Лукашенко дозволив військовим стріляти по громадянах Білорусі. Указ про внесення змін до загальновійськових статутів збройних сил він підписав 1 лютого. За останні роки білоруські силовики неодноразово застосовували зброю проти мирних жителів, але тепер робитимуть це в межах закону. Що відомо про новий указ Лукашенка — у матеріалі журналістів FREEДОМ.
Згідно зі змінами, внесеними білоруським диктатором до Статуту внутрішньої служби збройних сил, військовослужбовці можуть застосовувати фізичну силу, спеціальні засоби, бойову і спеціальну техніку, зброю з урахуванням обстановки, що складається, та особистості правопорушника. Ба більше, застосовувати зброю тепер дозволено навіть у разі адміністративних правопорушень.
“Фактично він легалізував право на вбивство мирних білорусів. З одного боку, намагається привчити тих, хто носить у руках зброю, що вони мають змогу вбивати громадян і не нести за це відповідальності, а тих, кого вбиватимуть, він хоче привчити до усвідомлення того, що це може статися. Це означає, що Лукашенко боїться білорусів. А чим же ще можна пояснити внесення таких змін?”, — прокоментував заступник керівника Об’єднаного перехідного кабінету Білорусі, керівник Народного антикризового управління Павло Латушко.
Тепер військовослужбовець не нестиме відповідальності за шкоду здоров’ю громадянина, якщо застосовував проти нього зброю відповідно до вимог загальновійськових статутів. Тобто фактично білоруські військові можуть стріляти по мирних людях і їм за це нічого не буде.
“Необхідно наголосити, що раніше у військовому статуті, у законодавстві була норма, яка передбачала можливість застосування зброї військовослужбовцем. Однак була і відповідальність за перевищення повноважень застосування військовослужбовцем вогнепальної зброї. Зараз же, наприклад, у новій редакції військового статуту, вилучено таку норму як попереджувальний постріл. Тобто це вже вилучається з військового статуту, як і стаття положення, що стосується відповідальності за перевищення повноважень”, — зазначив Латушко.
Раніше Лукашенко підписав поправки до закону “Про органи державної безпеки”. Документ дозволяє працівникам спецслужб застосовувати зброю проти жінок, дітей та інвалідів у “випадках вчинення збройного опору, вчинення збройного або групового нападу чи інших дій, що загрожують життю або здоров’ю людей”.
Усе це — частина репресивної політики режиму, кажуть правозахисники.
“На кінець 2023 року відомо про 4 248 засуджених до різних видів покарання за політично вмотивованими звинуваченнями. Минулого року засуджено 1 603 особи з них. Окремо — люди, які перебувають або перебували в місцях позбавлення волі за адміністративними статтями. У 2023 році суди винесли щонайменше 4 466 адміністративних постанов, із них у 2 005 випадках застосовано адміністративний арешт”, — повідомила юристка правозахисного центру “Вясна” Вікторія Руденкова.
Переслідування за протести 2020 року в Білорусі тривають досі. Останнє масове затримання було пов’язане, ймовірно, з допомогою політв’язням.
“Це люди, які допомагають політв’язням Білорусі та відправляють їм передачі з одягом, речами першої необхідності та продуктами. Звичайно, більшість із них — це родичі політв’язнів… Наприклад, торік влада почала масово переслідувати білорусів за донати в різні фонди, які допомагають білорусам, українцям”, — зазначила Руденкова.
Мирних громадян у Білорусі били, катували і вбивали і без особливого дозволу та указів Лукашенка — під час протестів 2020 року. Тоді, за даними правозахисників, затримали понад 25 тис. осіб. Багато хто під час затримання дістав травми. Заарештованих били і катували в СІЗО. Кілька людей загинули.
Читайте також: Ліквідація опозиційних партій, ЗМІ та масові затримання: як білоруський режим готується до виборів, розповів Латушко