Мінськ продовжує загострювати ситуацію на кордоні з Україною. Наприкінці червня у Міністерстві оборони Білорусі заявили про виведення додаткових сил протиповітряної оборони до прикордонної зони, пояснюючи це нібито активністю українських безпілотників у небі. Побоюються в Білорусі й бійців “Російського добровольчого корпусу”, які, за версією Мінська, дислокуються у Житомирській області України, передає FREEДОМ.
Протягом майже двох тижнів, не без допомоги Кремля, Мінськ поширює в ЗМІ фейк про наступ Збройних сил України, що нібито готується, на територію Білорусі. Військова верхівка країни запевняє: Мінськ готовий застосувати ядерну зброю, якщо незалежність Білорусі буде під загрозою. А підконтрольні Москві “z-канали” навперебій кричать, мовляв, головна мета ЗСУ — самопроголошений президент Лукашенко.
“Останнім часом Білорусь активізувала свої заперечення проти посилення України в Житомирській області… Україна для них не загроза, навпаки, ми змушені захищатись, у тому числі й на білоруському напрямку, бо Білорусь продовжує підтримувати терористів і свого часу відкрила кордон для російських загарбників ”, — заявив представник Державної прикордонної служби України Андрій Демченко, якого цитує Білоруська служба “Радіо Свобода”.
Водночас, сама Білорусь 21 червня, наступного дня після заяви Держприкордонкомітету про нібито збільшення українського угруповання на кордоні, раптово розпочала перевірку готовності військ. За цей час білоруські прикордонники заявляли і про нібито збиті українські БпЛА, і про переміщення бійців РДК, і про схованки на кордоні з компонентами для виготовлення вибухових пристроїв. Однак достовірних підтверджень цьому так і не знайшлося.
“ІПСО, що реалізовується, дуже добре вписується і в більш глобальний порядок денний. У ситуації, коли російський наступ у Харківській області захлинувся, а Москва “хоч завтра” готова сісти за стіл переговорів, можна понервувати український інформаційний простір “загрозою з білоруського напрямку”, — коментує “Беларускі Гаюн” у Telegram.
У створенні напруги на українсько-білоруському кордоні зацікавлений Кремль, вважають експерти.
“Ми не маємо ані планів, ані бажання нападати на республіку Білорусь, але для Російської Федерації ця комбінація має такий вигляд. Вкидається у ЗМІ “Україна готується до вторгнення на територію Республіки Білорусь”. Республіка Білорусь у відповідь це стягує свої війська до кордону. Український Генштаб дивиться на цю ситуацію та розуміє, що ситуація пахне гасом. Нам теж треба приготуватися, також треба підтягувати свої війська. Це все фіксується, подається у ЗМІ, мовляв, бачите, Україна таки готується до наступу. Ми мали рацію: техніка їде, ще щось. І таким чином ми натягнуті у максимальному шпагаті, максимальна натяжка. А це те, що потрібне зараз Російській Федерації”, — вважає військовий аналітик, співробітник СБУ (2004-2015 рр.) Іван Ступак.
Попри фейковий характер заяв, які звучать із Мінська, не варто забувати про те, що Білорусь несе пряму військову загрозу для України, нагадують експерти. Адже саме з території Білорусі 24 лютого 2022 року в Україну зайшла частина російських військ, які окупували північні регіони та вбивали мирних жителів, наприклад, у Бучі, Бородянці та Ірпені. Експерти впевнені: на даний момент шанс повторного наступу з півночі невеликий.
“Така історія можлива, але, знову ж таки, треба зібрати ці війська. За один день вони не збираються. Це не менше 10-15 тис. осіб, які мають бути зібрані. З іншого боку, білоруське керівництво розуміє, що щойно розпочнеться наступ з території Республіки Білорусь, то Україна з повним правом, із чистою совістю просто на салямі шаткує білоруську економіку, яка розташована у прикордонних регіонах”, — сказав Іван Ступак.
Показовими для Лукашенка стали удари по російських нафтопереробних заводах (НПЗ), які розташовані за сотні кілометрів від кордону з Україною, впевнені експерти.
Читайте також: Білорусь проводить інформаційну роботу для відволікання резервів Сил оборони України, — військовий оглядач
Нагадаємо, надавши плацдарм для наступу російської армії на північні області України, Білорусь стала безпосереднім учасником війни Росії проти України ще 24 лютого 2022 року. Після контрнаступу Збройних сил України (ЗСУ) навесні того ж року російські військові відступали теж через територію Білорусі. Поранені лікувалися в місцевих госпіталях.