Публічна демонстрація домовленостей: що пишуть західні ЗМІ про візит Сі Цзіньпіна до Москви

Лідер Китаю Сі Цзіньпін завершив програму державного візиту до Москви. У межах першої від початку повномасштабного вторгнення в Україну поїздки в Росію, глава КНР провів перемовини з президентом РФ Володимиром Путіним, інформує FREEДОМ.

Сі пробув у РФ два дні. Спочатку — зворушлива зустріч одразу після приїзду. Далі — офіційна частина і заяви про глибоку історичну єдність Пекіна і Москви. Якій навіть ордер на арешт Путіна — не перешкода. 

“Міжнародний кримінальний суд повинен займати об’єктивну і неупереджену позицію, поважати юрисдикційний імунітет, яким користується глава держави згідно з міжнародним правом, розумно здійснювати свої функції та повноваження згідно із законом, сумлінно тлумачити та застосовувати міжнародне право, а також уникати політизації та подвійних стандартів”, — заявив офіційний представник Міністерства закордонних справ КНР Ван Веньбін. 

За підсумками візиту Китай і РФ підписали документ про поглиблення співпраці — протокольний документ, сенс якого — публічно показати наявність домовленостей. 

У документі, як повідомляють ЗМІ, окремо виділено економічне і культурне співробітництво. Хоча, не встигла китайська делегація покинути Москву, як світові ЗМІ почали говорити про невдачі під час переговорів. 

Наприклад, Китай не дав чіткої відповіді на пропозицію побудувати новий газопровід “Сила Сибіру-2”. Перед візитом Сі Путін назвав цей газопровід “угодою століття”. 

“У спільній заяві після їхніх переговорів йшлося лише про те, що сторони “докладуть зусиль для просування робіт із вивчення та затвердження” газопроводу. Однак в офіційних повідомленнях глави КНР, опублікованих після зустрічей, трубопровід не згадується”, — пише агентство Reuters.

Ще один важливий переговорний трек — так званий “мирний план” врегулювання ситуації в Україні, запропонований Китаєм. Поки що всерйоз його обговорюють тільки в Росії. Після особистої зустрічі Сі Цзіньпіна з Володимиром Путіним МЗС КНР окремо проговорило свою позицію з приводу вторгнення РФ в Україну. 

“Що стосується українського питання, обидві сторони вважають, що необхідно дотримуватися цілей і принципів Статуту Організації Об’єднаних Націй і поважати міжнародне право. Російська сторона позитивно відгукується про об’єктивну і неупереджену позицію Китаю щодо українського питання. Обидві сторони виступають проти практики будь-якої країни або групи країн домагатися переваг у військовій, політичній та інших сферах на шкоду законним інтересам безпеки інших країн. Російська сторона підтверджує свою прихильність якнайшвидшому відновленню мирних переговорів, що цінує Китай”, — йдеться в повідомленні Міністерства закордонних справ Китаю. 

Одне з важливих питань для світових лідерів — чи постачає Китай Росії зброю, залишилося без відповіді. У публікації The New York Times, автори якої посилаються на представників двох китайських компаній, що виробляють дрони, і на чиновників США, повідомляється, що після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну Китай продав РФ безпілотники на суму понад 12 млн євро. 

Водночас в НАТО поки що не бачать ознак того, що Росія просить зброю у Китаю. 

“Ми не бачили жодних доказів того, що Китай постачає смертоносну зброю в Росію, але ми бачили деякі ознаки того, що це був запит з боку Росії, і що це питання розглядається в Пекіні китайською владою”, — заявив генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг під час брифінгу в Брюсселі. 

В Альянсі застерегли Китай від можливих поставок зброї в Росію. Загалом, багато аналітиків зазначають: Китай — одна з небагатьох опор РФ у війні з Україною. І країни Заходу роблять усе, щоб ця опора рано чи пізно впала.

Читайте також: Росія як молодший брат Китаю, або З лідерів — у васали: результати зустрічі Путіна і Сі Цзіньпіна оцінили експерти

Прямий ефір