Україна продовжує вести активну дипломатичну роботу з європейськими країнами. 27 червня глава держави Володимир Зеленський у Брюсселі підписав ще кілька угод про співпрацю у сфері безпеки. Одна з них — з Європейським Союзом. Але це принципово інший документ, оскільки закріплює ширшу рамку та горизонт співпраці з усіма країнами ЄС. Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ сьогодні, 28 червня, сказав політолог Олег Саакян.
“Я б сказав, що це принципово інший документ, який просто йде під загальною вивіскою. Безумовно, взаємовідносини між державою і союзом держав, само по собі створює абсолютно інші рамки, в яких цей документ прописується. Він нам цікавий тим, що закріплює і широку рамку, і горизонт співпраці з Європейським Союзом. Спільне в цих документах — якраз терміни і тривалість співпраці”, — зазначив Саакян.
За своїми масштабами документ зачіпає теми, починаючи від безпосередньо безпеки і закінчуючи питаннями, які не належать до мілітарних компонентів, уточнив політолог.
“Це не тільки виробництво озброєння, а й кібербезпека, різні питання політичного характеру. Це теж є досить важливим, оскільки це широка рамка, яка є формувальною для подальших програм договорів зі співробітництва України та ЄС. Це фактично маркер того, що ми свої, ми частина європейського безпекового простору, над розбудовою якого працюємо спільно. І наша спільна відповідальність — Євросоюзу та України — це робити”, — сказав Саакян.
Також, за його словами, на що слід звернути увагу, це фінансова підтримка і Фонд миру.
“Тепер у рамках самої програми підготовки цього документа, а також і в контексті безпекової політики Європейського Союзу, Фонд миру фактично переорієнтований на фонд підтримки озброєнь для України. І це теж є безпрецедентним. Адже замислювався Фонд миру абсолютно для інших речей. Думаю, у страшному сні ніхто собі уявити не міг, що з цього фонду будуть закуповувати озброєння. Але, тим не менш, сьогодні мир відстоюється саме зі зброєю в руках і насамперед, якщо ми говоримо про європейський світ, то в Україні. Тому це дуже логічно. І те, що закріплено тепер цей фонд саме як фонд підтримки озброєннями для України. І створено планування щодо кількості фінансування цього фонду і термінів допомоги Україні. Це дуже важливий крок. Як на мене, тільки заради цього вже варто було підписувати такий договір”, — сказав гість ефіру.
Крім того, як зауважив Саакян, цей договір дає можливість Україні отримати доступ до тих програм і процесів, до яких вона поки що не має доступу, оскільки не є членом Європейського Союзу.
“Цей документ дасть можливість нашим урядовцям відчиняти ті двері, які були недоступні, і при цьому запускати і долучатися до програм, які будуть спільними з ЄС”, — резюмував політолог.
Читайте також: Нові гарантії безпеки для України: у чому перевага угоди з Євросоюзом, пояснили експерти
Раніше лідери країн-членів ЄС закликали активізувати постачання військової допомоги Україні.