Завдяки рішенню Конгресу США на українському фронті найближчим часом більш активно себе проявлять ракети ATACMS (“Атакмс”). І якщо раніше ракети поставлялися з дальністю до 165 км, то тепер їхня ударна дія сягає 300 км. Причому, американці таємно почали поставляти такі ATACMS ще з березня. І експерти сходяться на думці, що удар по військовому аеропорту “Джанкой” в окупованому Криму був завданий саме ними.
Цілі для ATACMS від глядачів FREEДOM
“Якими можуть бути цілі для ударів ATACMS?” — таке запитання телеканал FREEДOM поставив своїм глядачам. Список бажаних атак вийшов широкий — Кримський міст, бункер Путіна, Кремль, нафтобази, військові заводи та інші об’єкти:
- “Живу в Криму, і з нетерпінням чекаю, коли “Атакмси” рознесуть Кримський міст — цей путінський самобуд”;
- “Кримський міст. Він як стратегічно важливий, так і політично. Прямо “скрепа” путіноїдів”;
- “Атакмсами” по Кримському мосту, Кремлю та бункеру. Слава нашим воїнам!”;
- “Головне в точку потрапити 🚀🚀🚀🚀🔥 міст 🌉 нафтобази 🔥 кораблі 🔥🙏🙏🙏🙏🙏👋👋👋”;
- “Кримський міст — це символ путінської окупації Криму, знак путінської величі. У раші люблять різні символи — пам’ятники, засушені мумії в мавзолеї. Якщо знищити міст, то це сильно вдарить по репутації і самолюбству Путіна і всіх путріотів. Разом із мостом впаде й авторитет Путіна, і всі побачать, що “друга армія світу” не може захистити свої стратегічні об’єкти. Впаде бойовий дух орків, тупі генерали захочуть помститися і поженуть їх на чергові “м’ясні штурми”, що призведе до ще більших втрат і зіграє на руку ЗСУ. Міст має бути на дні Чорного моря. І він там буде завдяки “Атакмсам”!”;
- “По логістичних вузлах і по скупченню живої сили і техніки. Те, для чого розроблено цей ОТРК (оперативно-тактичний ракетний комплекс). Але ніяк не по мостах”;
- “Літаки в Криму, що злітають з аеродромів із ракетами на борту, — чудова мета. Можна й установки з “Шахедами”, які групами запускають”;
- “Літаки, літаки та ще раз літаки. А потім “Іскандери”, С-300 тощо”;
- “Нафтобази, нафтобази та нафтобази — це, ну, дуже боляче для РФ. Без палива нікуди. А там і Кримський міст можна, і командний пункт у Ростові”;
- “Усе, що має промислову цінність у Росії, є чесною грою. Бережіться, орки, на вас чекає те, що ви, заперечуючи, робили з Україною з лютого 2022 року”;
- “Резиденція Пукіна”;
- “Бити нещадно по Кремлю, де засіла вся ця нечисть, і по студії ТБ, де щодня нелюди закликають до знищення людства і всього живого!”;
- “Цілі для АТАСМS. Стратегічні пункти, з яких бомблять Україну. Заводи з виробництва зброї. Військові кораблі. Нафтобази. Кримський міст. Усе те, що знищує українські території та український народ, має бути знищено! Віримо в ЗСУ і наших союзників ✌🏻! Україна понад усе 💙💛”;
- “Живу в Росії, Краснодар. Мета по суті одна — путіноїдів відправити в пекло. А решта — нюанси”.
Читайте також: Ракети ATACMS уже близько: як рішення Конгресу США вплине на фронт в Україні
Цілі для ATACMS в оцінці експертів
Передбачувані цілі для 300-кілометрових ракет ATACMS позначили й військові експерти. Свою думку в ефірі телеканалу FREEДOM озвучили:
- Іван Варченко, експерт з питань національної безпеки, військовослужбовець ЗСУ;
- Сергій Грабський, військовий експерт;
- Ігор Романенко, генерал-лейтенант, засновник благодійного фонду “Закриємо небо України”;
- Олександр Мусієнко, керівник Центру військово-правових досліджень;
- Дмитро Снєгирьов, військово-політичний аналітик.
ІВАН ВАРЧЕНКО: Це значно здорожує війну для Російської Федерації
— Гадаю, Генеральний штаб ЗСУ, воєначальники та українські аналітики давно визначили базові цілі, які підлягатимуть знищенню, коли радіус української зброї відплати буде вищим.
ATACMS — це високоточна зброя, і тепер радіус її впливу буде більш ніж 165 км. ATACMS на 165 км — це були ракети ранніх модифікацій, старіших модифікацій. З ними ми працювали вже з кінця 2023 року.
Кілька днів тому прозвучала приємна новина, що Україна ще на початку весни отримала нові ракети, які дають змогу працювати високоточно на відстані до 300 км. Цими ракетами вже було завдано удару по військовому аеропорту в Джанкої. Там було знищено системи радіолокації, системи протиповітряної оборони, літаки, вертольоти.
ATACMS — це дуже точна і серйозна зброя, яка зараз змушує російських окупантів смикатися в пошуках більш спокійних місць, щоби ховати свою логістику, пункти управління, бази й все інше, що має відношення до військового комплексу. І, звичайно ж, ракетні та артилерійські системи, якими вони завдають ударів по Україні.
Вони зараз змушені будуть дуже серйозно змінювати свій підхід до того, де це все розміщувати. Це зробить дорожчою російську військову логістику, змусить літати [їхні літаки] на більшій відстані, їм треба буде оберігати склади боєприпасів і все інше. І, врешті-решт, їм потрібно думати, де дислокувати свої війська, зокрема — де вони будуть відпочивати, де вони будуть проходити тренування і все інше.
Тобто це зараз значно здорожує війну для Російської Федерації.
Я сподіваюся, що цих ракет буде достатньо в Україні для того, щоб працювати по пріоритетних і важливих цілях.
Упевнений, що логістичний вузол, який називається Кримський (Керченський) міст, є законною метою. Гадаю, його буде знищено.
Цілей для ATACMS достатньо, щоб ми попрацювали по них кількома сотнями або навіть тисячею цих ракет.
ДМИТРО СНЕГИРЬОВ: ЗСУ матимуть можливість тримати під вогневим контролем всю тилову локацію окупаційних військ
— До цього моменту українській стороні було передано ATACMS з дальністю ураження 165 км. Застосування ATACMS по аеродромах у Бердянську та Луганську дало змогу суттєво знизити активність російських авіаз’єднань.
У новому пакеті допомоги від США буде передбачено передачу ATACMS вже з дальністю близько 300 км. Тобто Збройні сили України матимуть можливість тримати під вогневим контролем фактично всю тилову локацію окупаційних військ.
Насамперед — аеродроми. А це дозволить суттєво знизити активність штурмової авіації російських окупантів. Саме використання штурмової авіації при нанесенні ударів по позиціях ЗСУ з використанням [авіабомб] КАБ і ФАБ дає можливість окупантам мати певну тактичну ініціативу.
Але саме передача ATACMS і Storm Shadow дасть змогу наносити удари по місцях зосередження з’єднань Повітряно-космічних сил Російської Федерації, що може суттєво змінити ситуацію на лінії зіткнення.
Крім цього, під ударами опиняться польові склади з боєкомплектами, місця зосередження важкої бронетехніки та пункти дислокації особового складу.
І головне — удари буде завдано по місцях зосередження сил протиракетної та протиповітряної оборони, які прикривають критичні для окупанта логістичні об’єкти на території тимчасово окупованого Криму.
Йдеться про удари по системах протиповітряної та протиракетної оборони противника, що дасть змогу згодом проводити успішні атаки по Кримському та Чонгарському мостах.
Тобто перспективи використання ударних засобів, що передаються стратегічними партнерами, досить великі.
ОЛЕКСАНДР МУСІЄНКО: Лічені дні відділятимуть Кримський міст від його руйнування
— Ракети необхідні, щоб не давати розгортатися наступальним діям російських військ. Явно, що вони планують інтенсифікувати наступ наприкінці травня, на початку червня. І українські сили до цього готуються. Готуються влаштувати досить гарячий прийом, а зараз дедалі більше засобів для цього з’явиться. Відсіч буде рішучою.
Ракети ATACMS необхідні, щоб не давати Росії перегрупуватися, перекидати свої тили. А також для пошкодження логістики.
Гадаю, що після появи цих ракет в України лічені дні відділятимуть Кримський міст від його руйнування або серйозного пошкодження.
А також ракети застосовуватимуть для ударів по скупченню особливо техніки, артилерії, яку Росія зараз підвозить до фронту, готуючись до ще більш активного наступу.
Тепер знову можна буде активізувати питання з нашими німецькими друзями та партнерами щодо TAURUS. Адже тепер, коли будуть ATACMS, можна буде сказати: дивіться, США надає такі ракети, й вони не бояться ескалації. Тому це може бути прикладом для Німеччини.
Хочу нагадати, що Німеччина, в принципі, вийшла в лідери з надання допомоги Україні серед європейських країн. Вони активно підтримували всі починання США з надання допомоги Україні… Тому я бачу, що відновити діалог щодо TAURUS можливості будуть. Принаймні, у нас з’явилися нові аргументи. Раніше в нас цих аргументів не було, зараз вони з’являться.
ІГОРЬ РОМАНЕНКО: Щодо цілей є об’єктивні вимоги ведення війни
— Дальність якраз і визначає цілі, по яких необхідно наносити удари.
Крім очевидних цілей, я б ще додав пункти управління, вузли зв’язку, тобто по управлінських структурах противника. Ми бачили, як завдавали ударів по пунктах управління Чорноморського флоту РФ — основному, запасному. Удари по командному пункту, системам ППО в Юхариній балці [в окупованому Севастополі]. І навіть скелі росіянам там не допомогли.
Зниження управлінського, розвідувального потенціалу призводить до зниження потенціалу ведення бойових дій.
І після всіх цих ударів вони перемістили управлінські структури своєї авіації та Чорноморського флоту на [севастопольський аеропорт] “Бельбек”. Наші розвідали це і знову завдали удару по цій системі.
Тому в них зараз ситуація, коли вони не знають, куди їм діватися в Криму.
І надходження ракет типу ATACMS буде давати нам можливість тримати їхні системи розвідки та управління в підірваному стані.
Також додаємо нанесення ударів по логістичних цілях, щоб підривати забезпечення їхніх бойових дій.
Це класичні підходи, які ті самі американці використовували під час Другої світової війни. Так, перед висадкою в Нормандії їхніми цілями були паливні структури (умовні нафтопереробні заводи, НПЗ), військові заводи та літаки на аеродромах. І сьогодні ми робимо те саме. Тому що це об’єктивні вимоги ведення війни.
Але в американців зберігається умова — не бити ракетами ATACMS по території Росії. Тому тут будемо дивитися. Може, будемо бити тоді не по заводах у РФ, коли там це все виробляється, а вже тоді, коли озброєння заходить на окуповану територію України. Плюс, адже для ударів по військових об’єктах на території РФ у нас є озброєння від українського військово-промислового комплексу.
СЕРГІЙ ГРАБСЬКИЙ: Черговість цілей ми будемо встановлювати залежно від кількості отриманих ракет
— Безумовно, кількість ударних засобів дозволяє нам збільшити інтенсивність обстрілів по тих об’єктах, які становлять для нас особливу цінність.
Чи будуть це глибинні об’єкти? Залежно від того, яка кількість ATACMS та інших засобів дальнього ураження нам надійде, ми й встановлюватимемо черговість нанесення ударів по цих об’єктах.
Але, безумовно, відбудеться певний перерозподіл наших ресурсів. Маючи можливість використовувати ATACMS, HIMARS та інші ударні засоби дальньої дії по об’єктах в оперативному і тактичному тилу противника, ми зможемо наростити інтенсивність ударів по стратегічному тилу. Йдеться про наші безпілотники, про наші ракети, які призначені для того, щоб розхитувати економіку і стратегічний баланс у Російській Федерації. Разом з ATACMS це призведе до посилення вогневого тиску на противника в бойових порядках і на стратегічні об’єкти.
Тобто ATACMS, артилерійські снаряди, HIMARS та інші ракети збільшать інтенсивність вогню, що дасть змогу ефективніше знищувати противника.
І противник прекрасно розуміє, що Україна отримуватиме велику кількість вогневих засобів практично в безперервному режимі.
І тому росіяни зараз роблять усе можливе, щоб досягти максимальних результатів, розуміючи, що через кілька тижнів у них навряд чи вийде просуватися вперед.
Читайте також: “Таємні” ATACMS, удар по крилу Шойгу і тема виборів в Україні: аналіз ключових подій тижня з Єгором Скориною