Київ готується до другого Саміту миру: позиція України щодо участі Росії (ВІДЕО)

Ілюстрація: dw.com

Київ готується до другого Саміту миру та планує його провести до кінця року. За словами президента України Володимира Зеленського, план конференції має бути вироблено вже до листопада. Цього разу саміт може прийняти одна з країн глобального Півдня, крім того, на нього планують запросити й представників Росії. Союзники Києва вважають доцільною присутність РФ на майбутній конференції, але залишають за керівництвом України право вирішувати це питання, інформує FREEДОМ.

“Ми говорили багато разів, що, ймовірно, участь Росії буде необхідною, тому що ця величезна міжнародна безпекова проблема була створена Росією, коли вона здійснила атаку проти України та українського народу. Якщо ви хочете вирішити проблему, вам потрібно залучати також тих, хто є її причиною… Але не ми повинні вирішувати, хто має брати участь у цій конференції, а хто ні”, — сказав на брифінгу представник зовнішньополітичної служби ЄС Петер Стано.

“Я вважаю, що зараз саме час обговорити, як ми можемо вийти з цієї ситуації війни й досягти миру швидше. Іншими словами, важливо провести ще одну мирну конференцію. Вона обов’язково відбудеться. І ми з президентом згодні, що вона має бути, причому за участю Росії”, — зазначив канцлер Німеччини Олаф Шольц.

У Києві заявляють, що заради залучення більшої кількості країн глобального Півдня Україна готова піти на такий крок.

“Це бажання всіх держав. Вони вважають, що таким чином може з’явитися шанс закінчення війни. Ми підготуємо план. І представники Росії, якщо вони захочуть бути присутніми на другому саміті, будуть присутні. Інакше ми можемо втратити на другому саміті велику кількість країн”, — сказав президент України Володимир Зеленський.

Утім, у Кремлі вже заявили, що “не збираються” брати участь у другому Саміті миру. У липні заступник глави російського МЗС Михайло Галузін назвав формулу президента Зеленського нібито “безвихідною та ультимативною”. Керівник Офісу президента України Андрій Єрмак вважає таку заяву ситуативною та не виключає присутності Росії на саміті.

Експерти стверджують, що участь РФ залежатиме від формату проведення заходу.

“Потрібно розуміти, що насамперед — контекст, а в другу чергу — це, звісно ж, роль медіаторів, тобто роль тих країн, які позиціонують себе як медіатори в контексті російської війни. Наскільки вони зможуть дійсно долучитися до процесу, знайти потрібний формат, ну, й наша об’єднана позиція із західними країнами та комунікація також із ключовими столицями наших західних партнерів”, — сказав кандидат політичних наук, засновник ГО “СД Платформа” Богдан Ференс.

Також аналітики вважають, що присутність Росії може позитивно позначитися на кількості країн, які беруть участь у саміті. Наприклад, у Китаї пояснювали свою неявку на перший саміт тим, що там не було представлено обидві сторони. Цього разу, на думку експертів, участь КНР може стати реальністю.

“Китай — важливий геополітичний гравець, сила. Я думаю, вони, на жаль, координують певні дії з Російською Федерацією в контексті участі або неучасті в ініціативах, пов’язаних із завершенням російської війни. Тому в разі пошуку нових модальностей, я думаю, участь Китаю може бути”, — вважає Ференс.

Нагадаємо, що після проведення першого Саміту миру в Швейцарії Україна розпочала роботу з реалізації трьох пунктів формули миру в форматі тематичних конференцій за участю представників країн-партнерів. Перша з них відбулася 22 серпня у форматі онлайн — вона була присвячена енергетичній безпеці. 5 вересня сторони зібралися, щоб обговорити продовольчу безпеку. Наразі триває підготовка до третьої та фінальної перед другим самітом конференції. Вона буде присвячена обміну полоненими та поверненню депортованих, зокрема дітей, в Україну.

Читайте також: Участь Росії у другому Саміті миру обговорив Шольц із Зеленським

Прямий ефір