Медіаполіцейські та російський конкурент YouTube: як РФ намагається взяти під контроль інтернет (ВІДЕО)

Ілюстративний скріншот: uatv.ua

У Росії посилюють контроль над інтернетом. Так, у вишах РФ почали готувати медіаполіцейських. Їх навчатимуть шукати і блокувати так званий екстремістський, заборонений й деструктивний контент, повідомляє FREEДОМ.

Параноя Росії щодо всіх сфер життя і пошуку зовнішнього ворога заганяє її в ізоляцію все глибше. І якщо санкції — це зовнішній вплив, то блокування інтернету — це внутрішня самоізоляція.

У Держдумі розраховують, що через 5 років у Росії з’явиться повноцінний конкурент YouTube, повідомляє видання “Медуза”. Два російські сервіси — RuTube і “VK-відео” — мають стати невід’ємною частиною інтернет-життя росіян. Голова комітету Держдуми Росії з інформаційної політики, інформаційних технологій і зв’язку Антон Горєлкін вважає, що у Росії немає іншого виходу, окрім як “формувати альтернативи”.

“Російська влада хотіла б контролювати всю інформацію, яка проходить інтернетом. На їхній жаль, на наше щастя, вони цього зробити не можуть технічно. Плюс до цього, якщо вони заблокують усе, російській економіці буде завдано найжорстокішого удару. Тому що, а як тоді торгувати нафтою?” — сказав директор некомерційної організації “Товариство захисту інтернету”, IT-фахівець Михайло Клімарьов.

Посилити цензуру в Росії тепер зможуть за допомогою медіаполіцейських. У Російській академії народного господарства й державної служби почали підготовку фахівців, які полюватимуть за “екстремістськими” матеріалами в мережі, а також протидіятимуть поширенню піратського контенту.

Наразі цим займаються поліцейські з відділу по боротьбі з екстремізмом — відділ “Е”, співробітники Роскомнагляду і “Ліги безпеки інтернету”.

“У них буде більша зона уваги, ніж у центру “Е”, і при цьому статус правоохоронних органів на відміну від Роскомнагляду. Придумали нову професію для боротьби з віртуальними “відьмами”, що цілком у тренді державної політики. Навчатимуть користуватися програмними комплексами з дослідження інтернету в пошуках “забороненого контенту”. Така собі цифрова поліція моралі”, — сказав керівник проєкту “Роскомсвобода” Артем Козлюк в інтерв’ю “Север.Реалии”.

Після початку вторгнення в Україну Росія вийшла на друге місце у світі за кількістю завантажень застосунків, які дають змогу обійти блокування. У країні було обмежено діяльність понад 5 тис. сайтів, сторінок та соцмереж. Зараз їх у десятки разів більше. Експерти зазначають, що хоч би як у РФ посилювали контроль у мережі, у сучасному світі це зробити на 100% неможливо.

“Поки існує інтернет, люди будуть обходити ці всі заборони. Навіть у такій країні, як Північна Корея, все одно вдається обходити попри на те, що там взагалі просто немає інтернету. Там своя внутрішньопівнічнокорейська мережа — вона називається “Кванмен”. Що там люди роблять? Там ставлять точки доступу Wi-Fi з боку Китаю — у них доволі протяжний сухопутний кордон із Китаєм — і люди просто до цих точок підключаються”, — сказав Клімарьов.

Висловлюватися в соцмережах у Росії адміністративно та кримінально карається. З березня 2022 року додалися статті про “дискредитацію” російських військ і військові “фейки”. За даними “Медиазоны”, тільки за адміністративною статтею про “дискредитацію” суди оштрафували росіян майже на 194 млн рублів.

Читайте також: Хитра цензура чи тотальний блок: долю YouTube і Telegram у Росії обговорюємо з експертами

Прямий ефір