Будь-яка мілітаризація порушує права дитини — її необхідно зупинити. Росія мілітаризує і своїх, і українських дітей на тимчасово окупованих територіях (ТОТ) України. Однак в останньому випадку така мілітаризація ведеться прискореними, найагресивнішими методами, що стало очевидним ще після окупації Росією Криму. Про це сьогодні, 30 червня, в ефірі телеканалу FREEДOM сказала експертка Регіонального центру прав людини Катерина Рашевська.
За її словами, щодо виділення в різних регіонах ресурсів на “Юнармію” — одну з російських організацій, які здійснюють мілітаризацію дітей, — можна було зробити висновок про особливий акцент окупантів на захопленому Кримському півострові. Станом на сьогодні щодо мілітаризації дітей на окупованих територіях нічого не змінилося.
“У них [окупантів] дуже мало часу для того, щоб індоктринувати дітей на нових окупованих територіях, щоб якось спробувати залучити до діяльності російських збройних сил, щоб потім якось оборонятися, коли буде контрнаступ. Вони все це розуміють, бачать ситуацію на фронті, і тому готуються. Так, все це дуже агресивно відбувається”, — констатує гостя ефіру.
Вона зазначає, що особливо беззахисними перед агресивною політикою мілітаризації є діти, які перебувають у різних соціальних установах. Рашевська наголошує: порушення прав дітей — це не супутня шкода збройного конфлікту, діти в цій війні — одна з цілей Росії, яка потребує ресурсів.
“Здається, що Путін просто схиблений на демографії. І йдеться не лише про майбутню мобілізацію цих дітей після 18 років, але також про їхню підготовку. Щоб потім після мобілізації не витрачати на це час. І також про те, що вони готують собі демографічний ресурс… Вони зараз дуже пишаються тим, що різні нові бенефіти вигадали для молодих дівчат, щоб вони якомога раніше ставали матерями. І те саме для того, щоб ці діти продовжували жити в Росії, щоб вони були економічним ресурсом. Тобто дуже і дуже багато цілей, і вони фактично крутяться біля українських дітей для того, щоб якнайшвидше перетворити їх на російських громадян”, — коментує Рашевська.
Вона додала, що уникнути мілітаризації українським дітям на окупованих територіях чи в самій Росії практично неможливо, адже вона відбувається не лише в рамках “Юнармії”, “Руху перших”, інших подібних організацій, літніх таборів тощо.
“Дитина все одно мілітаризується через систему російської формальної освіти. Тому що і цей предмет “Розмови про важливе” — він же для всіх школярів, не тільки для представників “Юнармії”, і всі ці церемонії підняття та опускання російського прапора, і російський гімн, і зустрічі з тими людьми, які чинили воєнні злочини в Україні, Сирії чи будь-якій іншій країні — це обов’язково для всіх дітей. І навіть у книгах з історії все одно є така велика частина, де розповідається про “українських нацистів”, про те, “хто бомбив Донбас” і таке інше”, — каже експертка Регіонального центру прав людини.
Водночас Рашевська впевнена, що мілітаризація, індоктринація українських дітей — процес оборотний.
“Стратегії реабілітації, реінтеграції таких дітей допоможуть їм повернутися до складу української національної групи, бути безпечними та відчувати цю безпеку від нашої спільноти… Українська ідентичність все одно залишається, і її можна спробувати якось відновити”, — резюмувала гостя ефіру.
Читайте також: РФ налаштовує українських підлітків в окупації проти України — залучає до “Юнармії” (ВІДЕО)
Ви можете допомогти повернути неповнолітніх громадян України додому. Якщо проживаєте на території Білорусі, Росії або на тимчасово окупованих територіях України та володієте інформацією про депортованих дітей — напишіть у Telegram-канал “Я тут” або на сайт FREEДОМ. Київ гарантує анонімність.
Нагадаємо, телеканал FREEДOM у партнерстві з радницею-уповноваженою президента України з прав дитини та дитячої реабілітації і Ювенальною поліцією України запустив інформаційну кампанію “Знаєш — скажи!”, яка має на меті мотивувати жителів Росії протидіяти примусовій депортації українських дітей і сприяти їхньому поверненню до України.
Читайте також: Росія порушила кожну норму Конвенції про права дитини — коментар українського омбудсмена