Кремль почав новий етап у ядерній риториці — деталі розповів Їжак

Олексій Їжак. Фото: radiosvoboda.org

Кремль розпочав новий етап у ядерній риториці: країна-агресор більше не транслює меседжі про застосування цього виду зброї, але декларує, що вона може з’явитися у її союзників. Про це сьогодні, 4 квітня, в ефірі телеканалу FREEДОМ сказав завідувач сектору Національного інституту стратегічних досліджень Олексій Їжак.

“Можна спостерігати новий етап у всій цій ядерній риториці Росії. Річ не в тому, що він сильніший і слабший. Просто це щось нове. Якщо згадати, на що Росія натякала і чим лякала… Вони натякали, що вони застосують ядерну зброю, буде ядерна війна… А зараз ніхто не говорить, що хтось десь застосує ядерну зброю. Але робиться натяк на те, що вона може поширитися серед союзників Росії. Не сама Росія навіть стане якоюсь загрозою, а ось ядерна зброя з’явиться в Білорусі спочатку просто так, а потім і стратегічна, а потім Лукашенко скаже, що це його зброя”, — сказав Їжак.

Він нагадав, що й лідер КНДР Кім Чен Ин нещодавно сказав, що він наказав різко збільшити створення ядерної зброї. Експерт не виключає, що це теж може бути натяк, що цей арсенал буде збільшено за рахунок Росії.

“Також дуже великі, принаймні, ізраїльські підозри, я їм вірю, думаю, це правда, що Росія цілком може допомагати Ірану прискорити ядерну програму науково та інформаційно, щоб створити атомну зброю. Там дуже багато технологічних кроків, які теоретично зрозумілі, але щоб заощадити час, там дуже важливо, щоб хтось сказав, хто вміє це робити. І ось це все, це загроза розповсюдження ядерної зброї. Тобто Росія ніби натякає на те, що вона готова зламати основу основ світопорядку навіть без ядерної війни, а все-таки договір про нерозповсюдження — це одна з таких опор”, — сказав Їжак.

Він зазначив, що сам цей фактор, що вони можуть дати ядерну зброю в “погані руки”, вимагає реакції.

“Тому я залишаюся при своєму, що якщо вона реально поїде в бік Білорусі, то вона не доїде”, — вважає експерт. 

На думку Їжака, спроби РФ передати ядерну зброю Білорусі зупинятимуть члени Клубу ядерних держав, зокрема й Китай.

“Але інша справа, що, можливо, в цьому є невелика гра в ескалацію. Вона може полягати в тому, що міг бути розрахунок на те, що після того, як Лукашенко і Путін скажуть, що вони готові щось там розмістити, тут різко зросте роль Китаю, щоб цю ситуацію врегулювати. Але я, чесно кажучи, не вірю, що Китай став би займатися такими інтригами, тому що дуже небезпечно викриття інтриг”, — сказав він.

Читайте також: Розміщення ядерної зброї РФ у Білорусі: журналістка розповіла про ризики для України та країн НАТО

Прямий ефір