У Росії заявили про початок підготовки медіаполіцейських. Вони мають виявляти і блокувати медіаресурси за так звані “екстремістські та деструктивні матеріали”. Навчатимуть їх чотири роки. Водночас в російському Міністерстві внутрішніх справ (МВС) не розуміють, навіщо їм такі фахівці, повідомляє FREEДОМ.
Про новий напрямок — підготовку медіаполіцейських — оголосили в Російській академії народного господарства і державної служби при президентові Росії. Передбачається, що студентів навчатимуть знаходити і блокувати так званий “екстремістський, заборонений і деструктивний контент”. Перший випуск бакалаврів буде за чотири роки. Очевидно, що режим планує подальше посилення цензури, вважають експерти.
“Контроль і фільтрація контенту — це тепер відбувається скрізь. Здається, вже пізно обговорювати, чи добре це в принципі. Відповідно, у корпорацій і держав є і буде попит на відповідні кадри. Питання скоріше в тому, що передбачається відфільтровувати, хто і якими засобами це робитиме”, — сказав керівник центру “Сова” Олександр Верховський у коментарі “Радіо Свобода”.
Офіційно новий напрям навчання назвали “Медіазабезпеченням державних інтересів і національної безпеки”. Програму курсу курирують журналісти та експерти пропагандистських медіа. Разом із цим російські правоохоронці вважають, що такі фахівці їм не потрібні, пише “Радіо Свобода” з посиланням на джерела в МВС.
“Незрозуміло, для чого робити цілий напрямок бакалаврату, коли за 2-4 тижні додаткових курсів можна дати весь необхідний обсяг знань для виявлення протиправного контенту. Куди вони діватимуть цих випускників? Виші МВС не готують таких фахівців тому, що не існує подібних посад. Моніторингом мережі в МВС займається Управління громадських зв’язків”, — ідеться в публікації “Радіо Свобода”.
Експерти констатують, що останнім часом обсяг небажаного для російської влади контенту в соціальних мережах і месенджерах постійно зростає. За даними Роскомнагляду, за 2023 рік таких повідомлень в інтернеті стало більше на 16%. До того ж російські цензори постійно розширюють список заборонених тем.
Наразі за блокування інформації в мережі відповідає Федеральна служба з нагляду у сфері зв’язку, інформаційних технологій і масових комунікацій — Роскомнадзор. Після початку повномасштабного вторгнення Росії до України відомство заблокувало 190 тис. матеріалів, які нібито містять недостовірну інформацію, 85 тис. так званих “екстремістських публікацій” і 30 тис. повідомлень, які російська цензура визнала закликами до масових соціальних заворушень.
На нараді після антисемітських заворушень у Дагестані президент РФ Володимир Путін заявив, що погроми організували якісь західні спецслужби і Україна. І зажадав посилити заходи безпеки. На думку аналітиків, так Кремль знайшов ще один привід посилити цензуру і репресії в державі.
Читайте також: Хитра цензура чи тотальний блок: долю YouTube і Telegram у Росії обговорюємо з експертами
Як повідомлялося раніше, у Росії посилюють контроль над інтернетом. Параноя РФ щодо всіх сфер життя і пошуку зовнішнього ворога заганяє її в ізоляцію все глибше. І якщо санкції — це зовнішній вплив, то блокування інтернету — це внутрішня самоізоляція.