала рушійним механізмом створення Нюрнберзького трибуналу. Я думаю, що в цьому випадку наша генеральна прокуратура могла б грати першу скрипку і вживати всіх дій для того, щоб задіяти якнайбільше держав, насамперед тих, хто є реальними нашими союзниками”, — коментує директор програми “Право” Українського інституту майбутнього Олександр Чебаненко.
Третій шлях — суд може бути створений відповідно до резолюції ООН. Так судили військово-політичне керівництво колишньої Югославії за воєнні злочини, геноцид та злочини проти людства.
“Найкращий варіант — це створення спеціального трибуналу відповідно до резолюції Ради безпеки ООН, тому що в цьому випадку рішення даного трибуналу будуть підкріплені силою ООН і насамперед санкціями, які можуть бути накладені на ті держави, які надумають не виконувати рішення цього трибуналу”, — вважає Чебаненко.
Однак такий метод покарання керівництва Росії є неможливим, допоки федерація має право вето в Раді безпеки ООН. Тому українська сторона пропонує піти альтернативним шляхом — заручитися підтримкою інших членів організації для створення спеціального міжнародного трибуналу.
Читайте також: Спеціальний трибунал — хто відповідатиме за війну РФ в Україні, розповіла Мезенцева
Нагадаємо, Україна — в центрі порядку денного 77-ї Генасамблеї ООН, яка розпочалася 13 вересня. До представників країн організації 21 вересня звернеться президент України Володимир Зеленський. Для українського лідера зробили виняток — він виступить у форматі відеозвернення, а не особисто.