Україна на сьогодні має три крилаті ракети власного виробництва, зокрема такі, що демонструють успішність “гібридних рішень”. Ці ракети поєднують сильні сторони “додронової класики” і напрацювання “дронової епохи”. Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ заявив екскомандир взводу батальйону “Айдар” Євген Дикий.
“По крилатих ракетах у нас уже асортимент, по суті, із трьох різних виробів: дорогий класичний великий “Нептун”, дуже маленька та дуже дешева “Паляниця”, і тепер, за заявленими ТТХ (тактико-технічними характеристиками, — ред.), середня між “Паляницею” та “Нептуном” “Рута”. Виходить повна лінійка продукції, хоч і від трьох абсолютно різних компаній, абсолютно різних виробників, але в цілому виходить саме лінійка із трьох видів продукції, яка закриває різні сегменти і за дальністю, і за розміром бойової частини, тобто за тим, які саме цілі і де можна вражати”, — прокоментував він.
Дикий також пояснив, що поступово стирається грань між поняттям “крилата ракета” і “дрон”, оскільки один і той самий виріб може виконувати різні завдання.
“Та сама “Паляниця” була спочатку заявлена чи то як ракета-дрон, чи то як реактивний дрон. Нині вже “Рута”, яка, по суті, за конструкцією, — дуже класична крилата ракета, виріб тієї ж технологічності, що й російські Х-50 тощо. Але самі виробники її позиціонують як дрон. Чому? Тому що вони запропонували не лише стандартний варіант використання — із бойовою частиною, тобто одноразовий виріб. Але вони заклали можливість іншого використання: заміну бойової частини на розвідувальне обладнання. У такому разі ця ракета, політавши, може повернутися, як класичний дрон, до рук того, хто її відправив, але в даному випадку — за допомогою парашута”, — пояснив гість ефіру.
Він наголосив, що російсько-українська війна стала першою війною з масовим застосуванням дронів, цей досвід осмислюється українськими розробниками, і з’являються нові рішення.
“Ми, схоже, вже бачимо осмислення цього досвіду, появу нових рішень, які комбінують класику оборонпрому та напрацювання дронової епохи”, — зазначив Дикий.
На думку гостя ефіру, дуже важливим завданням є також виведення нових розробок у серію.
“Сподіватимемося, що “Рута” теж швидко пройде цей шлях. Поки що ми бачимо випробування. “Паляниця” побила, мабуть, рекорд. Від випробувань до серійного виробу — близько пів року. Таке можливе лише у воєнний час, і то якщо всі люди, які задіяні в процесі, дуже виклалися. Я, чесно кажучи, захоплююся людьми, які цього досягли. Тепер на черзі “Рута”. І, звичайно, дуже-дуже чекаємо на нашу українську балістику… До цієї лінійки з крилатих ракет і ракет-дронів найбільш гостро не вистачає своєї балістики. Але ми знаємо, що над нею працюють, з нетерпінням чекаємо на бойове випробування”, — підсумував Євген Дикий.
Читайте також: Залежність від зовнішніх поставок: про ризики для виробництва українських ракет “Рута” розповів експерт
Нагадаємо, в Україні пройшли успішні випробування нової ракети-дрона “Рута”. Головна її перевага — високошвидкісний політ у межах 500-800 км/год. Дальність польоту — 300 км. Ракета-дрон може здійснювати ударні та розвідувальні завдання з можливістю повертатися і сідати на парашуті.
Читайте також: Нова українська ракета “Рута”: на особливості звернув увагу експерт