Міжнародне правосуддя працює повільно, але працює. Рано чи пізно військово-політичне керівництво РФ відчує, що Міжнародний кримінальний суд створює йому проблеми. Про це в ефірі FREEДОМ сказав кандидат юридичних наук, доцент Києво-Могилянської академії, юридичний директор Truth Hounds Дмитро Коваль. Таким чином він прокоментував повідомлення New York Times і Reuters про те, що Міжнародний кримінальний суд (МКС) у Гаазі веде підготовку до порушення двох справ про воєнні злочини РФ в Україні та видачу ордерів на кількох росіян, причетних до цих злочинів, серед яких може бути та найвище керівництво країни-агресора аж до Путіна.
“Нам би хотілося, щоб міжнародне правосуддя було миттєвим: як тільки Міжнародний кримінальний суд взявся за розслідування певної справи, всі, хто пов’язаний із цією справою, відчував ризик потрапити до рук Міжнародного кримінального суду та міжнародного правосуддя. На жаль, це не так. Правосуддя діє досить повільно, але воно працює”, — упевнений гість ефіру.
Він наголосив: є приклади, коли МКС визнавав злочинними дії лідерів держав. Як один із них Коваль навів розслідування щодо президента Судану в 1989-2019 роках Омара аль-Башира, якого звинувачують у воєнних злочинах та етнічних чистках. Міжнародний кримінальний суд видав кілька ордерів на його арешт.
“Зрозуміло, що президент Судану нерівний Путіну в сенсі геополітичної ваги. Проте, попри те, що він досить довго уникав правосуддя та продовжує уникати Міжнародного кримінального суду, його переміщення планетою суттєво обмежені увагою Міжнародного кримінального суду до нього та ордерами на арешт, які МКС виніс. Крім того, після перевороту в Судані зараз серйозно розглядається питання про те, щоб видати колишнього президента Судану Міжнародному кримінальному суду”, — коментує юридичний директор Truth Hounds.
На його думку, це показує, що МКС має можливість отримати доступ до головних злочинців із різних регіонів.
“Так само, мені здається, буде з Путіним. Спочатку він навряд чи сильно відчує, що Міжнародний кримінальний суд створює для нього проблеми. Але це буде змінюватися пропорційно до того, як він втрачатиме політичну вагу у себе в країні. Це завжди відбувається з будь-якими людьми. Тому мої очікування у тому, що Міжнародний кримінальний суд дістанеться російської верхівки, але це займе певний час”, — вважає Дмитро Коваль.
Він також зазначив: є обґрунтовані підстави вважати, що Міжнародний кримінальний суд найближчим часом зробить публічні кроки, які демонструватимуть його прогрес у розслідуванні воєнних злочинів РФ в Україні.
Читайте також: Міжнародний трибунал щодо РФ може бути створений до кінця 2023-2024 років, — Гавриш