Кремль розмістить на території Білорусі російські військові бази. Путін вніс до Держдуми законопроєкт про ратифікацію угоди про гарантії безпеки між Росією та Білоруссю. Цей документ він і Лукашенко підписали у грудні 2024 року в Мінську. Голова Держдуми В’ячеслав Володін заявив, що законопроєкт має пріоритетний статус і буде розглянутий у найкоротші терміни, розповідає FREEДOM.
На сайті Держдуми Росії опублікували законопроєкт про ратифікацію угоди між Росією і Білоруссю про гарантії безпеки. Згідно з текстом документа, російські військові об’єкти будуть розміщені на території Білорусі. Термін дії угоди — 10 років. Йдеться в законопроєкті й про так звану ядерну парасольку для Білорусі.
“Ядерна зброя Російської Федерації може бути застосована у відповідь на застосування проти будь-якої зі сторін ядерної зброї або інших видів зброї масового ураження, а також у разі агресії проти будь-якої зі сторін із застосуванням звичайної зброї, що створює критичну загрозу її суверенітету або територіальній цілісності”, — з публікації на сайті Держдуми Росії.
Документ також містить положення про можливість відправлення громадян Білорусі на війну проти України — “для захисту територіальної цілісності Росії”. Путін не тільки не має наміру припиняти війну проти України, а й намагатиметься всіляко втягнути в неї Білорусь, упевнений президент України Володимир Зеленський.
“Це залякування Польщі, Литви та інших наших балтійських партнерів. Але ви побачите, він робитиме все, щоб втягнути їх. Він буде думати, як їх провокувати. Я не знаю, чи буде вторгнення, але в будь-якому разі він таким чином затягне Білорусь у війну”, — заявив Володимир Зеленський.
Білорусь фактично бере участь у війні Російської Федерації проти України з перших днів повномасштабного вторгнення. У лютому 2022 року Мінськ дозволив використовувати свою військову інфраструктуру та повітряний простір для вторгнення російської армії та обстрілу мирних українських міст. У січні 2025 року Лукашенко заявив, що на території Білорусі з’явиться так звана російська установка “Орешник”. Тим часом Росія продовжує проводити навчання з прихованого запуску міжконтинентальних балістичних ракет “Ярс” у Поволжі. Це ядерна ракета, яку можна перевозити на вантажівках або розміщувати в шахтах. Федерація провела такі ж навчання у 2024 році як ядерну загрозу Заходу.
“Розрахунки ПГРК “Ярс” виконують завдання зі здійснення маршу протяжністю до 100 км, розосередження агрегатів зі зміною польових позицій, їхнього інженерного обладнання, організації маскування та бойової охорони. Також військовослужбовці розв’язують питання протидії умовним диверсійно-розвідувальним групам”, — з публікації в Telegram-каналі Міністерства оборони Росії.
Росія не зважилася б на повномасштабне вторгнення в Україну, якби Київ не відмовився від ядерного арсеналу в межах Будапештського меморандуму, заявив Володимир Зеленський в інтерв’ю британському журналісту Пірсу Моргану.
“Якщо НАТО — не сьогодні, а в якійсь перспективі, у майбутньому, то весь цей шлях, коли ми йдемо до НАТО, скільки б він не тривав, він, на жаль, не від нас залежить. Якщо цей процес затягнеться на роки або затягнеться на десятиліття не через нас, а через партнерів, то в нас абсолютно справедливе питання: що буде захищати нас від цього зла? Весь цей час або весь цей шлях, який пакет підтримки, які ракети? Нам повернуть ядерну зброю? Нехай нам повернуть ядерну зброю. Або нам дадуть пакет далекобійних ракет у такій кількості, що ми можемо зупинити Росію. Я в цьому не впевнений, хоча це точно допомогло б. З іншого боку, які ракети можуть зупинити ядерні ракети Росії? Це риторичне питання”, — зазначив Володимир Зеленський.
Повномасштабне вторгнення Російської Федерації в Україну — це наслідок порушення міжнародних зобов’язань і недотримання принципів глобальної безпеки, наголосив президент України.
Читайте також: У Лукашенка немає сил та інструментів, щоб своїми силами атакувати Україну — розбір військового експерта