Загальні втрати росіян за 6 місяців від початку Курської операції становили приблизно 40 тис. осіб, із них понад 16 тис. — убитими. Про це сьогодні, 6 лютого, повідомив Генеральний штаб Збройних сил України (ЗСУ). Однак кремлівський диктатор Путін ігнорує колосальні втрати армії РФ у Курській області. З початку січня 2025 року він жодного разу не згадував про бойові дії в регіоні публічно. Про перебіг і результати операції Сил оборони України в Курській області через пів року після її початку розповідає FREEДOM.
Четверо загиблих і десятки поранених. Такі наслідки російського удару керованою авіаційною бомбою по інтернату в Суджі Курської області. Там мешкали люди похилого віку і ті, хто втратив домівку через бойові дії, зокрема жінки й діти. Під час евакуації постраждалих армія країни-агресора завдала ще одного масованого удару в район школи-інтернату. Над будівлею продовжували кружляти дрони-навідники. А слідом за ними летіли авіабомби.
“Росія не змогла виконати своє завдання — відтіснити наші війська з буферної зони в Курській області. Тому зараз для виправдання вони хочуть проводити спеціальні операції, включно з бойовими, терористичними та інформаційними, з дискредитації наших військ і наших комендатур, які перебувають на території Курської області”, — прокоментував генерал армії України, керівник Служби зовнішньої розвідки України (2005-2010 рр.) Микола Маломуж.
Російські війська не можуть витіснити з Курської області підрозділи Сил оборони України вже пів року. Командир підрозділу 22-ї окремої механізованої бригади Сухопутних військ ЗСУ з позивним “Шторм” згадує, як на початку серпня 2024 року відреагував на наказ про старт операції.
“Не буду нічого вигадувати, скажу так: був шокований спочатку, що ми дійсно перейдемо кордон. Я в це не повірив, думав спочатку, що це просто розмови. А коли вже справді перша група пішла 6 числа, я вже зрозумів, що це не жарти, а реалії, і потрібно позитивно до цього ставитися, з бойовою готовністю”, — розповів боєць 22-ї окремої механізованої бригади Сухопутних військ ЗСУ.
Операція Сил оборони України в Курській області — превентивна, заявив президент України Володимир Зеленський. Вона дала змогу убезпечити прикордонні регіони на північному сході України від наступу російської армії.
“Ця операція нам допомогла, я вважаю, у головному. У нас був великий ризик, що на сьогодні міста Суми та Харків могли б бути якщо не під постійними щільними обстрілами, то могли бути частково окуповані. Ця операція точно превентивна. Це був дуже розумний крок. Він був несподіваним, ми не проводили жодних нарад, консультацій з будь-якими партнерами”, — заявив Володимир Зеленський.
Російське командування за кілька місяців знало про можливу операцію ЗСУ в Курській області, повідомили в низці західних медіа. Але це не допомогло військовому командуванню підготуватися і уникнути безладу серед російських солдатів. Лише за перші 20 днів Курської операції українські захисники взяли в полон 594 російських військовослужбовців. Тоді Москва вперше від початку повномасштабного вторгнення російської армії в Україну ініціювала переговори про обмін військовополоненими. А 11 січня 2025 року, через 5 місяців від початку Курської операції ЗСУ, в український полон потрапили солдати з Північної Кореї.
“Це правильний і потрібний для України, для нашої позиції інцидент, який ми використовуємо у своїх інтересах. У будь-якому разі це — цікава і потрібна інформація, яку ми можемо від них отримати. Наразі якісь подробиці ми розголошувати не можемо. Єдине можу сказати: все, що вони розповідають, обов’язково буде використано в інтересах України”, — зазначив президент України.
Кремлівська пропаганда активно заперечувала участь північнокорейських військових у війні Росії проти України, а офіційні особи ухилялися від відповіді. Полонені солдати з КНДР — це прямий доказ присутності військових з Північної Кореї в лавах армії країни-агресора. Перші повідомлення про те, що Пхеньян зобов’язався допомогти Москві не тільки озброєнням, але й живою силою, з’явилися на початку осені 2024 року. У середині жовтня в мережі з’явилися відеодокази присутності північнокорейських солдатів у Російській Федерації — на полігоні в Приморському краї.
Місяцем пізніше їх перекинули в Курську область, повідомили в Центрі протидії дезінформації при Раді національної безпеки та оборони України. Відтоді, за оцінками української сторони, втрати військ КНДР становили 4 тисячі осіб — з 11 тисяч.
“Тактика застосування військ КНДР російськими підрозділами нагадувала тактику часів Другої світової війни. Війська КНДР виконували роль штрафбатів і, відповідно, підрозділи 810-ї бригади морської піхоти, до якої були інтегровані північнокорейські військовослужбовці, виконували роль загороджувальних загонів, тобто фактично військ НКВС”, — розповів військово-політичний експерт Дмитро Снєгирьов.
Через масштабні втрати наступальні можливості підрозділів армії КНДР були зведені до мінімуму. Тому останніми тижнями їхня активність у зоні бойових дій знизилася, зазначив керівник Головного управління розвідки Міноборони України Кирило Буданов.
Попри це, запеклі бої в Курській області тривають. Операція Сил оборони України на території противника буде в пріоритеті й у лютому 2025 року.
“Ситуація складна, але ми гідно даємо відсіч. Продовжуємо результативно знищувати військові об’єкти противника з метою зменшення його ударного потенціалу. Знищуємо ворога як на території України, так і в Росії. Серед пріоритетів, зокрема, й операція на Курщині, й ураження військових об’єктів углиб країни-агресора”, — написав головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський у Facebook.
Станом на початок січня 2025 року російська армія втратила на Курському напрямку понад 38 тисяч солдатів і понад тисячу одиниць техніки, заявив Сирський. А український обмінний фонд поповнився понад 700 російськими військовими.
Читайте також: Курська область є козирною картою України на столі переговорів — розбір Поповича