Китай — Росія: чи наважиться Пекін передати зброю Кремлю — прогноз експертів (ВІДЕО)

Ілюстративний скріншот: uatv.ua

Імпорт мікропроцесорів у Росію фактично відновився до довоєнного рівня. Про це пише The Wall Street Journal. За даними видання, основну роль у цьому відіграє Китай, він удвічі наростив поставки мікросхем і деталі потрапляють до Росії в обхід санкцій, інформує FREEДОМ

Офіційно Пекін підтримує територіальну цілісність і суверенітет України, але не поспішає розлучатися з Росією. 

“Росії все-таки вдалося знайти ключик до китайського керівництва, їм вдалося переконати їх у тому, що Україна не є державою, а є бунтівною провінцією. Відповідно, китайське керівництво вагається”, — сказав політичний експерт Тарас Загородній. 

Для Китаю Росія традиційно — союзник, як вважають у Пекіні, у протистоянні гегемонії США. 

“Китай розглядає стратегічні відносини з Росією як дуже важливі в їхніх глобальних амбіціях. Це стосується і економічних амбіцій, тому що Росія — важливий ресурсний партнер, від якого Китай може отримувати ресурси. І перша причина — це, звісно, те, що вони мають дуже довгий кордон, понад 4 тис. км. Китаю важливо мати спокійний тил, який не викликатиме побоювань з боку безпеки”, — наголосила експертка з питань Східної Азії, магістерка зовнішньої політики Наталія Плаксієнко-Бутирська.

Основні потоки підсанкційної продукції та товарів компаній, які вийшли з Росії, йдуть через Китай. За це Пекін отримує контроль над значною частиною російського ринку.

“Сьогодні, як ми бачимо по енергетичних товарах, залежність критична. І потім, друга не менш важлива річ, це залежність від промислових товарів, від тих комплектуючих, які можуть використовуватися в промисловості. По суті справи, Китай користується можливістю ніші, що звільнилася, і намагається її заповнити. Без Китаю російська економіка перебувала б у набагато більш жалюгідному стані”, — зазначив головний економіст Офісу простих рішень і результатів Ярослав Романчук.

Проте рано говорити, що Китай відкрито виступає проти України. Пекін, з одного боку, постачає мікрочіпи в Росію, а з іншого, відмовляється пускати у свій повітряний простір російські літаки з подвійною реєстрацією. 

Через це приблизно половина літаків, які є в розпорядженні російських авіакомпаній, не можуть здійснювати рейси до Китаю, пише The Moscow Times. Також Пекін відмовляється давати гарантії, що не буде накладати арешт на літаки на вимогу третіх країн у межах західних санкцій, кажуть у Міністерстві транспорту Росії. 

Пекін не жертвуватиме власним благополуччям через Росію, впевнені експерти.

“Сказати, що вони будуть повністю підтримувати Росію, це навряд. Навіть поставки мікрочіпів, це ризиковано для Китаю, тому що вони під загрозою введення санкцій, що може дуже сумно закінчитися для китайської економіки. Оскільки вони сильно залежать від ринків збуту Європейського Союзу і США”, — звернув увагу Загородній.

Товарообіг Китаю з Євросоюзом і США 2022 року становив 1,6 трлн дол. — у 8 разів більше, ніж із Росією. За даними митної статистики КНР, обсяг торгівлі Китаю і Росії досяг максимального в історії значення, але це лише 190 млрд дол. 

У 2022 році Китай зіткнувся з кількома серйозними економічними кризами. 

“У нинішньому році для Китаю головне — це забезпечити економічне зростання. Зробити так, щоб економічним зростанням і підвищенням добробуту своїх громадян компенсувати втрати, які були всі минулі роки в економіці та соціальній сфері. Це Китай може зробити тільки шляхом поліпшення своїх відносин із Заходом”, — наголосив журналіст-міжнародник, член правління Української асоціації китаєзнавців Олексій Коваль. 

За словами державного секретаря Ентоні Блінкена, США вже попередили Китай про наслідки в разі надання Росії підтримки в її війні проти України.

“Я думаю, триватиме така проросійська нейтральність Китаю. Можливо, будуть зміни в один або інший бік, думаю, здійснюватимуться точкові поставки компонентів озброєння або технологічних якихось компонентів. Але поки що не йдеться про те, що Китай готовий надавати Росії колосальну військову допомогу або що стосується цілісних зразків військової техніки”, — акцентував керівник секції Азіатсько-Тихоокеанського регіону ЦДАКР (Центру досліджень армії, конверсії та роззброєння) Юрій Пойта.

Читайте також: Світові лідери підтримали мирний план Зеленського, розкритикувавши пропозицію Китаю — деталі

Прямий ефір