Страх перед черговою хвилею мобілізації невротизує російське суспільство, тому пропагандисти намагаються не зачіпати цю тему. Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів незалежний журналіст і політолог Костянтин Скоркін.
Він зазначив, що минулий досвід оголошення мобілізації виявився для кремлівського режиму “занадто травматичним”, оскільки призвів до масового відтоку росіян за кордон.
“Питання з тим, щоб “відсидітися або покинути країну” начебто вирішили шляхом введення цих електронних повісток, які вважаються врученими, навіть якщо паперова повістка не вручена, але розміщена в особистому кабінеті на адміністративному порталі “Госуслуги”. І з цього моменту в людини є обмеження на виїзд із країни та інші поразки в цивільних правах, якщо вона не з’являється. Тобто таким чином це питання вирішили”, — нагадав журналіст.
Однак, за його словами, все це підриває моральний дух російського суспільства.
“Страх перед черговою хвилею мобілізації продовжує невротизувати суспільство, а максимальне завдання влади зараз — показати, що все йде за планом, що все як задумано, так воно і рухається планомірно, рівно і так далі. Хоча реальність максимально вже розходиться з якимись обіцянками влади. Але з усім тим, завдання підтримувати ось цю картинку, тому що ось ця нормалізація війни є ніби гарантією лояльності більш-менш великих мас населення всередині Росії… Тому зараз і намагаються якомога менше говорити про це в ЗМІ, максимально не порушувати цю тему”, — сказав Скоркін.
Він переконаний, що російська влада зробила певні висновки з минулого досвіду, тому тепер мобілізація проводитиметься з меншим галасом, більш приховано.
На думку Скоркіна, найбільшому ризику потрапити на війну проти України піддаються чоловіки, які залишаються на тимчасово окупованих територіях. Водночас кремлівський режим не хоче налякати столичну інтелігенцію мобілізацією, адже там присутні опозиційні настрої.
“Я погоджуся з колегами, які про це говорять, що великі міста все-таки намагаються по мінімуму зачепити, тому що там живе населення більш усвідомлене, більш опозиційно налаштоване… І в межах великих міст ці люди можуть об’єднуватися, координуватися, у них є якийсь досвід, можливо, участі в якихось протестних акціях, у них є способи комунікації між собою, і завжди у великому місті є потенціал для цього. А в глибинці люди більш задавлені начальством, більш роз’єднані, вони гірше живуть, для якоїсь частини ці гроші, які платять за участь у війні, це достатньо прийнятний ризик”, — сказав журналіст.
Водночас він наголосив, що і в РФ людські ресурси не нескінченні: існує демографічна криза, малі села вимирають й люди з глибинки намагаються перебиратися у великі міста.
Читайте також: Залякують і закликають до патріотизму: про “мобілізацію” на ТОТ розповів політолог
Нагадаємо, російська окупаційна влада на тимчасово окупованих територіях України збирає дані про чоловіків, щоб відправити їх на фронт. За даними Центру національного спротиву, персональну інформацію відправляють так званим військкоматам. Українців змушують отримувати російські паспорти, а слідом видають повістки.