Надати зброю для захисту території. Із таким проханням перша леді України Олена Зеленська виступила перед Конгресом США. Демонстрація наслідків повномасштабного вторгнення в Україну російської армії: вбивство мирного населення, знищення інфраструктури та спроби окупувати незалежну країну — справили на конгресменів незабутнє враження. Емоційна промова першої леді дозволила країнам-партнерам України та світу побачити війну очима не лише політиків та військових, інформує UA.
Вперше дружина іноземного президента виступила перед конгресменами. Це була перша леді України Олена Зеленська. Свою 12-хвилинну промову вона присвятила, відступивши від протоколу, терористичній війні, яку розв’язала Росія проти України, жорстокості російської армії, з якою зіткнулися українці, і просила політиків надати Україні більше зброї для захисту території.
“Я звертаюся до вас від імені всіх загиблих, від імені тих, хто втратив руки і ноги, від імені людей, ще живих і цілих, від імені тих, хто воює, і тих, хто чекає на своїх рідних з передової. Я зараз прошу річ , яку я ніколи не хотіла б просити. Я прошу у вас зброю. Зброя не для того, щоб нести війну на чужу землю, а щоб захистити свій дім і право прокидатися в ньому живими”, — сказала Зеленська під час свого виступу 20 липня.
Емоційне звернення Зеленської до Конгресу викликало бурхливу реакцію серед конгресменів та у світових ЗМІ. Так, видання The New York Times зауважило, що візит першої леді України до США дав можливість світові почути і дізнатися про те, що відбувається в Україні, не лише з вуст політиків.
“До вторгнення Росії в Україну 44-річна Олена Зеленська фокусувалася на питаннях розширення прав та можливостей жінок, освіти та культури в Україні. Проте війна привернула до неї загальну увагу. В останні тижні вона активізувалася у соціальних мережах та використовує свій статус, щоб підвищити поінформованість про злочини Росії проти громадян України, зокрема дітей”, — йдеться у статті The New York Times.
На думку політологів, змістивши фокус уваги з гуманітарного аспекту допомоги закордонних партнерів, Олена Зеленська розширила традиційний статус першої леді.
Після повернення із США Олена Зеленська стала героїнею інтерв’ю американського Vogue. Фотоілюстрації до нього у Києві, зроблені знаменитим фотографом Енні Лейбовіц, вкотре привернули увагу до ситуації в Україні.
“Фотосесія з глобальним медіа-брендом, що привертає увагу, — це розумний хід Зеленської, який використовує сильні сторони України і підвищує здатність країни завдати значного удару в інформаційній війні проти Росії. У той час, коли сцени смерті та руйнувань в Україні вже не шокують, вона пропонує захоплюючу особисту точку зору, яка дозволяє стороннім спостерігачам усвідомити реальність війни”, — каже Пітер Дікінсон, редактор служби UkraineAlert Atlantic Council.
Перша леді наголошує, що використовує будь-яку можливість, щоб вийти на публіку, поспілкуватися з якомога більшою кількістю людей та розповідати правду про Україну.
“Тому тут не може бути ніяких сантиментів. Це робота і я маю її виконувати”, — заявила Олена Зеленська в інтерв’ю ВВС.
Один із майданчиків, де дружина президента України доносить світу необхідність підтримувати Україну під час війни, — Саміт перших леді та джентльменів. Головною темою другого Саміту, який відбувся наприкінці липня, було обговорення післявоєнного відновлення України. Частина учасників відвідали Київ, частина приєдналася до онлайн-формату.
“Начебто це світський захід, начебто… але зараз він працює, на те, щоб розширити кількість друзів України, особливо серед тих, хто не пов’язаний безпосередньо з політикою. Це люди з артистичного середовища, зі сфери гуманітарної, актори, письменники, громадські діячі. Коли вони відчувають цю війну в Україні через образ української жінки, подружжя президента, що додає у статусі та в інтересі до неї, але водночас це історія жінки в умовах війни, історія її родини”, — говорить політолог Володимир Фесенко.
За підсумками другого саміту перших леді та джентльменів вдалося зібрати близько 200 млн грн. Донати надійшли від 51 країни через платформу UNITED24. Ці гроші були спрямовані на купівлю 57 реанімаційних автомобілів, які направлять до прифронтових регіонів та гарячих точок, де ведуться бої.
Окрім цього, ведуться переговори про співпрацю з країнами-партнерами у гуманітарних, культурних, освітніх проєктах, а також у галузі ментального та фізичного здоров’я.
Нагадаємо, президент України Володимир Зеленський у відеозверненні до Дня Незалежності України заявив, що 24 лютого 2022 року фактично відбувся другий референдум щодо незалежності нашої держави.
Читайте також: