Китай використовує Північну Корею як “необхідне зло”, але через неї у Пекіна з’явилася нова проблема, — Гриценко

Північнокорейська ракета. Скріншот: uatv.ua

КНР вибудовує і продумує стратегію відносин із КНДР, оскільки ядерна загроза з боку Пхеньяна привертає підвищену увагу США, що невигідно Пекіну. Про це сьогодні, 19 грудня, в ефірі телеканалу FREEДОМ розповіла головна консультантка Національного інституту стратегічних досліджень Аліна Гриценко.

Вона нагадала, що в КНДР ядерна програма розвивається десятиліттями, країна входила до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї (ДНЯЗ), потім вийшла з цього договору, отримавши певні технології. Деякі технології вони отримували ще з часів Радянського Союзу.

“І в тому, що стосується ядерної зброї, вони дійсно просунулися дуже і дуже непогано. У тому, що стосується Китаю, так, вони дійсно постачають їм… по суті, утримують КНДР, використовують їх як “необхідне зло”, оскільки Північна Корея важлива для Китаю як буферна зона від Південної Кореї, де розташований американський військовий контингент”, — сказала Гриценко.

Але, зазначила експертка, є низка сумнівів щодо використання Китаєм КНДР як ядерної маріонетки.

“Тому що Китай, як відомо, теж ядерна держава, яка входить до ядерного клубу. А всі країни, які входять до цього ядерного клубу, мають досить чітку однозначну позицію щодо ядерних технологій — вони не підтримують передання ядерних технологій. Це все-таки призводить до підриву режиму ядерного нерозповсюдження, тому що ядерна зброя — це козир, який є в небагатьох держав. І якщо передавати ці технології направо і наліво, то в підсумку це призведе до того, що ядерна зброя перестане бути тим самим козирем, який можна використовувати як метод залякування або метод стримування”, — пояснила вона.

Плюс до всього, за словами Гриценко, через КНДР у Китаю з’явилася нова проблема, оскільки Північна Корея почала так активно запускати ракети, готуватися до нового ядерного випробування.

“У Південній Кореї і в Японії активно почали відроджуватися дискусії про необхідність відродити ядерні програми, або почати нові ядерні програми, щоб набути власний ядерний потенціал як один із методів стримування КНДР. Або якщо не розробити власну ядерну зброю, то хоча б дозволити розміщення американського стратегічного озброєння на своїй території. Для Китаю це проблема однозначна, тому що це буде тільки посилювати присутність США в регіоні. І Китай, звичайно ж, цього не хоче. Китай зараз намагається продумати і вибудувати свою стратегію щодо КНДР”, — розповіла головна консультантка.

Вона додала, що не так давно відбулася тристороння зустріч на рівні міністрів закордонних справ Китаю, Японії, Південної Кореї, де був присутній міністр закордонних справ КНР Ван І.

“І Китай дуже активно закликали до того, щоб якось вплинути на КНДР, подумати, яку роль Китай готовий зіграти. І на цих вихідних відбулася зустріч, до Китаю прибула делегація з КНДР на чолі із заступником міністра закордонних справ Пак Мен Хо. І цілком імовірно, що одна з причин запуску цієї ракети була адресована не тільки Сполученим Штатам, але й Китаю, зокрема для того, щоб продемонструвати, що хоч би які б важелі впливу і тиску Китай на КНДР не мав, в КНДР все-таки слідуватиме своїм інтересам, своїм цілям і завданням, і ухвалюватиме самостійні рішення”, — підсумувала Аліна Гриценко.

Читайте також: Північна Корея серйозно просунулась у модернізації та мініатюризації ядерної зброї та готується до випробувань, — Гриценко

Нагадаємо, раніше Гриценко заявила, що у світової спільноти практично не залишилося інструментів тиску на Північну Корею — всі можливі санкції вже застосовано, і КНДР навчилася виживати під цим санкційним тиском. Тому можлива або жорстка ескалація, або старт нового перемовного процесу. Методами тиску керівництво КНДР намагається примусити регіональних сусідів і США до перемовин.

Прямий ефір