Харків і Харківська область у 2024 році перебували в топі новин України та світу, оскільки війська РФ не припиняли обстрілювати й місто, й область. Інтенсивність атак у 2024 році зросла порівняно з 2023-м. Водночас противник зробив спробу повторно окупувати північні райони області. З Вовчанська, Липців і Куп’янська було оголошено обов’язкову евакуацію мирного населення. До кінця поточного року Сили оборони України продовжують протистояти наступу російських військ. Попри ракетні удари та численні руйнування, харків’яни вірять, що рідне місто вистоїть. Про те, як минув для Харкова 2024 рік, повідомляє FREEДОМ.
Весь 2024 рік Харків продовжував боротьбу з російськими окупантами за своє існування. Перебуваючи за 35 км від кордону з Росією, місто практично щодня зазнавало авіаударів і обстрілів. Уже зруйновано понад 8 тис. житлових будинків, місцева влада оцінює збиток, заподіяний армією РФ, у 10 млрд євро. Війська країни-агресора намагалися знову наступати на Харківську область навесні цього року, але Збройним силам України (ЗСУ) вдалося їх стримати.
10 травня 2024 року війська окупаційної армії РФ повторно перетнули український кордон і почали наступ на Липці, Вовчанськ, Золочів та інші населені пункти на півночі Харківської області. За кілька днів масованих атак КАБами та авіацією російська армія просто стерла з лиця землі прикордонний Вовчанськ. Зараз там не залишилося жодної цілої будівлі, розповідає старший сержант 5-ї Слобожанської бригади “Скіф” Національної гвардії України Сергій. За словами військовослужбовця, який обороняє Вовчанськ, попри кількість живої сили противника, місто було і залишається українським.
“Кожен божий день привозять, привозять їх. А що їм: наколють, і вони лізуть… І там теж тримаємо оборону. Слава Богу, агрегатний завод відбили в них і закріпилися. Трохи їх “кошмаримо”, — розповідає Сергій.
З травня до грудня 2024 року з небезпечних районів Харківської області евакуювали понад 22 тис. осіб. Через активні бойові дії у восьми громадах регіону немає опалення, електрики та мобільного зв’язку. На Куп’янському напрямку ситуація складна, противник продовжує проводити масові штурми й атаки, щоб закріпитися на лівому березі річки Оскіл. Люди, їдучи з прифронтового міста, брали тільки необхідні речі.
“Я залишив і худобу всю, господарство велике. Усе залишив: і козу, і курей, і город ще не прибраний. Картоплі — море, у вас тут вона і до 40 грн доходить, а у нас її пів тонни лежить, пропаде все. Вся вулиця майже виїхала, вся, я не знаю, що далі буде”, — нарікає житель Куп’янська Віталій Бережний.
Харків практично весь рік, лише з невеликими перервами, піддавався атакам дронів, був під ракетними та авіаударами. Один із них стався 25 травня. Удар припав на гіпермаркет. Тоді загинули 19 людей, десятки харків’ян дістали травми.
1 вересня російські терористи знову завдали масованого удару балістикою по торговому центру в Салтівському районі. 47 людей дістали поранення, серед них — семеро дітей. Також було повністю зруйновано місцевий Палац спорту.
Один із перших хмарочосів Європи, пам’ятку архітектури Держпром, окупанти намагалися зруйнувати в жовтні цього року 500-кілограмовою авіабомбою. Дев’ятеро людей дістали поранення. Один із під’їздів було зруйновано, на другому і третьому поверсі пошкоджено плити перекриття. Тоді харків’яни не приховували свого шоку від удару по одному із символів Харкова.
“Для мене Держпром — усе! Для мене це центр такий. Мистецтво! Зараз іду і дивуюся, Боже мій, яке будівництво було, і університет. Я цей район дуже люблю. Я тут жила колись”, — висловила думку після удару по Держпрому мешканка Харкова.
У червні цього року в Харкові зафіксували найтривалішу повітряну тривогу з початку повномасштабного вторгнення Росії. Вона тривала 50 годин і тридцять хвилин. Але попри це, у місті продовжують жити 1,2 млн осіб, зокрема понад 200 тис. переселенців. Працює перша в Україні підземна школа. Її відкрили 2023 року на шести станціях метрополітену, і зараз там офлайн навчається понад 4,5 тис. школярів.
“Ви знаєте, дуже хочуть діти ходити до школи, вони чекають зустрічі з однокласниками, вони чекають на заняття… Головне, гадаю, все можна надолужити, але спілкування в колективі — це, звісно, дуже потрібно нашим діткам. Вони задоволені, і це найкраще, що можна було під час війни придумати”, — впевнена виконувачка обов’язків директорки Харківського ліцею №127 Світлана Шило.
У Харкові російські ракети можуть прилетіти раніше, ніж лунає сигнал повітряної тривоги, але жителі міста зізнаються, що настрій набагато оптимістичніший саме під кінець року. Харків’яни вчаться долати стрес і шукати мотивацію щодня продовжувати боротися.
Харків’яни розповіли, чим хорошим і поганим запам’ятався їм 2024 рік.
- Олександр: “Хороше, що все ремонтується після війни, а погане, те що скидають бомби на нас”.
- Вікторія: “Я пам’ятаю, квітень був дуже складний. Я коли згадую погане, мені важко його пригадати, бо я на ньому не фокусуюсь, але пам’ятаю, що квітень був важкий. Проте, він зробив нас, харків’ян, ще сильнішими!”.
- Владислав: “Вийшло нарешті знайти стабільну роботу, теж радість. Підвищення зарплати хоч якесь і так далі”.
- Владислав: “Дуже багато обстрілів, дуже багато горя принесли росіяни нашому місту. Але треба бачити й хороші сторони. Адже наші Збройні сили протистоять дуже великій армії, і ми можемо давати відсіч і не пускати росіян у місто. Тому на це теж треба звертати увагу. Ми вважаємо, що для такого міста, як Харків, немає нічого неможливого. Тут дуже сильні люди, і дуже сильний народ проживає тут”.
Сфера послуг у Харкові теж не завмирає. Продовжують відкриватися нові магазини, кафе і ресторани. Попри близькість фронту, місто подекуди хоч і понівечене, але живе й незломлене, готується святкувати Новий рік.
Третій рік поспіль головну ялинку Харкова встановлюють у метрополітені, там же влаштовують і вистави для дітей під час різдвяних канікул. І вперше з моменту вторгнення Росії в Україну на вулицях з’явилася світлова ілюмінація — гірляндами, кулями та світловою інсталяцією прикрасили всі знакові місця в Харкові.
За інформацією місцевої та обласної влади, пріоритетним напрямом фінансування 2025 року в Харкові та області стане відновлення зруйнованого житла та критичної інфраструктури, будівництво захисних споруд і фортифікацій на кордоні з РФ.
Читайте також: Дивом уціліла новорічна ялинка: зруйнований ракетами Будинок культури планують відновити в Дергачах (ВІДЕО)