Обговорення розміщення миротворців в Україні зараз не є поспішним. Про формат їхньої присутності в Україні можна буде говорити після припинення вогню на полі бою. Про це сьогодні, 12 січня, в ефірі телеканалу FREEДOM розповів директор Центру міжнародних досліджень Володимир Дубовик.
“Я думаю, що ще досить рано говорити про конкретний формат розміщення миротворців в Україні. Але потрібно говорити про досягнення можливостей для ситуації, яка може дозволити їхню присутність. Для цього, по-перше, потрібно досягти якоїсь угоди про припинення військових дій. А по-друге, для цього буде потрібен, очевидно, якийсь варіант згоди з боку Росії. Тому що більшість країн, які порушують питання про те, що вони готові відправити свої війська як миротворчі в Україну, акцентують, що це буде після того, як на розміщення такої місії погодиться Росія. Поки що на це ще немає підстав”, — розповів Дубовик.
Водночас він вважає, що питання обговорення умов розміщення миротворчого континенту в Україні вже назріло.
“У тій ситуації, в якій ми перебуваємо, правильно, що наші західні партнери починають проговорювати ці питання вже зараз. Бо якщо раптом політична угода буде досягнута, то тоді непогано знати, які країни й в якому обсязі можуть надати свої війська. Загалом це не є якоюсь поспішністю чи забіганням наперед, що такі дискусії проводяться. Має бути сформована коаліція країн, які готові спрямувати певну кількість своїх військ як миротворчих, якщо буде досягнуто відповідної угоди. Це може бути й частиною мирного плану з боку Трампа. Хоча ми точно ще не знаємо, що в цей план входитиме”, — розповів експерт.
Він також припустив, які країни могли б увійти до цієї коаліції.
“Насамперед це Франція, Велика Британія, Польща, Німеччина. Усі вони наголошували, що це має бути частиною ширшої політичної угоди про припинення вогню в Україні. Думаю, що приєднається Фінляндія. Можливо, інші країни. Насправді таких країн може бути багато, тому що за наявності політичної угоди буде зрозуміло, наскільки безпечно можна буде направити свої війська в Україну. Найімовірніше, це будуть країни дуже дружні до України й, відповідно, досить вороже налаштовані щодо Росії”, — припустив гість ефіру.
Він також додав, що перш ніж розпочинати розв’язання таких питань, потрібно вирішити ще низку більш нагальних.
“Хто платитиме і в якому обсязі за утримання цих військ, яким буде їхній мандат, чи погодиться Росія на те, що вони будуть розміщені. Можливо, Росія наполягатиме на тому, щоб туди входили війська якихось інших країн — дружніх Росії. Проте проговорювати формати можливого розміщення миротворців в Україні потрібно вже зараз, щоб розуміти, хто на що готовий, хто що може надати”, — підсумував Володимир Дубовик.
Читайте також: Миротворці в Україні — це тільки частина гарантій безпеки, — Левусь