Україна значно посилить потенціал НАТО. Про це заявив президент України Володимир Зеленський на зустрічі з генеральним секретарем НАТО (2009-2014 рр.) Андерсом Фог Расмуссеном. Сьогодні, 30 січня, вони зустрілися в Києві та обговорили план розширення блоку, інформує FREEДОМ.
Також сторони обговорили результати Вільнюської декларації про гарантії безпеки для України, яку підтримали країни G7 (“Великої сімки”). Окрему угоду Київ вже підписав із Великою Британією. Як зазначив український лідер, далі тривають перемовини з іншими союзниками.
“Вагому платформу зробила ваша спільна команда. Йдеться про безпекову угоду, яка містить важливі, потужні кроки. Ми бачимо перші результати з Великою Британією у вигляді безпекових зобов’язань, безпекового документа. Це дуже важливо і дуже сильно”, — сказав Зеленський.
Сьогодні також стартувала робота Міжнародної робочої групи з питань безпеки та євроатлантичної інтеграції України. Очолили ініціативу керівник Офісу президента України (ОПУ) Андрій Єрмак та Андерс Фог Расмуссен. До складу групи увійшли впливові експерти та колишні політики, які допоможуть Україні розробити план для отримання запрошення до Альянсу.
Міжнародна робоча група ставить перед собою амбітну мету — отримати запрошення до Альянсу для України на саміті НАТО в липні 2024 року. В ОПУ заявили, що склад групи ще формується. Свою участь у консультаціях підтвердили колишні лідери держав — президентка Литви Даля Грібаускайте, президент Польщі Александр Кваснєвський, прем’єр-міністр Великої Британії Борис Джонсон, а також колишня держсекретарка США Гіларі Клінтон та інші.
“Її ціллю насамперед є дійсно робота з країнами-членами НАТО, з експертним та політичним середовищем, щоб дійсно збудувати атмосферу, яка би допомогла нашому просуванню на цьому шляху. Безумовно, ми маємо амбіційні плани щодо Вашингтонського саміту цьогоріч і кроків, які би нас привели до повноцінного членства”, — заявив Єрмак.
Раніше на саміті НАТО у Вільнюсі 2023 року Україна вже отримала позитивний сигнал. За словами генерального секретаря Єнса Столтенберга, НАТО готовий запросити країну до Альянсу за виконання кількох умов. Крім того, Києву не доведеться реалізовувати план дій щодо членства — стандартний набір обов’язкових реформ.
“Ми визначимо, які умови є найбільш важливими, чи вони вже досягнуті, і якщо вони не досягнуті, яким чином їх можна досягнути, і коли вони повинні бути виконані. На мою думку, запрошення Україна вже має отримати на саміті НАТО в липні. Я знаю, що це контраверсійне та безпрецедентне рішення — запросити до НАТО країну, яка вже перебуває у стані війни”, — сказав Фог Расмуссен.
Крім того, працюючи над вступом до НАТО, Київ паралельно укладає двосторонні договори щодо гарантій безпеки для України. Наступним, як стверджують в Офісі президента, стане документ, підписаний зі США.
“Безумовно, те, що ми розпочали цей шлях підписання, укладання двосторонніх угод, а можливо в майбутньому це будуть і багатосторонні угоди щодо гарантій безпеки, це є тільки частиною на шляху до повноцінного членства в НАТО. І, безумовно, ми чітко розуміємо, що тільки повноцінне членство в НАТО даватиме нам стовідсоткові гарантії”, — зазначив Єрмак.
За інформацією ОПУ, за підсумками роботи Міжнародної робочої групи з питань безпеки та євроатлантичної інтеграції буде складено документ із рекомендаціями для України на шляху до НАТО.
Читайте також: Наближення повноправного вступу України до НАТО — незмінний пріоритет, який поступово реалізуємо, — Зеленський у 706-й день війни
Нагадаємо, політолог, голова Центру аналізу та стратегій Ігор Чаленко, коментуючи заяву генсека НАТО Єнса Столтенберга, заявив, що Україна зараз діє фактично паралельно — як шляхом євроінтеграції, так і євроатлантичної інтеграції. Питання виключно в тому, щоб у Північноатлантичному блоці знайшовся консенсус для потрібного політичного сигналу Києву.