Лідер Китайської Народної Республіки (КНР) Сі Цзіньпін провів відеодзвінок із російським диктатором Володимиром Путіним одразу після інавгурації президента США Дональда Трампа. Росія та Китай таким цим дзвінком вирішили показати, що зберігають двосторонні відносини та готові до спільного протистояння Сполученим Штатам. Таку думку сьогодні, 21 січня, в ефірі телеканалу FREEДОМ висловив доцент кафедри міжнародних відносин Національного університету “Києво-Могилянська академія” (НаУКМА), експерт Української асоціації китаєзнавців Дмитро Єфремов.
Він зауважив, що Путін і Сі щоразу підкреслюють специфічний характер взаємної симпатії, з чого далі випливають взаємини двох країн.
“Я нагадаю, що фразеологія, якою користується Китай для опису своїх взаємин із Росією, звучить як “стратегічна координація”. Хоча в пресрелізах за результатами цієї зустрічі її не згадується, проте всі дії, які вони здійснюють, усі події, про які вони згадують у ході своєї розмови, будуються навколо того, щоб координувати свою позицію”, — сказав Єфремов.
На його думку, розмова Сі та Путіна пов’язана з обранням Дональда Трампа президентом США, складанням ним присяги та вступом у повноваження.
“Здійснивши подібний дзвінок, Сі та Путін підкреслили інтенсивний характер своїх двосторонніх відносин і те, що вони для них є пріоритетним. Вони також, швидше за все, цим хочуть демонструвати, що мають намір зберігати двосторонні зв’язки та разом кооперуватися для протидії, як це китайці називають, глобальному гегемонізму, під яким, звичайно ж, маються на увазі Сполучені Штати”, — вважає експерт.
Також Єфремов порівняв пресрелізи, випущені Китаєм та Росією за підсумками розмови.
“Російський пресреліз набагато детальніший, там докладно перераховуються всі заходи, досягнуті результати протягом року, проведені зустрічі тощо. І це свідчить про те, що для РФ цей дзвінок хоч і був ініційований Китаєм, має дуже велике значення. Це означає, що, швидше за все, становище Путіна не настільки впевнене, як він хоче здаватися, і тому для нього це зайвий сигнал, демонстрація китайської підтримки напередодні можливого діалогу та зустрічі з Дональдом Трампом, які є способом зміцнити свою позицію. Також можна сказати, що російська сторона випустила пресреліз за результатами зустрічі значно раніше за китайську сторону, що зазвичай рідкість”, — розповів він.
Експерт висловив припущення, що Кремль намагався використати цей дзвінок для посилення своєї позиції та щоб наголосити, що Китай знаходиться на його боці.
“І надіслати меседж усім іншим країнам про те, що у Китаю та Росії залишаються пріоритетні відносини, вони міцні. Вони намагатимуться, відштовхуючись від цієї взаємної дружби, кооперації та координації, далі будувати свій діалог не разом, а проти Сполучених Штатів”, — додав Єфремов.
Читайте також: Трамп має намір відвідати Китай — деталі
Нагадаємо, кремлівський диктатор Путін та голова Китайської Народної Республіки Сі Цзіньпін 21 січня провели переговори по відеозв’язку, нібито з метою підбиття підсумків роботи за минулий період та планування майбутнього розвитку російсько-китайського партнерства.