У Білорусі силовики застосовують до політичних в’язнів різні форми знущань. Про це сьогодні, 28 грудня, в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів Франак Вячорка, старший радник лідерки білоруської опозиції Світлани Тихановської.
“Знущаються над ними. Тримають в одиночних камерах. Відключають опалення. Буває, закидають у камеру відро з хлоркою, а камери закриті, ізольовані, й люди просто задихаються. У людей розвиваються хронічні хвороби”, — навів приклади він.
Вячорка наголосив, що понад 20 політичних в’язнів перебувають у критичному стані й можуть не пережити наступний рік, правозахисники просять ООН також звернути на це увагу.
На політичних вішають жовті бирки — це означає, що з цією людиною забороняється говорити іншим ув’язненим.
“Одна з волонтерок правозахисного центру “Весна” розповідала, що вона заступилася за своїх сусідів по камері. Її вивели на холод роздягнену, голу і тримали 5 годин на холоді як покарання”, — навів ще один приклад опозиціонер.
Він акцентував, що сьогодні в Білорусі правовий дефолт.
“Вони роблять, що хочуть. Силовикам, охоронцям в’язниць надано карт-бланш робити що завгодно з політичними в’язнями”, — сказав радник Тихановської.
Вячорка зазначив, що всі ці силовики, охоронці — окрема каста, вирощена Лукашенком протягом 28 років його правління.
“Вони, як правило, з однієї силової структури в іншу переходять. Їх тренують саме на лояльність верхівці, на лояльність царю. Зараз для них це Лукашенко, але вони б також служили й Путіну. Їх невелика кількість. Але ось ця безкарність і необмежена влада створює з них монстрів. І ось цих монстрів, садистів ставлять зараз відповідальними за політв’язнів. Також вони обіймають високі посади: сидять ідеологами в держустановах, у КДБ, створюють нові структури для стеження і для покарання ув’язнених”, — перелічив він.
Зараз білоруська опозиція фіксує імена цих людей і скоєні ними злочини.
“Усі імена мають бути опубліковані, усі мають понести покарання, на них усіх чекає трибунал разом із Лукашенком, і ми це просто так не залишимо”, — резюмував Вячорка.
Читайте також: Навіть пенсіонери та чиновники: про види партизанського руху в Білорусі розповів Вячорка
Нагадаємо, цього року в Білорусі тільки за офіційною інформацією було зареєстровано 5 тис. злочинів за політичними мотивами. Така кількість “злочинів” свідчить про те, що люди не здалися і продовжують боротьбу.