Представники країн Європейського Союзу погодили спільну ініціативу щодо постачання Україні 1 млн 155-мм артилерійських снарядів. Цю кількість поставлять протягом року. Автор ініціативи — один із найпослідовніших партнерів України — Естонія. Союзники також виділять 1 млрд євро на передавання Україні амуніції та запасів, і ще стільки ж — на їхнє поповнення. Як працює цей механізм, розповів спеціальний кореспондент каналу іномовлення України FREEДОМ в Європі Віталій Сизов.
Так, проєкт угоди був підписаний 20 березня під час зустрічі міністрів закордонних та міністрів оборони. Тоді його підтримали 17 країн ЄС і Норвегія, яка не входить до Євросоюзу. Загалом зараз у ЄС 27 країн. Після підписання проєкту угоди міністр оборони Естонії Ханно Певкур розповів, чому не всі його колеги підтримали цю ініціативу:
“Насправді це не так важливо. Тому що країни постачають ще й у двосторонньому режимі, а зараз ідеться тільки про Європейське агентство оборони”.
На початку березня під час неформальної зустрічі міністрів оборони країн ЄС у Стокгольмі було визначено три напрямки з постачання амуніції, а саме 155-мм боєприпасів. Це відправлення готових боєприпасів із запасів країн-членів. Другий напрямок — організація швидких спільних закупівель боєприпасів Третій напрямок — нарощування виробництва в Європі.
Проєкт для України реалізує Європейське агентство оборони. І він стосується другого напряму — йдеться про спрощення процедури закупівлі, щоб зробити її якомога швидшою. Витрати будуть компенсовані через Фонд підтримки миру.
“1 мільйон снарядів за 12 місяців і 2 мільярди євро”, — повідомив верховний представник ЄС з питань закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель.
Крім цього, Агентство реалізує 7-річний план координації із закупівель боєприпасів — від патронів до снарядів, щоб поповнити національні запаси.
Від 23 до 24 березня в Брюсселі відбувся саміт лідерів країн ЄС. Однією з найголовніших тем була ситуація в Україні. Саміт відкривав президент України Володимир Зеленський. Він подякував країнам-учасникам за допомогу, але був відвертим — сказав, що цієї допомоги недостатньо для швидкої перемоги над ворогом. Після виступу Зеленського кількість країн, які підписали угоду про спільні закупівлі, збільшилася до 23.
“Україна нам говорила дуже багато разів, що все, що їй потрібно, — це боєприпаси. Я думала, що ми можемо зробити, щоб поставити ці боєприпаси. Я дуже щаслива, що від ідеї до виконання — це зайняло у Європейського Союзу 5 тижнів, і це досить швидко. Хоча, звісно, ми знаємо, що в України немає часу, тому ми повинні прискоритися”, — розповіла прем’єр-міністерка Естонії Кая Каллас.
Особливу позицію зайняла Болгарія. Її президент заявив, що снарядів постачати не будуть. Утім, реальна позиція Болгарії може бути не такою непохитною, адже нещодавні публікації засвідчили, що ця країна була ключовим постачальником боєприпасів і пального для України в найкритичніші місяці російського вторгнення. Іноді можна дуже ефективно допомагати, але мовчки. Німецьке видання “Вельт” написало, що постачання боєприпасів із Болгарії на початку повномасштабного російського вторгнення могли становити до 30% боєприпасів, які використовувала українська армія, і до 40% палива.
Попри заяви про нібито втому від України в Європі, на практиці триває лише збільшення військового співробітництва та перебудова військово-промислового комплексу під потреби української армії.
Читайте також: Це декілька місяців безперервного використання: користь 1 млн снарядів від ЄС для України оцінили експерти