Логістика — основна проблема російської армії, у НАТО вона розв’язується і коштує грошей, — військовий експерт

Знищена російська техніка. Фото: Facebook/93 ОМБР

Росія в логістику вкладає не так багато грошей — у західних країн інший підхід до забезпечення своїх військових. Після окупації Криму Росією і подальших подій в Україні багато країн підвищують свою обороноздатність. Про це сьогодні, 5 грудня, в ефірі телеканалу FREEДОМ заявив експерт Центру оборонних стратегій, капітан 1-го рангу запасу Військово-морських сил України Андрій Риженко.

“Логістика — це найголовніша проблема історично російської армії. Ми знаємо, що дуже багато у них було проблем, починаючи з Кримської війни і російсько-японської війни, коли на логістику увагу особливо не звертали. І зараз у них теж це дуже велика проблема. У НАТО ця проблема розв’язується, однак це коштує грошей. Якщо це розгортається якийсь підрозділ, то йому створюються умови для життя, для технічного забезпечення, будуються бази, йде доставка. Це дуже серйозний момент. Є спеціальні підрозділи, дуже багато керівних документів з логістики”, — сказав він.

Щодо забезпечення зброєю, то, на думку експерта, НАТО проспав загрозу у вигляді Росії.

“Та загроза у вигляді Росії, яку, чесно кажучи, НАТО проспав, тому що після розпаду Радянського Союзу всі були в ейфорії, Росія спочатку демонструвала варіанти зближення з НАТО, брала участь в операціях НАТО в багатьох, вони дуже специфічно проводили навчання. Місія в них була, але загроза зараз дуже велика. Лінія фронту дуже велика, а такої кількості військ у окремих країн НАТО взагалі немає. Є країни НАТО, де збройні сили становлять 5-8-10 тисяч осіб. Тобто це дуже небагато. Подивіться зараз, скільки у нас розгорнуто підрозділів уздовж лінії фронту нашої, і ми зрозуміємо, що це дуже-дуже невелика кількість”, — каже Риженко.

Разом із цим, як зазначає експерт, колективна оборона показує свої переваги. Коли одна країна, вона не в змозі себе захистити, тоді на допомогу приходять партнери.

“НАТО — це дуже серйозний клуб з національної безпеки, і зобов’язання там усі виконують. Але логістика — це питання дуже-дуже важливе. Воно фактично гарантує те, що зброя стрілятиме правильно, чітко й ефективно. Нехтувати не можна, але це коштує грошей і часу, і її потрібно планувати, а не вирішувати під час якихось кризових ситуацій, які виникають. Я бачив багато цих НАТОвських операцій і навчань. І хочу сказати, що нам є чого повчитися у наших партнерів”, — зазначив капітан 1-го рангу запасу ВМС України.

Водночас він акцентував, що в НАТО дуже сильна якісно і кількісно армія США. Її резерви перевищують резерви російської армії як якісно, так і кількісно. Зокрема, дуже сильна техніка. Також є країни, у яких є серйозний кістяк.

“Але знову ж таки це коштує грошей. На одного військового США витрачають пів мільйона доларів на рік. Це на все — на грошове утримання, на його бойову підготовку, на зброю. Є Велика Британія, Франція, дуже сильні країни з досить великою кількістю техніки. Там цей показник становить 150 тисяч євро на рік. Є Німеччина. Показник військового бюджету на одного військового в країнах НАТО коливається від 30 тисяч доларів до пів мільйона на рік. У нас цей показник торік становив 20 тисяч доларів. Це дуже непогано, бо ще 20 років тому це було 1 тисяча доларів на рік. Я пам’ятаю ці часи, коли зарплата була 10 доларів на місяць. Це визначає дуже багато”, — розповів Риженко.

У Росії традиційно військ дуже багато, але в логістику вони вкладають не так багато. На Заході ж інша філософія життя — вкладають великі гроші і все прораховують.

“Ми бачимо зараз, з чим вони воюють, що там збирають тощо. Це гроші великі. До речі, причина, чому країни вступають у колективну систему, це якраз заощаджувати гроші, тому що Радянський Союз наробив дуже велику кількість зброї. І потім її довелося утилізувати, це теж гроші. На Заході інша філософія життя, там намагаються гроші утилізувати в те, щоб створювати цікаві речі людям, а не якісь секретні бази з купою зброї, які потім гниють, вибухають, їх треба утилізувати тощо. У них є серйозна система планування своєї оборони, вона базується на необхідних військових потужностях. І зараз вони прораховують, вони будуть запускати машину, будуть випускати снаряди. Знову ж таки, треба розуміти, що це теж коштує дуже великі гроші. Одна ракета до системи “Хаймарс” коштує 150 тисяч доларів. Тобто один залп HIMARS це мільйон. На одну установку таких касет, можливо, треба на день 50. Тобто, щоб працював HIMARS — це 50 мільйонів доларів. Це в теорії такій, коли він працюватиме практично постійно. Це все дуже великі гроші, люди там їх рахують”, — резюмував Андрій Риженко.

Читайте також: Китай кидає виклик цінностям НАТО — загрозу оцінив Риженко

Як повідомлялося раніше, члени Північноатлантичного альянсу спільними зусиллями зміцнюють східний фланг НАТО. Державний секретар США Ентоні Блінкен на саміті міністрів закордонних справ країн НАТО в Бухаресті підкреслив, що регіон Чорного моря — це стратегічна область для військово-політичного блоку. І настав час збільшити там присутність представників Альянсу від Чорного до Балтійського моря.

Прямий ефір