Європейська безпека, міграція та зміна клімату, а також підтримка вступу України до Євросоюзу. Це пріоритетні напрямки роботи Польщі під час головування в Раді Європейського Союзу. Також наступні пів року Варшава працюватиме над посиленням санкційного режиму ЄС проти Росії, повідомляє FREEДOM.
Після 20 років членства в ЄС Польща є експертом з найбільших викликів, що стоять перед Заходом, заявив польський міністр у справах Євросоюзу Адам Шлапка. Після того, як Польща змінила на посаді Євроради Угорщину, її головне завдання — питання європейської безпеки. Оскільки Польща є одним із найпалкіших прихильників України з моменту російської агресії 2022 року. Прем’єр-міністр Дональд Туск заявив, що Варшава братиме активну участь у переговорах, коли почне головувати в Європейській Раді.
“Я хочу повідомити вам, що в мене буде низка переговорів, які стосуються насамперед ситуації за нашим східним кордоном. Наша делегація відповідатиме, серед іншого, за те, який вигляд матиме політичний календар, можливо, за те, якою буде ситуація під час переговорів, які можуть, хоча це ще під сумнівом, розпочатися взимку”, — заявив прем’єр-міністр Польщі Дональд Туск.
Водночас Варшава прагнутиме не допустити того, щоб можливі переговори про припинення війни в Україні проводили США та Росія без участі Києва. Україна має бути присутня на всіх переговорах, наголосив Дональд Туск. Протягом останніх кількох місяців прем’єр-міністр Польщі наполягав на тому, щоб політика країн на східному фланзі НАТО стала політикою всього ЄС. Зокрема Варшава виступає за швидке прийняття України до НАТО. Про це заявив глава польського уряду на зустрічі з президентом України Володимиром Зеленським.
“Україна завжди могла розраховувати на підтримку Польщі, коли йшлося про членство в НАТО. У цьому відношенні нічого не змінилося. Якби все залежало від Польщі, це зайняло б не більше одного дня. Але ви можете розраховувати на нашу дипломатію і наші дії тут. Ми зробимо все можливе, щоб перспектива членства України в НАТО стала ще ближчою. Ми розуміємо, що це нелегкий шлях”, — зазначив польський прем’єр.
За словами польського прем’єра, його країна також готова підтримати Україну стати повноправним членом Європейського Союзу. Своєю чергою в Києві сподіваються на прогрес у переговорах про вступ України до ЄС під головуванням Польщі.
“Ми сподіваємося на відчутний прогрес у переговорах про вступ України до ЄС під час початку головування Польщі в Раді ЄС. Ми переконані, що головування Польщі призведе до посилення Європи”, — написав президент України Володимир Зеленський у соцмережі Х.
Під час свого головування Польща розвиватиме, зокрема, різні напрямки роботи Ради ЄС. Так, передбачено продовження військової допомоги, використання заморожених активів російського Центрального банку на користь України, посилення санкцій ЄС проти Росії та Білорусі.
“Ми розуміємо, що відбувається низка кулуарних переговорів і безпосередньо позиція Варшави багато що значить. Що стосується санкційного режиму, ми знаємо, що зараз готується вже наступний, 16-й пакет санкцій проти Російської Федерації, який буде опублікований десь приблизно на третю річницю початку повномасштабної війни Росії проти України. І цілком очевидно, що в наступні півтора місяця необхідно провести колосальну роботу. Польща все-таки має дуже хорошу репутацію і безпосередньо для України як адвокат України в Європі”, — прокоментував політолог, голова Центру аналізу та стратегій Ігор Чаленко.
Після шестимісячного головування Польщі на посаді Євроради естафету візьме Данія, яка має схоже з Варшавою бачення, повідомив тимчасовий повірений у справах Польщі в Україні Пьотр Лукасевич. Тому, за його словами, у 2025 році Україна матиме суттєву підтримку з боку Євросоюзу.
Читайте також: Головування Польщі в Раді ЄС буде сприятливим для самого Євросоюзу і для України — думка Желіховського