З початку повномасштабного російського вторгнення допомога Україні від США склала 113 млрд дол. Цільове використання озброєння, що надається Україні, стало на початку квітня предметом слухань і дискусій у Конгресі США та в Комітеті з міжнародних відносин Палати представників Конгресу США.
Генеральні інспектори Міністерства оборони США заявили, що вони не виявили порушень зі сторони України щодо використання західної зброї.
Раніше, у липні 2022 року, була оприлюднена заява представника Європолу Япа Оп Ген Оорта про наявні у них дані про нібито контрабанду зброї з України. Після вимог України надати факти та докази Європол виступив із заявою, що йшлося про існування потенційної загрози потрапляння вогнепальної зброї “не в ті руки”.
Тему прозорості використання озброєння, що надається Україні, в ефірі телеканалу FREEДОМ, обговорили:
- Федір Веніславський, народний депутат України, представник президента України у Верховній Раді, член комітету ВРУ з питань національної безпеки, оборони та розвідки;
- Андрій Риженко, експерт Центру оборонних стратегій, капітан 1 рангу запасу Військово-морських сил України;
- Микола Маломуж, генерал армії, керівник Служби зовнішньої розвідки України (2005–2010 рр.);
- Євген Дикий, екс-командир взводу батальйону “Айдар”.
ФЕДІР ВЕНІСЛАВСЬКИЙ: Усі види озброєння використовуються виключно за призначенням
— Практично щодня ми спостерігаємо чергове звинувачення в тому, що зброя, яку Україна отримує від США, західних партнерів, потрапляє до третіх країн. Проводяться якісь розслідування, демонструються докази. Все це є комплексною складовою інформаційно-психологічних операцій Росії, яка прагне будь-яким шляхом припинити постачання озброєння [в Україну] від наших західних партнерів.
І наш комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки, і тимчасова слідча комісія ВРУ, тимчасова спеціальна комісії ВРУ дуже чітко моніторять усі питання, пов’язані з логістикою, надходженням та розподілом озброєння.
На сьогоднішній день ні у нас, ні у наших американських та європейських партнерів немає жодних сумнівів у тому, що всі види озброєння надходять саме в Україну і нікуди звідси не йдуть.
Росії, своїми інформаційно-психологічними операціями, не вдається вбити клин розбрату між нами та нашими партнерами. І це дуже добре, бо вони [росіяни] дуже бояться того озброєння, яке ми отримуємо, і того, як воно працюватиме саме проти їхніх збройних сил — окупаційної армії.
У питаннях постачання зброї треба розуміти ще й іншу складову — про неї мало хто каже. Сучасні інформаційні технології, трекери (пристрої для запису координат маршруту руху — ред.) — ними обладнують більшість американської військової допомоги, європейської військової допомоги. Відстежити, куди прямують ті чи інші види озброєння на сьогоднішній день, у принципі, не становить жодних проблем, навіть без створення спеціальної моніторингової місії та інших подібних структур.
Якби справді були випадки передачі Україною озброєння, що отримується, до третіх країн — це стало б відомо практично блискавично і, поза всяким сумнівом, викликало б дуже великий і політичний і, скажімо так, міжнародно-правовий резонанс і скандал.
Усі види озброєння, отримані Україною від США та наших західних партнерів, використовуються виключно за призначенням. Немає жодних сумнівів щодо доцільності продовження цієї допомоги. Чергові пакети військової допомоги і від Сполучених Штатів, від Японії, від європейських країн свідчать про те, що довіра до України повна, і всі розуміють, хто, про що говорить, і що насправді відповідає, а що не відповідає реальності.
АНДРІЙ РИЖЕНКО: Зброя, що постачається Україні, має унікальний код, він вноситься в систему логістики НАТО LOGFAS
— Проконтролювати можна все. У тому числі боєприпаси, які постачаються в Україну у великій кількості. Думаю, США мають таку систему, оскільки зброю вони постачають приблизно у 180 країн світу. Це перший світовий експортер.
США мають дуже чітко прописаний алгоритм моніторингу кінцевого використання зброї.
Існує система, яка дозволяє визначити, що якісь боєприпаси якимось чином опиняються поза територією тієї країни, де мають бути. Якщо така ситуація виникає — підключаються спецслужби, і вони перевіряють, яким чином боєприпаси постачалися (у рамках допомоги або в рамках контракту) і як вони опинились у третій країні.
Показовою можна назвати ситуацію, коли Росія нібито розплатилася з Іраном частково за дрони захопленими в Україні комплексами “Джавелін” та “Стінгер” (за даними британського телеканалу Sky News, 20 серпня 2022 року Росія доставила до Тегерану протитанкову керовану ракету NLAW, протитанковий ракетний комплекс Javelin і переносний зенітно-ракетний комплекс Stinger, — ред.). Без цього, на жаль, не можемо обійтись. Це війна, таке буває. Але, знову ж таки, механізми захисту є.
Будь-яка система зброї, що поставляється в Україну, має свій унікальний код, і він вноситься в систему логістики НАТО LOGFAS (була впроваджена Міноборони України влітку 2022 року, — ред.). Більше того, кожна деталь цього озброєння має свій код.
Система дозволяє не тільки відстежувати місцезнаходження того чи іншого озброєння, але й якщо, наприклад, виникає необхідність заміни якоїсь його деталі, LOGFAS легко визначає найближче місце, де така деталь є — скажімо, на складах НАТО, або в країні НАТО. Це значно оптимізує постачання озброєння та забезпечення військ загалом.
МИКОЛА МАЛОМУЖ: Пентагон та ЦРУ дуже чітко відстежують усі ресурси, які йдуть в Україну
— Російська Федерація, активно використовуючи агентуру, просувала “факти” нібито нецільового використання коштів [Україною] і, тим більше озброєння та техніки. Про це в ООН заявляв Небензя (Василь Небензя, постійний представник РФ в ООН, — ред.).
Намагалися також через Угорщину та через Грецію запустити таку інформацію через треті країни. Але щоразу міжнародна цільова перевірка вказувала на те, що цього немає.
У США і республіканці, і демократи погодилися на створення спільної комісії для перевірки. Таку перевірку також ініціювали наші контролюючі органи.
З однієї сторони, це фінансова система, яка створює умови для повного контролю, але працює разом з нашими партнерами. Тобто ми проводимо відомчу перевірку Міноборони.
Це комісія, яка контролює всі постачання військової допомоги: бойова техніка, боєприпаси та фінансові ресурси, що йдуть лінією Міноборони. Там є навіть наглядові поради від громадськості, активістів та військових. У цій ситуації це найсистемніша модель безпосередньо на місцях.
Але найефективнішою моделлю є співпраця з тими організаціями, які займаються поставками. Вони формують контролюючі органи та взаємодіють з українською владою у плані супроводу усього процесу насамперед звичайно, із Держдепом США.
Але це більше фінансова допомога, і вона контролюється також через Світовий банк, комерційні банки та трастові компанії, які взаємодіють із Кабінетом Міністрів України, Міноборони України, працюють над логістикою та забезпеченням контролю.
Це відпрацьована модель, яка не дозволяє кудись просто так спрямовувати ці кошти. Пентагон та ЦРУ дуже чітко відстежують будь-які ресурси, прикріплюють чіп і до військової техніки, і до ящиків з боєприпасами, і до гуманітарної чи технологічної допомоги, яка йде в Україну.
Тому зараз сказати, що хтось десь поцупив, дуже складно. Наші партнери провели низку інспекцій, особливо за заявами, які звучали з боку країн Заходу. Кабмін, Міністерство оборони та керівництво ЗСУ дали повну інформацію аж до перевірок на фронті.
І в цій ситуації вийшло, що всі заяви росіян — це фейк.
ЄВГЕН ДИКИЙ: Основне завдання Росії — зірвати постачання нам західного озброєння
— У міру того, як Росія зазнає поразки на нашому фронті — назвемо його умовно східним — вони все більше зусиль зосереджують на тому напрямі, який я називаю “західним фронтом”.
Там не летять снаряди, там не летять кулі, і зазвичай не проливається кров. Хоча когось можуть прибрати, чи влаштувати вибухи, як на чеських складах свого часу (йдеться про вибухи на складах боєприпасів у чеському Врбетиці 2014 року, організовані російськими спецслужбами, — ред.).
Загалом там [на Заході] ніби фронт тихий і холодний, але там працюють гроші та засоби масової інформації.
І основне завдання, яке стоїть перед Росією і зараз, і вже досить давно, — зірвати постачання нам озброєння із заходу. І треба віддати належне: на “західному фронті” вони досягли більших успіхів, аніж на “гарячому” східному.
Наприклад, рішення про танки ними було затримано по суті на пів року. Так, воно все одно реалізувалося, ми свого досягли, і партнерів переконали. Але ви розумієте, що таке плюс-мінус пів року за умов війни? Скільки людей могло б жити, якби, наприклад, ті ж самі “Леопарди” приїхали пів року тому.
На Заході, на жаль, російській пропаганді чимало вдається. І для західних обивателів там використовуються дві основні страшилки. Взагалі їх три, але одна вже перестає працювати — це страшилка так званої ескалації.
Залишаються дві страшилки, які на Заході, на жаль, поки що заходять. Страшилка перша — зброю, яка потрапляє до України, далі ніхто не контролює. А війна — це хаос. І потім ця зброя з’являється будь-де, на будь-яких африканських чи азійських ринках, і її можуть купити будь-які партизани та терористи.
І страшилка номер два – це репутація України як тотально корумпованої країни. Мовляв, ви розумієте, скільки вони крадуть грошей платників податків? Другою страшилкою в основному оперують лобісти. Це їх найулюбленіший арґумент.
Страшилка про те, що Україна є чи не еталоном корупції, насправді далека від дійсності.
Так, Україна — країна досить корумпована, але, м’яко кажучи, ненайкорумпованіша держава у світі. Але в російській міфології ми виглядаємо майже еталоном корупції для всього світу.
Отже, далі робиться висновок: усі гроші американських платників податків просто вкрадуть. Ну, а для європейців більше заходять чутки про те, що зброя розійдеться у невідомі руки, і завтра з нею прийде ІДІЛ.
Обидві страшилки у даному випадку зовсім не обґрунтовані. Так, ми чудово знаємо, що наша країна та наша влада в цьому плані, м’яко кажучи, не ідеальні. Україна — країна з великою корупцією, але й з дуже серйозною боротьбою з нею.
Щодо західної зброї, гроші за яку нібито вкрадуть. Розповідати про те, що гроші платників податків розкрадуть, взагалі не виходить. Ми ці гроші не бачимо, до нас приїжджає вже готове “залізо”. І всі роботи з його розконсервації, з його обслуговування оплачуються безпосередньо у США та країнах Західної Європи. Тобто сюди приїжджає під ключ готове “залізо” та готові боєприпаси.