Китай вважає — йому є про що домовлятися з Європою, тоді як між Сполученими Штатами Америки та Пекіном існує жорстке протистояння. Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів академічний директор Центру публічної дипломатії Олексій Полегкий.
“ІЗ Європою Китай намагається грати трішки в іншу гру. Якщо зі Сполученими Штатами — це все-таки протистояння й набагато жорсткіші перемовини — набагато менший простір для маневру, то, власне, Китай вважає, що Європа є менш самостійною, тобто вона є залежною політично від Сполучених Штатів, але при цьому Європа є зацікавленішою саме в такому конструктивному діалозі з Китаєм”, — сказав він.
Полегкий констатував, що Європейський Союз для Китаю — це найбільший торговельний партнер, але й Китай для ЄС — один із ключових і ринків, і постачальників. З цим, за його словами, і пов’язана активність європейської дипломатії.
“Але тут, знову ж таки, Китай працює в тактиці такого “розділяй і володарюй”. Китай завжди намагався в Європі оперувати розбіжностями, вибудовувати свою політику не через структури Євросоюзу, а через конкретні країни й, відповідно, грати ось на цих розбіжностях поглядів”, — сказав академічний директор Центру публічної дипломатії.
Він додав, що Китай показує готовність знаходити особливі відносини з тими країнами, які враховують його інтереси. Водночас, за словами Полегкого, є питання щодо того, що фактично на третину китайський експорт перевершує в товарообігу експорт Європи до Китаю. Зокрема, Китай не дозволяє вільно заходити на свій ринок європейським компаніям, зокрема німецьким.
“Для Німеччини це болюче питання, тому що Німеччина зараз зазнає досить сильного економічного тиску, пов’язаного з кількома факторами. Насамперед це і війна в Україні, тому що є все-таки обмеження співпраці з Росією, поставок дешевших енергоносіїв, це необхідність інвестувати набагато більше в оборону, це сповільнення в німецькій індустрії та, власне, це потенційні складнощі саме в торгівлі з Китаєм. Тому що все-таки диспаритет між експортом та імпортом Китаю та Німеччини теж досить значний. Тому тут Китай вважає, що з Європою йому є про що домовлятися. Європа більше схильна до того, щоб винести на першу смугу у відносинах все-таки економіку, а не політику. А от зі Сполученими Штатами зараз на першу смугу виходить усе-таки питання політики та безпеки”, — пояснив Полегкий.
Читайте також: Економіка Китаю більше залежить від ЄС і США, ніж від Росії — деталі від Плаксієнко-Бутирської
Раніше китаїст Олексій Чигадаєв (Лейпцизький університет) висловив думку, що у США навряд чи вийде переконати Китай послабити тісну співпрацю з РФ.