Російський президент Володимир Путін від початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну помилував сотні ув’язнених. Серед них щонайменше 17 убивць, усі вони брали участь у війні проти України, повідомляє FREEДОМ.
Родичі вбитої у 2019-му 34-річної Ірини Синельникової дізналися із соціальних мереж, що її вбивці на волі. Дмитра Фурсова засудили на 21 рік, а Станіслава Білоусова — на 18. Через 4 роки після вироку вони опинилися на волі.
“Дізналися випадково: знайомі побачили одного з них у магазині Бердська. Виявилося, обидва завербувалися в ПВК “Вагнер”, пробули на “СВО” кілька місяців, і все — повернулися додому помилуваними. Скажіть, хіба це справедливо? Вони навіть половини терміну не відсиділи!” — цитує видання “Настоящее время” Світлану Пушкарьову, родичку загиблої Ірини Синельникової.
На волі й убивця 19-річної Марії Нечетної. Її по-звірячому зґвалтували, а потім убили. Дівчині завдали 60 ударів бейсбольною битою. Тіло знайшли 22 квітня 2016 року в Обнінську, в лісі. Злочинців — братів Олександра і Владислава Коробенкових — засудили на 19 років кожного. Одного з них завербували в ПВК “Вагнер” й помилували.
“Указ про помилування, згідно із законом, підписує президент. Це все, що потрібно знати про наше правосуддя. Це я зрозуміла з листування з відомствами — схоже, це в них з усіма завербованими схема така. Тобто їх брали у “Вагнер” уже помилуваними, уявляєте? І хто в принципі дав право прощати вбивство моєї дівчинки? Він знищив нашу сім’ю, знущався з моєї дитини й вбив”, — сказала мати вбитої Марії Нечетної Наталя в інтерв’ю виданню “Настоящее время”.
Найбільш резонансним стало помилування у квітні 2023 року засудженого на 17 років жителя Кузбасу Владислава Канюса. Він кілька годин катував 23-річну Віру Пехтелеву. Убивця завдав дівчині понад 100 травм.
“Путін помилував його у квітні 2023-го, виходить, відбував цей нелюдь покарання в колонії суворого режиму менше ніж пів року. Ми самі дізналися, що врешті-решт він опинився в Ростові-на-Дону, звідки вже відбув на “СВО”. До речі, вирок зобов’язав його виплатити як компенсацію моральної шкоди 4 мільйони рублів потерпілим — по 1,5 мільйона батькам, 1 мільйон — її дядькові, а ще 200 тисяч рублів державі за адвокатів за призначенням. Указ президента позбавив його й від цих зобов’язань, про що нам уже доповіли судові пристави”, — цитує батька Віри Пехтелевої Telegram-канал “Собеседник”.
Серед помилуваних й Сергій Хаджикурбанов — один з організаторів убивства журналістки Анни Політковської. У 2014 році його засудили до 20 років ув’язнення, а зараз він воює проти України, пише Telegram-канал Baza.
З колонії випустили й учасника банди Цапків Станіслава Лобянова. Він загинув на війні та похований у рідній станиці Кущівській, яку Цапки роками тримали в страху, поки не “прославилися” вбивством одразу 12 осіб.
Практика помилування злочинців, які підписали контракт із приватними військовими компаніями або Міноборони РФ, — пряма небезпека для суспільства, впевнені експерти.
“Зі збільшенням кількості колишніх ув’язнених, які повертаються з фронту, відповідно пропорційно зростає і кількість злочинів. Ми говорили про це раніше і, природно, нічого іншого й не варто було очікувати”, — сказав правозахисник, координатор гарячої лінії проєкту Gulagu.net Сергій Савельєв.
Офіційної статистики кримінальних злочинів, скоєних колишніми ув’язненими, які повернулися з фронту, в Росії немає. Закон про дискредитацію добровольців дає право правоохоронцям не фіксувати правопорушення. Винятком є особливо тяжкі злочини, та й то, якщо вони набули занадто широкого резонансу.
Читайте також: “Зеки” в лавах ЗС РФ ніколи не були борцями за ідеали — це історія про гроші та амністію, — Курносова