Наразі склалася така геополітична ситуація, коли відкривається вікно можливостей для Москви. Росія перебуває в сильній дипломатичній позиції і тому одразу з’являється на авансцені Китай, який пропонує провести перемовини. Але це будуть перемовини з сильної позиції Москви і зі слабкої позиції Києва. Про це сьогодні, 4 березня, в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів дипломат, експерт-міжнародник Руслан Осипенко.
Так він прокоментував інформацію, що спецпредставник Китаю у справах Євразії Лі Хуей вирушив у турне. Він відвідає Україну, штаб-квартиру ЄС у Брюсселі, Польщу, Німеччину, Францію. Але почав із візиту до Москви. Як раніше повідомили в МЗС КНР, поїздка Лі Хуея спрямована на “підготовку шляху до мирних перемовин”. За словами Осипенка, щоб зрозуміти, чому саме зараз стало можливим це турне і взагалі пішла розмова про перемовини, треба подивитися на геополітичну конфігурацію, що склалася.
“Росія провела інформаційну операцію за кордоном через закордонні засоби масової інформації, підштовхуючи Захід до того, щоб Захід підштовхував Україну до перемовин. Згадайте статті в західних виданнях про те, що війна зайшла в глухий кут, що Росію перемогти не можна, що Путін готовий домовлятися тощо. Вершиною цієї інформаційної операції була підготовка Путіна до перемовин, коли Такер Карлсон приїхав і дав йому трибуну спілкуватися із західною спільнотою. Фактично він відбілював його репутацію, щоб посадити потім за стіл перемовин із тими чи іншими учасниками перемовин, а може, навіть із представниками Заходу, щоб він з агресора став знову легітимним, щоб із ним спілкувалися і віталися за руку”, — сказав дипломат.
Також, уточнив експерт, Росія і на полі бою зараз має перевагу.
“Зараз в України слабша позиція, у Росії — сильніша. Росія змогла призупинити допомогу або вплинути на призупинення допомоги від Сполучених Штатів. Росія зараз впливає на… ми бачимо протести і блокування українсько-польського кордону. Там конфедерація, партія очолила протести аграріїв і фактично діє в інтересах Кремля, блокуючи військову і торговельну логістику, яка могла б приносити гроші в бюджет. Україна щомісяця втрачає гроші, які могли б іти на стабілізацію економіки країни та підтримку фронту. Тому Росія зараз у сильній позиції, Україна зараз у слабкій позиції”, — каже він.
Водночас серед союзників України, на думку Осипенка, спостерігається ерозія євроатлантичної солідарності, бо американці пішли в дискусію, а європейці тільки-тільки перебирають на себе ініціативу, розуміючи, що безпека Європи залежить тільки від них, а війна Росії проти України — це війна на порозі європейського дому.
“Але вони ще не зробили практичних кроків для того, щоб їхні обіцянки перетворилися на реальні дії. Ті ж снаряди, які 1 мільйон обіцяли, 300 тис. поставили. Питання не розв’язане, але європейці вже запустили низку ініціатив, які виправлятимуть цю ситуацію”, — зазначив дипломат.
А заяви, що пролунали від Китаю, свідчать про те, що Пекін, позиціонуючи себе нейтральним, все-таки стоїть на позиціях Росії, вважає Осипенко.
“Він каже, що без Росії неможливо проводити жодні перемовини, що західна формула миру Зеленського, розроблена разом із союзниками України, тільки заважає домовитися про мир. І треба враховувати інтереси Росії — найголовніша заява, яка прозвучала від китайського представника. Тому вже свідомо відвідавши Москву, він ніби визначив рамки, продемонстрував позицію Китаю”, — констатував експерт.
Осипенко пояснив позицію Пекіна щодо формули миру президента України Володимира Зеленського:
“Китай сказав, що вимога почати перемовини, в основі яких буде західна формула миру, “тільки шкодить домовленості між Росією та Україною”. Тобто, значить, Китай відкидає можливість врахування цієї формули як основи в мирному перемовному процесі. А Україна збирається проводити на основі цієї формули миру саміт миру, залучати, зокрема, і країни глобального Півдня, на які великий вплив має Китай. Якщо Китай вважає, що це не може стати основою перемовного процесу, то, звісно, тут у нас проблеми постають навіть із проведенням або із залученням широкого кола країн від глобального Півдня, тому що вони дивляться на реакцію Китаю, як Китай реагує на ті чи інші міжнародні речі”.
Читайте також: Москва намагається розмити український мирний план — розбір Чаленка
Нагадаємо, як заявив політолог Володимир Фесенко, Китай оцінює повномасштабну війну Росії проти України в контексті свого протистояння зі США, і грати суто в інтересах країни-агресора не входить в його плани. Однак, для подальших дій Пекіну важливо знати позиції Києва та Москви.