Робота Тристоронньої контактної групи (ТКГ) щодо врегулювання конфлікту на Донбасі продовжує свою роботу в умовах повномасштабного вторгнення Росії на територію України. Українська делегація також бере участь у паралельних процесах щодо стримування політики Кремля. Заступник голови української делегації у ТКГ, голова комітету Верховної Ради України з питань зовнішньої політики Олександр Мережко не очікує на суттєві зміни у роботі з російськими представниками. Про це він заявив в ефірі UA “Говорить Україна. 12 день війни”.
На думку Мережка, президент РФ Володимир Путін свідомо створює гуманітарну кризу в країні, на теренах, куди вторглися російські війська.
— Олександре, які Ваші очікування від роботи Тристоронньої контактної групи?
— По-перше, мене насторожує склад російської делегації на чолі з помічником президента РФ Володимиром Мединський. Сам цей факт для мене є свідченням несерйозного підходу з боку Путіна до процесу ведення переговорів. Крім того, я суджу з ультимативних вимог, які продовжує висувати російська сторона. За цим, зрозуміло, стоїть сам Путін. І це говорить про те, що він не намагається досягти якогось результату. Швидше, це частина політичної, пропагандистської кампанії з метою прикриття того, що відбувається зараз – нового витка агресії, обстрілу мирного цивільного населення, причому дуже свідомого обстрілу. За великим рахунком, з погляду логіки, щойно починаються переговори, необхідно відразу встановити режим припинення вогню. Цього не сталося. І в мене якихось очікувань нема.
— Ви можете підтвердити, що сьогодні Верховна Рада працює та функції управління країною працюють у звичайному, черговому режимі.
— Рада продовжує свою роботу. Я це підтверджую. Ми не проводимо зустрічі очно з метою безпеки, хоча я перебуваю в Києві зі своєю сім’єю і не збираюся їхати з міста. Комітет [Верховної Ради України з питань зовнішньої політики] знаходиться постійно в режимі діалогу, ми постійно обговорюємо, що необхідно зробити яку роботу необхідно провести з нашими західними партнерами, з ким необхідно провести зум-конференцію і так далі. Тобто, йде дуже насичена робота.
До нашої роботи додалася інформаційна функція. Тобто всі члени нашого комітету пояснюють різним представникам західних і не лише західних телерадіокомпаній, що відбувається в Україні. Це дуже важливо. Наприклад, я кілька разів давав інтерв’ю арабським телекомпаніям Саудівської Аравії і, судячи з їхніх питань, вони не цілком розуміють, що відбувається. Тому всі члени нашого комітету активно виконують інформаційну функцію.
— На що розраховують у Кремлі?
— Путін ще сподівається на якийсь воєнний перелом, але зрозуміло, що це йому не вдасться, бо перелом уже стався для України. По-перше, російська армія деморалізована – що далі, то більше. Час грає на нас. Західна підтримка України зростає. Секційний тиск проти Росії та її ізоляція посилюється. Тобто у цьому плані необхідно досягти того моменту, коли Путін зрозуміє, що він програє. Тоді він почне вести переговори серйозно. Поки що в нього ще лишаються якісь ілюзії.
— Глава МЗС України Дмитро Кулеба повідомив, що підтримав ініціативу міжнародної спільноти створити спеціальний трибунал щодо розгляду злочину російської агресії проти України. Вам відомо, що це за суд, наскільки він є реальним?
— Це чудова, своєчасна ініціатива. Кілька днів тому я приєднався до заяви голів комітетів цілої низки європейських держав, які також виступили за створення спеціального міжнародного трибуналу з військових злочинів та злочинів проти людяності з боку Путіна та його спільників. Тобто йдеться про новий Нюрнберг (Міжнародний військовий трибунал 1945-1949 рр., – ред.). Тут історія повторюється. Це неминуче. Винні будуть притягнуті до відповідальності, насамперед, Путін та ті злочинці, які зараз перебувають на нашій території та скоюють криваві військові злочини.
З погляду міжнародного права, є кілька моделей такого трибуналу. Якщо ми беремо спеціальний трибунал щодо колишньої Югославії, він був створений на підставі резолюції Ради безпеки ООН. Але ми розуміємо, що Росія, як агресор, фактично узурпувала місце Радянського союзу в Раді безпеки ООН і має право вето. Отже, це зовсім правильний варіант. Є кілька інших моделей, зокрема створення такого міжнародного трибуналу з ініціативи вчених, фахівців, юристів-міжнародників. Останній прокурор Нюрнберзького процесу Бенджамін Ференц приєднався до створення такого суду. Це дуже важливо та дуже символічно. Це свідчить про наступності Нюрнберзького правничий та процесу.
Є ще такий варіант: створення міжнародного трибуналу на підставі укладання міжнародної угоди. Як було у випадку Нюрнберга. Мені здається, що ця модель ляже в основу військового трибуналу над військовими злочинцями. Це неминучий процес. Це елемент еволюції людства. Найближчим часом ми будемо свідками та спостерігатимемо за роботою такого трибуналу.
Нагадаємо, ексдепутат Держдуми заявив, що влада РФ усерйоз обговорила можливість застосування тактичної ядерної зброї.
Путін провадить таку саму денацифікацію України, як Гітлер це робив із євреями – політолог
Читайте також: Гаазький трибунал щодо вторгнення РФ до України не дасть миттєвого результату – політолог Антонюк