На Генасамблеї ООН Китай не підтримав резолюцію, яка засуджувала анексію українських теренів Росією. Пекін має всі амбіції аби зайняти світову лідерську позицію, але цивілізований світ не дасть Китаю цього зробити, поки той підтримує війну в Україні. Про це сьогодні, 17 жовтня, в ефірі телеканалу FREEДОМ заявив надзвичайний та повноважний посол України, член Спілки дипломатів України Олександр Левченко.
“Китай маневрує. З одного боку, він гарант територіальної цілісності України, тобто мав відреагувати (на агресію Росії – ред.). Як відреагували гаранти нашої територіальної цілісності США, Великобританія та Франція. Російська агресія має оцінюватися китайською стороною, але поки що Пекін від цього утримується зі своїх причин, що також б’є за китайськими інтересами”, — зазначив Левченко.
Експерт наголосив, що повномасштабна агресія Росії проти України несе за собою не просто захоплення української території, і в Китаї мають це розуміти.
“Нам би хотілося, щоб така впливова країна на земній кулі, як Китай, постійний член Ради Безпеки, зайняла більш важливу позицію щодо Росії. Щоб заявила, що всі ці речі — знищення української інфраструктури, тортури цивільного населення України, — це акт прямої агресії”, — сказав він.
Левченко нагадав про в минулому перспективний формат співпраці Китаю та країн Центральної та Східної Європи.
“Формат “16 плюс 1”, усі колишні країни соціалізму та Китай. З цих країн уже більшість стали членами НАТО та Євросоюзу. Формат був непоганий, були китайські інвестиції, торгівля розвивалася. Але тепер після чіткості позиції Китаю щодо російської агресії формат фактично не працює. Тільки Сербія у тісній комунікації з Китаєм і все”, — зазначив він.
Експерт упевнений, що розвивати глибокі економічні відносини з Європою та паралельно підтримувати Росію Китаю не вдасться.
“Для китайської економіки та експорту це великі ризики. Думаю, зараз вони будуть визначатися, чи їм потрібно втрачати європейські ринки тільки, щоб підтримувати агресивну політику Москви”, — підсумував Олександр Левченко.
Читайте також: Вторинні санкції проти китайських виробників, можуть вплинути на політику Пекіна, — Громаков
Нагадаємо, 12 жовтня на Генеральній Асамблеї ООН ухвалили резолюцію про невизнання псевдореферендумів, проведених Росією на тимчасово окупованих територіях України. 143 держави проголосували “за”, 35 — утрималися, 5 — “проти”.