Світові лідери підтримали мирний план Зеленського, розкритикувавши пропозицію Китаю — деталі

Герб України. Скріншот: uatv.ua

Європейський Союз готовий працювати над мирним планом разом з Україною і підтримує проведення саміту для його реалізації. Водночас пропозицію Китаю про нібито припинення війни між Україною і Росією західні країни розкритикували, інформує FREEДОМ.

Верховний представник Євросоюзу з питань закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель заявив, що для досягнення миру в Україні необхідно спиратися, зокрема, на резолюцію Генеральної асамблеї ООН, а також мирний план президента України Володимира Зеленського. Водночас пропозицію Китаю глава євродипломатії називає неприйнятною.

“Китай представив свій “документ із викладенням позиції”. Це не зовсім мирний план і здебільшого повторює відомі китайські позиції, деякі з яких ми поділяємо. Звичайно, ми проаналізуємо його, але вже зараз зрозуміло, що ключова проблема полягає в тому, що він справді не відрізняє агресора від жертви, ставлячи сторони на рівний рівень”, — сказав Боррель. 

Якщо мирний план України реалізується, це не тільки зупинить війну, але й допоможе ліквідувати негативні наслідки російської агресії в усьому світі, вважає Володимир Зеленський. За словами президента, важливо, щоб до формули миру долучилося якомога більше країн. Зокрема — Індія та Китай. 

“Наше завдання — залучити абсолютно всіх і показати світові, що таке повага до територіальної цілісності, статуту ООН і права людей на життя. Вважаю, що чим більше ми залучимо людей з усіх континентів, тим більшою буде підтримка України”, — наголосив Зеленський.

Ключові пункти українського плану на порядку денному світової спільноти: радіаційна та ядерна, продовольча та енергетична безпеки. Далі, обмін полоненими за формулою “всіх на всіх”, а також повернення всіх депортованих до Росії дітей і дорослих. Наступний пункт, — це повне виведення російських військ з території України та гарантії безпеки для Києва від країн-союзників. 

Після реалізації всіх пунктів, — підписання договору про завершення російської агресії. 

“Війна не може тривати вічно. Ми маємо розуміти, на яких ми умовах її завершуємо, яке наше подальше бачення світобудови. Стоїть питання не тільки перемогти у війні, але й виграти мир власне після війни. Важливо те, що цей мирний план, він дискусійний, у Європі про нього дискутують. Але важливо, що він є. Тому що, якби його не було, нам би нав’язували інші сценарії, написані не в Києві, не в інтересах нашої держави”, — зауважив експерт із міжнародної політики Тарас Семенюк.

Зокрема, українську формулу миру вже підтримали США, низка країн ЄС та Велика Британія. Свою позицію британська сторона зафіксувала у спільній з Україною декларації, підписаній під час візиту до Лондона Володимира Зеленського.  

“Європа не буде в безпеці, доки не буде відновлено суверенітет України та встановлено справедливий мир, з повагою до прав України згідно з міжнародним правом і Статутом ООН. Тому Велика Британія вітає формулу миру президента Володимира Зеленського з десяти пунктів і підтримує закладені в ній принципи. Сполучене Королівство готове відігравати провідну роль у здійсненні конкретних кроків з реалізації плану миру”, — з Декларації між урядом Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії й урядом України.

Також до української мирної ініціативи готова приєднатися і Туреччина. Про це заявив міністр закордонних справ країни Мевлют Чавушоглу під час візиту до Південно-Африканської Республіки. 

“Звичайно, наша мета — міцний мир і взаємоприйнятне рішення. Ми віримо, що ця війна закінчиться за столом переговорів. Чим раніше, тим краще. Ми, Туреччина, підтримуємо цей план і продовжуємо нашу роботу”, — заявив Чавушоглу.

А ось головні торгово-економічні союзники Росії — Індія і Китай — свого рішення на офіційному рівні поки що не озвучили.

“Ми маємо дипломатично використати всі можливості для того, щоб натиснути на Росію, особливо, щоб її союзники, тобто торгово-економічні партнери, а це Індія і Китай, могли дати зрозуміти Путіну, що він розпочав цю війну і він має її завершити, тобто визнати поразку”, — зазначив Тарас Семенюк. 

Для посилення підтримки мирного плану Україна має намір організувати цього року саміт за участю світових лідерів. Офіційні особи Європейського Союзу, які відвідали Київ, схвалили цю ідею. За словами експертів, важливо, що президент Зеленський запропонував відправну точку на шляху завершення війни.

Читайте також: План досягнення безпеки в Європі та світі — як союзники підтримують українську формулу миру (ВІДЕО)

Прямий ефір