Росія стала більш залежною від Китаю, а Центральноазіатський регіон повністю переходить під вплив КНР. Таку думку озвучив кандидат історичних наук, голова громадської організації “Центр прикладних досліджень” Андрій Каракуц сьогодні, 23 березня, в ефірі телеканалу FREEДОМ.
Коментуючи підсумки зустрічі лідерів Росії та КНР, експерт зазначив, що Пекін зацікавлений у збереженні РФ у тому статусі, в якому вона перебуває зараз — прохача.
“Той факт, що ці переговори і загалом візит тривав три дні, свідчить про те, що Китай зацікавлений у збереженні Росії в тому поточному вигляді, в якому вона є, зацікавлений у тому, щоб зберігався при владі Володимир Путін. Чому така Росія цікава Китаю? Вся справа якраз в її ослабленому статусі — прохача. Завдяки цьому Китай може нав’язувати свої умови, пропонувати те, від чого Росія раніше б відмовилася”, — сказав Каракуц.
Якщо подивитися на відкриті угоди, які були підписані між РФ і Китаєм, то вони насамперед стосувалися саме економічних відносин двох сторін, зазначив експерт.
“Ці економічні угоди стосувалися, по суті, тільки продажу російських ресурсів у Китай в обмін потім на отримання більш просунутої російсько-китайської техніки, тобто вже виробленої продукції”, — сказав гість ефіру.
Каракуц також вважає показовим моментом те, що Путін погодився вести торгівлю в китайській валюті — юанях.
“Тобто це також уже відступ від попередніх російських позицій, про просування рубля в міжнародних платежах. Це визнання того, що Росія буде в будь-якому разі всі свої зовнішньополітичні та зовнішньоекономічні угоди вже узгоджувати з Китаєм. Тобто Китай в обмін на ось цю економічну підтримку, яку надає Росії, починаючи від 2022 року, купуючи російські товари, не застосовуючи режиму санкцій, захищаючи РФ на дипломатичному фронті, фактично змушує російське керівництво відмовлятися від своїх якихось попередніх позицій”, — вважає експерт.
Він нагадав, що під час перебування в Росії Сі Цзіньпін заявив про те, що проведе саміт центральноазіатських країн, колишніх радянських республік, і всі вони вже нібито підтвердили свою участь.
“Це був прямий знак того, що регіон, у якому раніше Росія відігравала чільну роль, зараз повністю переходить під вплив Китаю. Тобто певних угод було досягнуто про розподіл сфер впливу. І Росія починає грати все-таки більше роль додаткової сили, повністю зосереджуючись на війні проти України. Росія в даному випадку втрачає статус великої держави, стає якщо не васалом Китаю, то в цілому країною, яка повністю підтримує зовнішню політику Китаю, а в обмін сподівається отримати економічні преференції”, — резюмував Каракуц.
Читайте також: Публічна демонстрація домовленостей: що пишуть західні ЗМІ про візит Сі Цзіньпіна до Москви