Мета — встановити промосковський режим: як Кремль розхитує ситуацію в Молдові (ВІДЕО)

Гагаузія та Придністров'я. Ілюстрація: alfanews.md

Служба розвідки та безпеки Молдови підтвердила отримання інформації від українських колег про плани Росії встановити в Кишиневі промосковський режим. Кремль спробує дестабілізувати ситуацію в країні, повідомляє FREEДОМ.

Аналітики вважають, що Росія може почати спробу дестабілізації ситуації в Молдові з автономного регіону Гагаузія, місцева влада якого симпатизує Москві й опонує Кишиневу.

“Зараз уже мені особисто відомо, що вони готуються до потужних весняних протестів. Вони вже почали залучати певні рухи з гагаузького регіону. У самій Гагаузії відбулися мітинги протесту, на яких говорили, що треба піднятися, треба брати в руки зброю, бо це російська земля. Вони підтримують війну Росії проти України”, — зазначив ексміністр оборони Молдови Анатоль Шалару.

Про плани Кремля Молдові відомо. Зокрема, завдяки українським спецслужбам.

“Нещодавно я говорив із президенткою Молдови пані Санду і поінформував її про те, що вдалося перехопити нашій розвідці: детальний російський план руйнування політичної ситуації в Молдові. Ми не знаємо, чи був у Москві відданий наказ діяти за цим планом проти Молдови. Але ми побачили, що вони збираються робити. Ми впізнали в цьому саме те, що вони вже намагалися робити проти України, проти інших держав, зокрема в Європі”, — повідомив президент України Володимир Зеленський.

“Найімовірніше, йдеться про дестабілізацію всередині країни шляхом фінансування Російською Федерацією опозиційних партій у Молдові. Також можна очікувати загострення політичних процесів, які є важливими для Молдови, — питання мови, питання економіки, питання пам’ятників. Будь-яких питань, що завгодно, щоб загострити ситуацію”, — вважає військовий експерт Українського інституту майбутнього Іван Ступак.

Головна мета росіян — змінити проєвропейський уряд Молдови на промосковський. Молдавські спецслужби аналізують кілька можливих сценаріїв. Один із них — вторгнення Росії через південь України.

“Питання не в тому, чи здійснить РФ новий наступ на територію Молдови, а в тому, коли це станеться: чи то на початку року, чи то пізніше — у березні, квітні”, — констатує директор молдовської Служби інформації та безпеки Александру Мустяце.

Додатковий стимул для Росії — отримати прямий доступ до найбільшого в Європі складу боєприпасів у підконтрольному Кремлю Придністров’ї. Але на шляху — українські військові. Подолати таку перешкоду росіяни не в силах, вважають експерти.

“Сушею з боку України — ні. По суші з боку країн Євросоюзу — теж ні. Якщо подивитися на карту з моря, то ми ж знаємо, що море прикрите нашими системами берегової охорони, й ніякий російський десантний корабель не підійде. Якісь диверсанти можуть бути, якісь 15 осіб. Але цього мало, має бути десь 15 тисяч, щоб говорити про якийсь збройний переворот, заколот, про захоплення органів влади. Тобто поки що про це взагалі не йдеться”, — упевнений Іван Ступак.

І поки військове вторгнення відійшло на другий план, російські спецслужби намагаються послабити Молдову зсередини. Зокрема, за допомогою підконтрольних Кремлю політичних сил: партії Соціалістів колишнього президента Ігоря Додона та партії “Шор”, яку пов’язують з олігархом Володимиром Плахотнюком.

“Україна сьогодні захищає власну свободу, але вона також захищає свободу Молдови. Ми дуже вдячні відважним українцям, але ризики залишаються. Навіть якщо завдяки Україні сьогодні немає військової загрози, ми стикаємося з гібридною війною. Є спроби Росії дестабілізувати ситуацію в Молдові”, — заявила президентка Молдови Майя Санду.

Восени 2022 року проросійські партії організували акції протестів із вимогою відставки уряду і президента. Задекларована причина: високі ціни на енергоносії. Молдова значною мірою залежить від поставок російських енергоресурсів. А Москва використовує цю залежність для шантажу і дестабілізації.

Знайти альтернативні джерела енергоносіїв Молдова поки що не може. Разом з тим, Кишинів зайнявся зміцненням власної безпеки. Як зовнішньої — спільні військові навчання з країнами НАТО, інтеграція з Альянсом, так і внутрішньої — блокування російських інформаційних ресурсів і обмеження російського впливу, зокрема, у кримінальному світі.

Однак цих заходів недостатньо, вважає ексміністр оборони країни Анатоль Шалару.

“Контингент російської армії, який незаконно перебуває на території Придністров’я, вони все купують через молдавські компанії. Молдова не вживала жодних заходів для закриття кранів, які йдуть до цих незаконних військ, які є головною небезпекою зараз для нас”, — сказав він.

Попри погрози Росії Молдова продовжує йти проєвропейським курсом. Країна — кандидат на вступ до ЄС. Свій вибір і незалежність Молдова готова відстоювати, а Європа обіцяє її в цьому підтримувати.

https://www.youtube.com/watch?v=IC54VT_OZxs

Читайте також: Проросійські регіони, спекуляції навколо теми НАТО, залежність від російських енергоносіїв: як РФ стала головною загрозою нацбезпеці Молдови

Нагадаємо, 10 лютого прем’єр-міністерка Молдови Наталя Гаврилиця заявила про звільнення зі своєї посади, це означає відставку всього кабінету міністрів.

Як повідомлялося раніше, Молдова територіально розділена на три частини, дві з яких (Гагаузія і Придністров’я) є проросійськими.

Невизнана “Придністровська молдавська республіка” — частина Молдавської Республіки, що від’єдналася 1990 року, контролюється Росією, при цьому Росія за 32 роки так і не визнала “ПМР”. У “республіці” проживає 465 тис. осіб. Конфлікт між Кишинівом і Тирасполем офіційно вважається “замороженим”. Але з повномасштабним вторгненням в Україну Росія намагається розхитати ситуацію.

Гагаузія — автономне територіальне утворення у складі Республіки Молдова. Населення — 135 тис. осіб, половина з яких вважаються гагаузами.

Прямий ефір