Кремль використовує низку схем, за якими обходить дані ним самим гарантії та обіцянки мобілізованим до російської армії, повідомляє FREEДОМ.
З перших днів мобілізації, яку самі росіяни недвозначно називають “могилізацією”, стало зрозуміло, що вона не часткова. Під каток призову потрапляють усі без розбору. На війну відправляють багатодітних батьків, людей із тяжкими захворюваннями та навіть тих, кому за 60. Російська влада їх мотивує загинути або стати військовими злочинцями, обіцяючи гроші. Але й тут недомовки чи відвертий обман. Наприклад, мобілізованим пообіцяли кредитні канікули. Але їх не надають автоматично, а лише за заявою позичальника. Часто банки вимагають особистої присутності клієнта.
“Дуже складно подати заяву з окопу і навіть з військової частини, коли у тебе забрали телефон. Держава ніяких витрат нести не маэ наміру. Банки намагатимуться зробити все, щоб відстрочки не надавати”, — сказав російський юрист Олександр Помазуєв у коментарі телеканалу FREEДОМ.
Списання кредитів загиблих на війні в Україні — ще одна новація від російської Держдуми. Депутатів не турбує, що у бюджеті коштів на списання боргів загиблих не передбачено. Тому витрати ляжуть на банки та мікрофінансові організації.
“Якщо на загиблого поширюється кредитна амністія, то той фінансовий борг, який мав виплатити загиблий, відповідно банк виплачуватиме сам. Що більше і швидше сили оборони України знищать на полях битв російсько-фашистських загарбників, то більше різного фінансового тягаря буде покладено на різні банківські та фінансові організації. І то швидше фінансові організації країни-агресора-окупанта будуть збанкрутовані”, — сказав правознавець, голова міжнародної асоціації “Інститут національної політики” Юрій Шуліпа.
Про необхідність підтримки сімей мобілізованих росіян у Кремлі говорили неодноразово, але жодних програм допомоги на федеральному рівні досі немає. Такі механізми обіцяють розробити глави регіонів. Але ні їхній формат, ні терміни реалізації невідомі. І поки універсальної формули підтримки родичів російських військових немає, місцева влада допомагає їм тим, чим сама вважає за потрібне, — хто баранами, хто мороженою рибою.
Забезпечити пільги обіцяли й мобілізованим бізнесменам. Але найбільше, схоже, дістанеться індивідуальним підприємцям — і тут не про допомогу. Уряд серед заходів підтримки назвав відстрочки з податків та подання звітності, а також автоматичне продовження ліцензій бізнесменів-призовників. Але багато з анонсованих заходів нормативно не опрацьовано. А підприємців уже мобілізовано.
“У мене немає жодних ілюзій, що і відстрочки будуть невеликі, і відсотки все одно доведеться платити. Я припускаю, що це буде вінок на могилу, тому якось серйозно це обговорювати можна буде, коли ми побачимо документ. До цього часу я думаю, що більша частина малого та середнього бізнесу або буде вже на точці бойового зіткнення, або вже просто загине”, — вважає російський підприємець Дмитро Потапенко.
Сім’ї мобілізованих пообіцяли звільнити від штрафу за прострочення комунальних платежів. Не оплати послуг ЖКГ, як анонсували, а лише від пені. До речі, механізму поки що немає. Ось і виходить, що частина ініціатив лише на етапі розробки, деякі мають рекомендаційний характер, а значить виконувати їх необов’язково, інші — не прийняті чи перенесені на регіональний рівень. Таким чином, російська держава допомогу та підтримку мобілізованим та їхнім родинам гарантує, але реалізовувати обіцянки не поспішає.
Читайте також: На тлі мобілізації в РФ різко зросла кількість звернень росіян на “гарячу лінію” для здачі в полон, — ГУР України