Кремль використовує зворотний бік демократії та проблеми в країнах Заходу для власної пропаганди — аналіз експерта

Тарас Жовтенко. Фото: dsnews.ua

Російські спецслужби використовують зворотний бік демократії для спотвореної подачі ситуації в країнах Заходу. Крім того, наявні в Європі проблеми Кремль роздмухує до неймовірних масштабів. Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ сказав експерт із міжнародної безпеки фонду “Демократичні ініціативи” ім. Ілька Кучеріва Тарас Жовтенко.

“Російська пропаганда, російські спецслужби для своєї роботи використовують зворотний бік демократії, мінуси демократичного режиму, відкритість демократичного суспільства, свободу слова тощо. Тобто те, без чого демократія функціонувати не може, але те, що при першому підході можна спробувати повернути проти демократичних підвалин і, відповідно, повернути проти демократичних держав і суспільств”, — повідомив він.

Жовтенко зауважив, що Кремль намагається зламати західні демократії та використати їхні слабкі місця проти них самих.

“І в цьому якраз полягає одна з переваг ось таких диктаторських режимів, яким, наприклад, є путінський режим у Росії: у них є свої слабкості, але з огляду на закритість таких режимів проникнути всередину і використати ці слабкості проти самого режиму набагато складніше, ніж зробити те ж саме проти, наприклад, демократичної держави. І російські спецслужби, і Кремль у використанні інших інструментів, окрім них, покладаються якраз на слабкості демократії, як державного ладу”, — пояснив експерт.

Друге, на чому акцентує Кремль, за словами Жовтенка, є об’єктивні проблеми, які існують у країнах Заходу.

“Тобто проблеми в їхніх міждержавних відносинах. Це проблеми всередині кожної з країн за різними лініями: соціальними, економічними, гуманітарними, політичними тощо. Російська пропаганда знаходить якісь мінірозколи в західних суспільствах, у кожному конкретно і загалом на Заході, і намагається їх розхитати ще більше. Кремль спирається на певні об’єктивні проблеми, які справді є в західних країнах, тому що немає ідеальних систем управління, ідеальних суспільств та ідеальних країн”, — наголосив він.

Експерт висловив думку, що Захід має бути більш активним в інформаційній війні.

“Щоб Заходу максимально ефективно протистояти російському впливу, потрібно брати частину цього гібридного інструментарію і повертати його проти самого кремлівського режиму. Практика, зокрема й українська, показує, що щойно Кремль отримує такий зворотний зв’язок, одразу стає паралізованим. Тобто, не може реагувати на інструменти, які сам придумав і спробував повернути проти нас і проти західних союзників. І ключ до перемоги в цій ситуації лежить у тому, що країни Заходу теж повинні не тільки займатися активною обороною проти гібридних дій російського нинішнього режиму, а ще й брати цей інструментарій, використовувати його проти самого путінського режиму, проти його оточення і, відповідно, у такий спосіб нав’язувати свій порядок денний для путінського режиму”, — висловив думку Жовтенко.

Читайте також: Шпигунські мережі РФ у Європі: як викривають агентуру Кремля в ЄС (ВІДЕО)

Нагадаємо, у місцевому аналогу “Вікіпедії”, “РуВікі”, зі статей активно видаляють неугодну владі інформацію. Кремлівські цензори дісталися навіть до матеріалу про антиутопію Джорджа Орвелла “1984”. Відредаговано і статтю про посадку пасажирського авіалайнера Airbus у кукурудзяному полі 2019 року після зіткнення зі зграєю птахів. Цензори видалили оцінку авіаекспертів про те, що пілоти зробили низку помилок.

Прямий ефір