Литва може бути прикладом для інших країн Європи не підтримувати жодних зв’язків із Росією, бо це шлях у нікуди, — Юрконіс

Вітіс Юрконіс. Скріншот: uatv.ua

Литва де-факто давно розірвала двосторонні відносини і торгівлю з РФ. Залежність Литви від Росії не є дуже великою. Країна може бути прикладом для інших європейських держав у тому, щоб не підтримувати жодних відносин з агресором. Про це сьогодні, 22 лютого, в ефірі телеканалу FREEДОМ заявив політолог, керівник литовського офісу Freedom House, викладач Інституту міжнародних відносин і політичних наук Вільнюського університету Вітіс Юрконіс.

За його словами, те, що Російська Федерація протягом десятиліть підсаджувала на так звану голку залежності Європейський Союз і в плані енергоресурсів, і загалом торговельних відносин, стосується багатьох європейських країн, але аж ніяк не Литви.

“Якщо ми говоримо про Литву, то це оголошення констатує вже де-факто становище, тому що наші двосторонні відносини і торгівля давним-давно розірвані. Є деякі речі, які ще потрібно поправити, над чим працюють. Це щодо того, що Литва є країною транзиту для багатьох товарів, через Білорусь тощо. І ми теж у цьому плані працюємо. Ми закриваємо ще пару прикордонних пунктів, і це теж зменшуватиме потік товарів до Білорусі. І ми знаємо, що частина з цих товарів іде безпосередньо до Росії. Так що Литва в цьому плані дуже послідовна, і намагається робити все можливе. Ми розуміємо масштаб Литви, ми маленька країна, але якщо наші приклади наслідуватимуть інші, то це вже дасть більший ефект. Я думаю, тут питання не тільки самого оголошення, але також сигналу для інших європейських країн, що треба наслідувати такий приклад”, — сказав Юрконіс.

Політолог зазначив, що у Литви теж є деякі вивчені уроки.

“Дехто говорив, що все, литовська економіка помре, зламається, ми не потягнемо. А по суті ми і диверсифікували свої ринки, і наша залежність від Росії загалом не дуже велика. Ми жорстко боролися з приводу енергетичної незалежності й досі боремося. Тож є ще домашнє завдання, яке треба робити. Але загалом Литва може бути таким прикладом для інших європейських країн, щоб не підтримувати жодних зв’язків з країною-агресором, з авторитарними країнами загалом, тому що це шлях у нікуди. Це сісти на голку, бути залежним. І за сценарію, коли авторитарній державі щось не подобається, це використовується як важіль тиску”, — каже він.

Литва це бачила і в 90-ті, і в двохтисячні. І Україна теж це відчувала, і Грузія.

“І мені здається, тут питань не повинно бути, що для Росії, для Кремля все, включно з торгівлею, є важелем тиску і якоюсь зброєю. Це може використовуватися. Через це, звісно, треба обривати зв’язки максимально з Кремлем і чинити тиск максимально і на двосторонньому, і на міжнародному рівні через усілякі асоціації торгівлі тощо”, — резюмував Вітіс Юрконіс.

Читайте також: Бункери і “зуби дракона” на кордонах: країни Балтії створюють лінію оборони на випадок вторгнення Росії (ВІДЕО)

Нагадаємо, Міністерство закордонних справ Литви запропонувало уряду розірвати торговельні відносини з Росією та Білоруссю. Співпраця з ними давно припинилася. Тепер потрібно денонсувати угоди, вважають у литовському МЗС. Глава відомства Габріелюс Ландсбергіс попередив союзників, що Російська Федерація може раптово напасти на будь-яку європейську країну. Тому першочерговим завданням є військова допомога Україні, упевнений дипломат.

Прямий ефір