“Кинджали” над Чорним морем — блеф, нова загроза чи чергова мішень для ЗСУ: оцінки експертів

Винищувач МіГ-31. Ілюстративне фото: Tom_1982/Flickr

Російська армія розмістила чотири винищувачі МіГ-31К, обладнані аеробалістичними ракетами “Кинджал”, на аеродромі Бельбек у тимчасово окупованому Севастополі.

Військові зробили це після доручення президента РФ Володимира Путіна. Про своє рішення він публічно заявив на пресконференція за підсумками візиту до Китаю. Експерти вважають, що таким чином Путін залякує західні країни.

Водночас українські військові спільно з фахівцями та консультантами інших країн навесні цього року довели на ділі, що “Кинджали” становлять небезпеку, але вони вразливі.

Повітряні війська РФ блефують?

OSINT-фахівці MT Anderson стверджують, що на аеродромі Бельбек уже є МіГі-31, які можуть бути носіями “Кинджалів”. На супутникових знімках від 15 жовтня 2023 року на лінії польоту видно чотири винищувачі. Однак, як пише The New Voice of Ukraine, модифікація цих МіГ-31 не відома. Носієм “Кинджалів” є МіГ-31К. Також на фото видно кілька Су-30 і Су-27. Деякі з них накриті камуфляжною сіткою і шинами.

Ілюстративний скріншот: uatv.ua

Від початку повномасштабної війни російські війська випустили по Україні понад десяток “Кинджалів”. Ці ракети дійсно несуть загрозу країні. Приміром, окупант застосував “Кинджали” по енергетичних об’єктах Києва та Запоріжжя в січні цього року.

У ніч з 8 на 9 березня було зафіксовано рекордну кількість запущених “Кинджалів”, під ударом знову опинилися об’єкти критичної інфраструктури.

Якщо у випадку з безпілотниками і крилатими ракетами українські Повітряні сили навчилися збивати до 90% цілей, то відсоток влучань, які руйнують інфраструктуру і забирають людські життя, що залишився, припадає саме на балістичні та аеробалістичні ракети.

Чому Путін так пишається “Кинджалом”?

Х-47М2 (друга назва) — це російський авіаційний ракетний комплекс. Багато хто називає його авіаційним варіантом операційно-тактичного ракетного комплексу “Іскандер”.

“Кинджал” — це аеробалістична ракета, яка не потребує часу для підйому в повітря і з літака запускається на великій швидкості. Під “Кинджали” росіяни адаптували кілька типів літаків: МіГ-31 здатні нести одну ракету, Ту-22 із загальним залпом — чотири ракети, а Ту-160 — по чотири ракети на кожному з двох барабанів.

Перші випробування “Кинджала” відбулися в грудні 2017 року. Передбачалося, що ракети з цього комплексу вражатимуть як стаціонарні об’єкти, так і надводні кораблі, авіаносці, крейсери, есмінці та фрегати.

Британські експерти вважають, що російська ракета “Кинджал” насправді перебуває лише на стадії експлуатаційних випробувань, і її ефективність в Україні погана.

“”Кинджал” “фактично залишається на стадії експлуатаційних випробувань, і його продуктивність в Україні на сьогодні є незадовільною”, — ідеться в заяві уряду Міністерства оборони Великої Британії.

Оцінки фахівців

У травні 2023 року ЗСУ стали першою у світі армією, яка змогла знищити російську гіперзвукову ракету “Кинджал” із ЗРК Patriot. Раніше в керівництві Повітряних сил запевняли, що в арсеналі ЗСУ немає засобів, які могли б убезпечити Україну від цих ракет. Але у зв’язку з частими ракетними ударами по території України в грудні 2022 року західні партнери вирішили все-таки передати Києву ЗРК Patriot.

Чи стала ще більшою загроза з боку російських МіГів-31 тепер ще й у Криму. На цю тему в ефірі телеканалу FREEДОМ міркували:

  • Олександр Коваленко, військово-політичний оглядач групи “Інформаційний спротив”;
  • Денис Попович, військовий оглядач;
  • Іван Киричевський, експерт Defense Express;
  • Сергій Братчук, голова Громадської ради при Одеській ОВА, спікер Української добровольчої армії “Південь”.

ОЛЕКСАНДР КОВАЛЕНКО: Розміщення МіГів у Криму — це екстремальне заняття

— Ракета “Кинджал” становить загрозу практично для всіх тих регіонів, міст, областей України, в яких немає протиракетного захисту Patriot. А це велика частина України. Київ і Київська область захищені від балістичних і звукових ракет. І загроза дійсно дуже висока.

Останніми днями росіяни не завдають масованих ракетних ударів по Києву та Київській області, оскільки вони прекрасно розуміють, що саме там зосереджена одна з найефективніших ППО в Європі.

Перебуваючи в Білорусі, коли МіГ-31 піднімався в повітряний простір, створював прецедент для повітряної тривоги по всій території України, він становив загрозу. Є мінімальний шанс перехоплення таких ракет у більшості областей України. Коли МіГ-31 підіймався в повітряному просторі РФ, аналогічно по всій Україні лунала тривога. І зараз, коли в Криму буде підійматися в повітряний простір, буде аналогічно звучати тривога. Тобто різниці немає.

Але ці МіГи будуть здійснювати так зване патрулювання Чорного моря. Тобто вони будуть ще й переміщатися за якимось маршрутом.

Загроза залишається на тому рівні, на якому була. Але навантаження на силові агрегати і витрачання ресурсу самих літаків буде збільшено в рази. МіГ-31 — це літак, який не виробляється вже майже 30 років на території РФ і не буде вироблятися. Ці літаки мають великі проблеми з обслуговуванням і ремонтом. У них дуже високий знос.

Всього літаків МіГ-31, пристосованих до застосування “Кинджала”, — 12 одиниць. І не всі вони зараз боєздатні. Кілька одиниць перебувають на ремонті. Зокрема, після того, як у Білорусі на одному з літаків сталася пожежа двигуна. За 2020 рік відомі щонайменше чотири інциденти аварій цих літаків через відмову двигунів і пожежі двигунів під час польотів. У 2023 році відомо два випадки таких аварій.

Розміщення цих літаків у Криму — це екстремальне заняття. Адже російська ППО не контролює повітряний простір над Кримом.

Це “рулетка”: що трапиться раніше — МіГ потоне в Чорному морі й відправиться на побачення з крейсером “Москва” або ж щось прилетить саме з неба і знищить МіГ-31 на аеродромі Бельбек.

ДЕНИС ПОПОВИЧ: РФ запустила чергову страшилку

— Для нас особливої різниці немає — стартуватиме МіГ-31 з російської території, або ж вони будуть над Чорним морем. У будь-якому разі це буде повітряна тривога. Просто, судячи з усього, на майбутнє вони звучатимуть дещо частіше.

Залякати появою залпів над південними межами нашої країни, я думаю, в окупантів уже не вийде.

Очевидно, у зв’язку з наростанням небезпеки на Близькому Сході РФ хоче позначити свою присутність і свій вплив у Сирії. Для того, щоб там їх, не дай боже, не чіпали. І тому демонструють свою могутність шляхом відновлення патрулювання над Чорним морем літаків із ракетоносіями “Кинджал”.

Подивимося, які будуть маршрути, нові виклики у зв’язку з цими обіцянками. Я можу погодитися з тим, що це якась чергова страшилка для країн НАТО в Чорноморському басейні, зокрема.

ІВАН КИРИЧЕВСЬКИЙ: Якби РФ могла, вона б давно патрулювала Чорне море МіГами

— З одного боку — це психологічний фактор. Сам факт наявності ракети “Кинджал”, яка складна для збивання, все-таки може якось впливати на наших людей, зокрема в психологічному плані.

Супутникові знімки говорять про те, що росіяни в окупованому Криму, в Бельбеку, розмістили МіГ-31. Але це не обов’язково носії “Кинджалів”.

Щоб імітувати присутність носіїв “Кинджалів” окупантам достатньо підіймати в повітря літаки типу МіГ-31.

Є два типи цих літаків. Перший, найпоширеніший, — це перехоплювач МіГ-31БМ, який може пускати ракети “повітря-повітря”, досить небезпечні для наших літаків. Але не може використовувати озброєння у форматі “повітря-поверхня”. Носії “Кинджалів” менш поширені — всього 12 літаків.

У них постійні проблеми з двигунами. Проблема є ще з ресурсом планера, тому що ці літаки не були розраховані на таке тривале використання, особливо у зв’язку з тим, що їх переробили з винищувачів на носії “Кинджалів”.

Якби у них була технічна можливість патрулювати море літаками цього типу постійно, вони б це робили — без різних гучних анонсів з опорою на Путіна.

Я думаю, знайдеться спосіб, як зробити так, щоб хоча б один або кілька таких літаків зрешетити в буквальному сенсі, як це було з гелікоптерами в районі тимчасово окупованих Бердянська і Луганська. Нові МіГ-31 росіяни не можуть виготовляти так само як і надійно ремонтувати старі.

СЕРГІЙ БРАТЧУК: Стратегічна авіація РФ у небі — погана, але не свіжа новина для українців

— Сьогодні невідомо вірогідно, чи є ці МіГі-31 носіями “Кинджалів”, якими РФ лякає весь світ.

Бельбек — це зона ураження для українських збройних сил. Тобто, у нас є такі засоби вогневого ураження, які можуть завдати удару по Бельбеку. І ворог це теж розуміє. Якщо не розуміє, то відчує на собі.

Ще одне важливе питання — чому, зокрема російські ЗМІ говорять відкрито про те, що з’явилися Міги в акваторії Чорного моря. Диктатор Путін віддав наказ і буквально через пару годин вони дивним чином опинилися вже на території тимчасово окупованого Криму. Ми ж прекрасно розуміємо, що це не відбувається протягом кількох годин.

Інформаційно росіяни намагаються тиснути на наших союзників, мовляв, у нас тут уже “Кинджали” є, готуйтеся. Тиснути цією інформацією на українців марно, адже “Кинджали” проти нас використовували, і ми навчилися їх збивати.

Якщо стратегічна авіація підіймається в повітря, діє за певним напрямком, то на всій території України оголошується повітряна тривога. Тому щось нове я в цьому не побачив.

Читайте також: Patriot проти “Кинджалів”: як старий засіб ППО збиває ракету, що “не має аналогів” (ВІДЕО)

Прямий ефір